Konut Kredisinde Her Yıl Sigorta Zorunlu Mu?

Konut Kredisinde Her Yıl Sigorta Zorunlu mu?

Sigorta, risklerin gerçekleşmesi durumunda doğabilecek zararları gidermek için kullanılan mali bir araç olmaktadır. Sigorta sözleşmesi, sigorta yapılması için hukuken gerekli bulunan sözleşme olarak bilinmektedir. Vatandaşların konut, araç, sağlık, seyahat, eğitim, iş gibi sayısız alanlarda ve konularda sigorta yaptırma ve isteme hakkı bulunmaktadır. Zorunlu olan sigortalar yapılmadığı veya yaptırılmadığı takdirde ceza uygulaması bulunmaktadır. Bu nedenle insanların akıllarında Konut sigortası zorunlu mu gibi sorular yer alabilmektedir.

Konut sigortası konutu yangın, sel ve hırsızlık olmak üzere birçok konuda güvence altına almayı planlamaktadır. Sigorta için ödenen prim eşyasının ya da evin başına gelebilecek herhangi bir zararda ödenen masraftan daha az olmaktadır. Poliçe sayesinde ev güvence altına alınmaktadır.

Konut Sigortasının Karşıladığı Durumlar

Konut sigortası yaptırıldığında hangi durumların teminat altında olduğu oldukça merak edilmektedir. Konut sigortasının teminatları 2 türden oluşmaktadır. Bunlar ana ve ek teminatlar olarak belirtilmektedir. İstenilen teminatlar ek prim ödeyerek poliçeye ekstra eklenebilmektedir.

Konut Kredisinde Her Yıl Sigorta Zorunlu Mu
Konut Kredisinde Her Yıl Sigorta Zorunlu Mu

* Yangın teminatı; Evde yangın çıkması veya şimşek düşmesi sonucu oluşan hasarlar konut sigortası tarafından karşılanmaktadır.
* Hırsızlık teminatınız bulunuyor ise evde yer alan değerli eşyalarınızın miktarı kadar sigorta zararınızı karşılayabilmektedir.
* Sel ve su basması teminatı; Kuvvetli yağışlar sonucunda evi su basması sonucu oluşan zararlarda konut sigortası tarafından karşılanmaktadır.
* Grev ve halk hareketleri teminatı; Herhangi bir kargaşa sırasında ev maddi anlamda zarara uğradıysa bu konut sigortası tarafından karşılanmaktadır.
* Deprem teminatı; DASK sigortası ile teminat altında olan evin belirli limitler dahilinde olmaktadır. İstenildiği takdirde ek teminat olarak poliçeye ekletilebilmektedir.
* Su taşması teminatı; Evdeki su tesisatının arızalanması sonucu konuta fırlamış olan nesnelerin vermiş olduğu hasarlar doğrultusunda konut sigortası tarafından karşılanmaktadır.
* Fırtına teminatı; Çıkan fırtına sonucu konuta fırlamış olan nesnelerin verdiği zarar karşısında konut sigortası tarafından karşılanmaktadır.
* Yer kayması teminatı; Bina altında bulunan toprağın kayması sonucu ile oluşan zarar karşısında konut sigortası tarafından karşılanmaktadır.

Konut Sigortası Nedir?

Kamu sigortası isteğe bağlı olmanın yanı sıra herhangi bir zorunluluğu bulunmamaktadır. Fakat konut alınırken kredi kullanılacak ise kredi çekilecek olan birçok banka kredi borcu ödendiği süre zarfında sigorta yaptırılmasını talep edebilmektedir. Zorunlu olmamasına rağmen evin güvencesi olarak görülmektedir.

Sigorta yaptırıldığı takdirde evin başına gelebilecek herhangi bir olumsuz durum karşısında çıkan yüklü masraflar şahıs yerine sigortanın yapıldığı şirket tarafından karşılanmaktadır. Ayrıca kredi çekilen bankalar tarafından sigorta bir zorunluluk değil öneri olarak sunulmaktadır.

Konut Kredisinde Her Yıl Sigorta Zorunlu Mu
Konut Kredisinde Her Yıl Sigorta Zorunlu Mu

Sigorta her alanda ve her konuda bireylerin kendisini, mal varlıklarını ve personellerini korumak amacı ile yaptırdıkları bir işlem olmaktadır. Bu işlem hakkında sıkça sorulan sorular hakkında aşağıda bilgilendirme yazmaktadır.

  • Kiracıların konut sigortası yaptırması mümkün müdür? İster kiracı, ister ev sahibi fark etmeksizin konut sigortası yaptırmak mümkün olmaktadır.
  • Musluğun açık unutulması sonucu konutta gerçekleşen zarar hangi sigorta teminatı ile karşılanmaktadır?
    Konut sigortasında dahili su teminatı mevcut bulunuyorsa musluğun açık kalması sonucu konutta gerçekleşebilecek zararları sigorta şirketi karşılayabilmektedir.
  • Deprem gerçekleştiği takdirde konuta ve eşyalara gelen zararları konut sigortası karşılar mı?
    Eğer konut poliçenizin içerisinde doğal afet olayları yer alıyor ise gerçekleşebilecek durumlarda sigorta poliçe miktarınız kadarını karşılaya bilmektedir.
  • Konut sigortası yaptırmak için Türkiye Cumhuriyeti vatandaş numarası neden gerekli olmaktadır?

Devletin sunduğu ortak veri tabanından ulaşılan kişisel bilgileriniz kullanılarak size özel teklifler hazırlanmaktadır.

Hakkında Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz cglr351905@gmail.com adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

Bunu Da İncele

Doğum borçlanması için kredi veren bankalar

Doğum Borçlanması İçin Kredi Veren Bankalar 2021

Doğum borçlanması için kredi veren bankalar konusuna değinmeden evvel öncelikle doğum borçlanmasının detaylarını açıklamakta fayda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.