Özel Sektör Maaşları

Kapıcı Maaşı 2022 Yılında Ne Kadar Oldu?

Apartmanlarda görev almakta olan ve pek çok farklı iş dalına sahip olan görevliler için kapıcı maaşı 2022 yılında ne kadar oldu? İşte 2022 kapıcı maaşı hakkında tüm bilgiler.

Kapıcı Maaşı Ne Kadar 2022?

Kapıcı maaşı asgari ücrette yapılan artışın ardından belli oldu. Bilindiği gibi asgari ücrete yaklaşık %47 oranında bir artış yapıldı. Böylece asgari ücret yaklaşık 1500 lira artmış oldu. Artış sonunda asgari ücret 2022 yılı için brüt 5 bin 577 lira 50 kuruş net 4 bin 825 lira 90 kuruş olarak belirlendi. Yaşanan bu değişim ile birlikte birçok meslek grubu maaşı gibi kapıcı maaşları da arttı.

Kapıcı maaşları kişinin çocuk sayısına ve eşinin çalışıp çalışmama durumuna göre farklı seviyelerde olabilir. Bütün kapıcıların aynı seviyede maaş alması mümkün olmuyor. Peki, 2022 kapıcı maaşı ne kadar oldu? En düşük kapıcı maaşı ne kadar?

Asgari ücret zammıyla birlikte yeni kapıcı maaşları brüt olarak 5.577,50 TL oldu. Ancak brüt maaştan yapılacak kesintilerin ardından net kapıcı maaşı 6.040,88 TL olacak. Bunun yanı sırada kapıcılar, eşlerinin çalışma durumuna ve çocuk sayılarına göre farklı miktarlarda AGİ (asgari geçim indirimi) alacak. Böylece alınan maaşları daha yükselmiş oluyor.

İlginizi çekebilir: Apartman gürültü yönetmeliği

Kapıcı Maaşı ne kadar
Kapıcı Maaşı ne kadar

İlginizi çekebilir: Apartman yöneticisi nasıl seçilir?

Kapıcı Maaşlarından Yapılan Kesintiler Nelerdir?

Kapıcı maaşları ile ilgili merak edilen hususlardan birisi de şüphesiz ki yapılan kesintilerle ilgili oluyor. Net maaş hesabı sigorta primi kesilerek yapılıyor. Bunun yanında işsizlik sigortası primi işçi payı da yine yapılan kesintiler arasında yer alıyor.

Yapılan kesintilere bakıldığında yüzde 14 SGK primi olduğu görülüyor. Bunun dışında %1 oranında işsizlik sigorta primi kesilerek hesaplamalar yapılıyor. Kapıcı maaşları yüzde 14 SGK pirimi ve yüzde 1’lik işsizlik parası ile toplamda %15 kesintiye uğruyor. Yapılan kesintilerle birlikte kapıcı maaşından toplamda 836,63 TL azalıyor.

Genel olarak kapıcı maaşlarından %15 seviyesinde bir kesinti yapılmaktadır. Ancak burada bahsedilen kesintilerin hemen her meslek grubunda olduğu söylenebilir.

Burada ortaya çıkan rakam yani 6.040 TL, aynı zamanda kapıcı asgari ücreti olarak da ifade ediliyor. Kapıcıların alacağı en düşük rakam budur. Apartman görevlilerinin bunun altında bir rakama hizmet vermeleri yasaktır ve suçtur.

Kapıcı maaşı ile ilgili bir diğer önemli nokta ise kapıcıların iş yüklerine bağlı olarak aldıkları maaşların farklılaşmasıdır. Örneğin; büyük bir sitede görevli ve iş yükü fazla olan bir kapıcının site yönetiminin de uygun görmesi durumunda, daha fazla maaş alması mümkündür. 2022 kapıcı maaşları burada belirtilen seviyede oluyorken çalışma koşullarına göre kapıcıların daha yüksek maaş almaları da mümkündür.

İlginizi çekebilir: Taşınma izni nasıl alınır?

Kapıcı maaşı ne kadar oldu
Kapıcı maaşı ne kadar oldu, kapıcı maaşları arttı mı

Kapıcıların İşverenlere Maliyeti Ne Kadar?

Kapıcı maaşları 2022 yılında önemli seviyede bir artık ile 6.000 TL barajını geçmiştir. Kapıcılar için bu artış elbette sevindiricidir. Ancak bunun bir de diğer tarafı var; işveren maliyetleri. Bir kapıcının maliyeti sadece kendisine verilen maaş değildir. Brüt maaşın haricinde işverenlerin SGK primi (754 TL) ve işveren işsizlik sigorta fonu (91 TL) ödemesi de gerekiyor. Bu rakamlar da dikkate alındığında bir kapıcının toplam maliyetinin 6.203 TL olduğu görülüyor.

Burada yer alan kapıcı maaşı ile ilgili rakamlar bekar kapıcılara göre hesaplanmıştır. Evli ve çocuklu kapıcılara bir AGİ ücretinin dahil edilmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz hepkredi@gmail.com adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu