Asgari Ücret

Ukrayna Asgari Ücret

Ukrayna’da asgari ücret ne kadar? Ukrayna’da iş imkanları nasıl? Ukrayna’da asgari ücret ile ilgili olan bu soruların cevaplarını ve konuya ilişkin diğer detayları sizler için araştırdık.

Ukrayna Asgari Ücret Ne Kadar?

Ukrayna’da asgari ücret 6.000 Ukrayna Grivnası (UAH) olarak belirlenmiştir. Bu rakam ise yaklaşık 232 dolara (USD) denktir. Döviz kurundaki farklılıklara bağlı olarak asgari ücretin dolar cinsinden olan değerinde farklılıklar yaşanabilir.

Ukrayna Asgari Ücret
Ukrayna Asgari Ücret Seviyesi

Ukrayna’da asgari ücret 2020 yılının ilk dönemlerinde sadece 4.723 UAH idi. Ancak 2020 yılının Eylül ayında yapılan artışla asgari ücret 5.000 UAH a kadar yükseltildi. Böylece 2020 yılında asgari ücret 5.000 UAH seviyesini görmüş oldu. Dolar cinsinden bakıldığında ise asgari ücret bu artışla 181 dolardan 194 dolara yükseltildi.

Ocak 2023 döneminde ise yeniden bir artış yapıldı ve asgari ücret 5.000 Ukrayna Grivnasından 6.000 Ukrayna Grivnasına yükseldi. Belirlenen yeni asgari ücret 2023 den itibaren geçerli kabul edildi. Ancak bu asgari ücret 2023 yılının Aralık ayına kadar geçerli olacak. Aralık ayından itibaren asgari ücret 6.500 Ukrayna Grivnası olacak. 6.500 UAH, yaklaşık 251 $ yapıyor. Bahsedilen bu ikinci düzenleme ile birlikte asgari ücret 2023 yılında iki defa artmış olacak.

Ukrayna parlamentosu, asgari ücretin düzenli olarak arttırılması için çalışmalar yapıyor. Ancak bu çalışmalara rağmen Ukrayna’da asgari ücret halen dünya ortalamasının altında. Üstelik Ukrayna’nın bir doğru Avrupa olduğu kabul edilirse, asgari ücretin bu bölgedeki diğer ülkelere göre çok daha düşük olduğu görülecektir.

2020 den itibaren yapılan artışlar ile Ukrayna asgari ücreti 180 $ seviyesinde 230 $ seviyesine kadar geldi. Bu dönemdeki artış oranı yaklaşık %28 oldu. Diğere ülkelere göre Ukrayna, asgari ücreti yüksek oranda arttırmayı başarmıştır. Ancak bütün bu artışlar, asgari ücretin yüksek seviyelere gelmesini henüz sağlamamıştır.

Ukrayna Çalışma Koşulları Nasıl?

Ukrayna’da çalışma koşulları, bölgeler arasında farklılık gösteriyor. Çalışanlar ortalama 40 saat çalışıyor. Haftada 6 gün çalışanların toplam çalışma süresi ise 48 saat olarak belirlenmiş durumda. Bahsedilen sürelerden daha fazla çalışılması durumunda çalışılan saatler mesai olarak kabul ediliyor. Mesai ücreti ise normal çalışma saati ücretinden %50 veya %100 fazla olabiliyor.

Ukrayna’daki çalışanlar haftada en az bir gün tatil hakkına sahip. Ancak vardiyalı çalışanlar veya mesai yapanların durumu biraz daha farklı değerlendirilebiliyor. Ukrayna’da minimum çalışma saati ücreti yaklaşık 40 UAH olarak belirlenmiştir. Bu rakam ise sadece 1,5 $ yapıyor.

Ukrayna’daki çalışma koşulları hakkında bilgi verirken, ülkenin genel durumu hakkında da konuşulması gerektiği unutulmamalıdır. Bilindiği gibi Ukrayna yakın zamanda bir Rusya ile bir gerginlik yaşadı ve ülkenin bazı bölümleri Rusya’nın kontrolüne geçti. İşte bu durum ülkedeki çalışma şartları üzerinde olumsuz etki yaptı. Ancak son dönemlerde bahsedilen bu etkiler azalmaya başladı.

Ukrayna’daki İş İmkanları Nelerdir?

Ukrayna’da yabancılar için farklı iş imkanları var. Özellikle İngilizcesi ve bunun yanında bir yabancı dili daha olanlar, dil okullarında veya çeviri bürolarında görev yapabilir. Üstelikler yabancılar, çalıştıkları işlerde Ukraynalıların aldıkları rakamların 7-10 katını alıyor.

Ukrayna’daki iş imkanlarına genel olarak bakıldığında şu alanların öne çıktığı ifade edilebilir;

  • Enerji üretimi
  • İnşaat
  • Kimya ve gaz sanayisi
  • Ağaç işleme ve kağıt üretimi

Burada bahsedilen iş imkanlarını değerlendiren Ukraynalılar, asgari ücret veya daha üzerinde gelir elde ediyor. Bu noktada bilinmesi gereken husus bütün çalışanların asgari ücret almadığıdır. Asgari ücretin üzerinde ücret alan çalışan sayısı oldukça fazladır. Bunun yanında part time çalışanlar veya çalışma süresi düşük olanlar da asgari ücretin altında maaş alabiliyor.

Ukrayna Asgari Ücret ve Çalışma Şartları
Ukrayna Asgari Ücret ve Çalışma Şartları

Ukrayna’da Yaşam Pahalı Mı?

Ukrayna asgari ücretin ne kadar olduğunu merak edenler aynı zamanda ülkedeki yaşamın ne kadar pahalı olduğunu da merak ediyor. Ukrayna’da yaşam oldukça ucuzdur. Zaten asgari ücretin sadece 232 $ olması, yaşamın diğer ülkelere göre ucuz olduğunun en önemli işaretidir.

Ukrayna’daki yaşam pahalılığı ile merak edilen alanların başında gıda fiyatları geliyor. Ülkedeki bazı gıdaların fiyatları şu şekildedir;

  • Süt (1 litre): 0,6 – 0,9 $
  • Beyaz Ekmek: 0,4 $ – 0,5 $
  • Pirinç (1kg): 0,9 – 1,1 $
  • Patates (1 kg): 0,7 – 1 $
  • 1,5 Litre Su: 0,2 – 0,5 $
  • Tavuk yumurtası (10 adet): 0,9 – 1 $

Gıda fiyatlarına bakıldığında yaşamın ne kadar ucuz olduğu anlaşılıyor. Benzer durum giyim, iletişim ve konaklama gibi alanlarda da var. Bütün bunlar dikkate alındığında 500 $ ile Ukrayna’da istediğiniz gibi bir yaşam sürebileceğiniz söylenebilir.

Bu arada asgari ücret konusunda Rusya ve Polonya sayfalarımızı da inceleyerek bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ukrayna'da bir su kaç Grivna?

Ukrayna’da su almak için 15-20 UAH arasında ödeme yapmanız yeterli olur. Ancak rakamların değişken olduğu unutulmamalıdır.

Ukrayna'da doktor maaşı ne kadar?

Ukrayna’da doktor maaşları 400 $ seviyesinden başlıyor. Kendini geliştirmiş doktorlar 5.000 $ seviyesine kadar maaş alabilir.

Ukrayna ekmek ne kadar?

Ukrayna’da beyaz ekmek fiyatı 0,4-0,5 $ seviyesindedir.

Ukrayna'da bir hafta kaç para?

Ukrayna’da asgari ücret alan bir çalışan, haftada ortalama 60 $ kazanıyor. Ancak bu rakam, asgari ücretle çalışanlar için geçerlidir. Daha yüksek maaş alanlar, haftalık olarak daha yüksek rakamlar kazanır.

Ukrayna'da etin kilosu ne kadar?

Ukrayna’da domuz etinin kilosu 110 UAH iken, sığır etinin kilosu ise 117 UAH seviyesindedir.

Ukrayna'da ev kirası ne kadar?

Ukrayna’da ev kiraları ortalama 100 $ seviyesindedir. Evin bulunduğu şehir ve konuma bağlı olarak ödenmesi gereken kira miktarı farklılık gösterebiliyor.

Ukrayna tatili için ne kadar para lazım

Ukrayna tatili için 500 $ yeterli olacaktır. Ancak tatil planınıza bağlı olarak yeterli olacak miktar değişebilir.
Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu