Dilekçe

Okula Dilekçe Nasıl Yazılır

Bu yazımızda okula dilekçe yazmak isteyen kişiler için okula dilekçe nasıl yazılır sorusunun cevabını vereceğiz. Eğer siz de okulunuza dilekçe yazmak istiyor ancak ne yapacağınızı bilmiyorsanız bu yazı tam size göre diyebiliriz.

Okula Dilekçe Nasıl Yazılır, Okul Dilekçesi Yazılırken Nelere Dikkat Edilir?

Liseye kadar gelmiş ve mezun olmuş birçok kişi bilecektir ki okul ile ilgili bir problem olduğunda idareciler ile sözlü olarak iletişime geçmek çoğu zaman yeterli olmamakta ve idare tarafından dilekçe talep edilmekte. Hal böyle olunca öğrenci okul işlemlerini tamamlamak adında kollarını sıvar ve dilekçe yazmaya başlar.

okula dilekçe nasıl yazılır
okula dilekçe nasıl yazılır

Bu noktada birçok öğrencinin yaptığı bu dilekçe yazma işlemini yarıda bıraktığını söyleyebiliriz. Çünkü birçok öğrenci dilekçelerin nasıl yazılması gerektiği konusunda bilgi sahibi değildir ve ne yapacağını bilemez. Bunun sonucunda da öğrenci dilekçe nasıl yazılır şeklinde sorular yöneltmeye başlar. İşte bu noktada Hep Kredi olarak olaya el atıyor ve okula dilekçe yazma konusunda bilgiler sağlıyoruz. Bu rehber yazımızda okula dilekçe yazmak isteyen kişiler için okula dilekçe örneği ve bu dilekçeleri yazarken nelere dikkat edilmesi gerektiği konularında bilgiler vereceğiz. Gelin öncesinde bu dilekçelerde hangi kurallara uyulması gerektiği konusunda bilgi sahibi olalım. Okul dilekçelerinde dikkat edilmesi gereken hususlar şu şekildedir;

  • Okula dilekçe yazılırken resmi bir dille birlikte istenilen şey kısa ve öz olacak şekilde anlatılmalıdır. Ayrıca bütün noktalama ve yazım kuralları dilekçe boyunca kullanılmalıdır.
  • Okula dilekçe yazılırken diğer dilekçe yazım kurallarına dikkat edilmeli ve şablona uyulmalıdır. Dilekçe içerisinde metinde sınıf ve numaranızı, sağ alt bölümdeki künyede ise isim ve soy isim bilginizi kullanmalısınız. Bu noktada imza ve adres bilgilerini kullanmayı unutmamalısınız.
  • Okul için dilekçe yazılırken bakanlık ve okul ismini kullanmalısınız. Örneğin Arif Nihat Asya adında bir okulda okuyorsanız “Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı Arif Nihat Asya Ortaokulu Müdürlüğüne” şeklinde bir başlık atabilirsiniz.
  • Dilekçe metnini tamamladıktan sonra cümlenin gidişatına göre bilgilerinize, izninize ve talebimi saygılarınıza arz ederim şeklinde bir bitiş cümlesi eklemelisiniz.

Bu bilgileri bilmek dilekçe yazabilmeniz için yeterlidir. Zaten aşağıda bir adet okula dilekçe örneği vereceğiz. Eğer bu örnek sizin için yeterli olmazsa diğer öğrencilerin hazırladığı okul dilekçe örneklerini inceleyebilir ve yazılan dilekçeler hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Tayin dilekçe örneği nedir, nasıl yazılır?

okula dilekçe örneği
okula dilekçe örneği

Okula Dilekçe Yazım Örneği

Bu yazıda verilen bilgileri pekiştirmek adına sizlere bir adet okul dilekçesi örneği vermek istedik. Her ne kadar bir örnek yeterli olmasa da sizlerin dilekçe yazımı konusunda kendinizi geliştirmeniz için yeterli olacaktır. Sizler için hazırladığımız okula dilekçe metni şu şekilde;

Türkiye Cumhuriyeti Millî Eğitim Bakanlığı Arif Nihat Asya Ortaokulu Müdürlüğüne

Ceyhan/ADANA

24 Eylül 2023

Okulunuz 8. sınıf B şubesinden 52 numaralı öğrencinizim. 20 Eylül 2023 tarihinde yapılan Türkçe dersine ait yazılı sınavında sağlık sorunları nedeniyle katılamadım. Türkçe dersi için yapılacak mazeret sınavına katılma talebimi saygılarınıza arz ederim.

Ek: T.C. Sağlık Bakanlığı Hasta İzin Raporu

Öğrenci İsim Soy isim

İmza

 

İkametgâh Adresi

 

Bu şekilde bir şablon ile üzerinde değiştirmeler yaparak okulunuza dilekçe gönderebilirsiniz. Yazdığınız dilekçeleri özenli bir şekilde temiz bir A4 kağıdına yazmanız ve belirttiğimiz kurallara uymanız yeterli olacaktır. Yazılan dilekçelerinizi okul müdürünüze ya da müdür yardımcınıza verebilirsiniz.

Yazıyı sonlandırmadan bir konu hakkında daha bilgi vermek istedik. Okullarda veli sistemi mevcut olduğu için bazı konularda siz ailelerin de dilekçe yazabilme yetkisi bulunabiliyor. Örneğin çocuklarınızın okuldaki bir durumdan etkilendiğini düşünüyorsanız “… çocuklarımızın okul …” şeklinde bir metin kullanabilir. Ya da çocuğunuzun yaşı okula gitmek için yeterli değilse “okula gitmeme” talebi içeren bir dilekçe yazabilirsiniz.

Okula Dilekçe Vermek Ne Demek?

Okula dilekçe vermek herhangi bir izin ya da talep için yazılı olarak bilgi sunmaktır.

Okula Dilekçe Vermek Zorunlu Mu?

Okula gerekli bir durum olmadığı sürece dilekçe yazmak zorunlu değildir.

”72

” state=”close”]72 aylık olan bir çocuk herhangi bir sağlık sorunu olmadığı sürece kesinlikle okula gitmelidir. Bu durum dilekçe vs. ile ertelenemez.
Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu