Kamu MaaşlarıÖzel Sektör Maaşları

Laborant Maaşları

Laborant maaşları ne kadar, laborantlar özel sektörde ve kamuda ne kadar kazanır, laborantlar ne iş yapar, nasıl olunur? Laborant mesleği ile ilgili merak ettiğiniz her detaya bu yazımızda ulaşabilirsiniz.

Laborant Nasıl Bir Meslek?

Laborant ya da bilinen diğer adıyla laboratuvar teknikeri sağlık sisteminin en önemli personellerinden biridir. Laboratuvar ortamında görevlerini yerine getiren bu sağlık personelleri tanılama ve analizlerde önemli bir yere sahiptir.

Laborantlar hastanelerde doktor ve hemşirelerle iş birliği halinde çalışırlar. Doktorlar tarafından yapılan kan, idrar vb. istemleri hemşireler hastadan alır ve laborantlara gönderirler. Laborantlar da gerek test makineleri ile gerek mikroskoplar ile birlikte inceler ve sonuçları çıkarırlar.

Laborantlar Ne İş Yapar?

Bu sağlık teknikerlerinin görev ve sorumluluklarını şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Doktorlar tarafından istemi yapılan tanı ve teşhis çalışmalarına yardımcı olma
  • Kan, idrar, doku vb. örnekleri teslim alma, etiketleme ve analizini gerçekleştirme
  • Çıkan analiz sonuçlarını rapor haline getirme
  • Hastane laboratuvarlarında bulunan pH metre, mikroskop vb. aletlerin bakımını sağlama
  • Güvenlik önlemlerini alma

Laborantların görevleri genel olarak bu şekildedir. Gelin bir de laborant nasıl olunur onu öğrenelim ?

İlginizi çekebilir: veteriner maaşları ne kadar?

laborant maaşları ve görevleri nelerdir
laborant maaşları ve görevleri nelerdir

Laborant Olmak İçin Hangi Bölüm?

Laboratuvar olmak için üniversitelerin 2 yıllık ön lisans bölümlerinden biri olan “Tıbbi Laboratuvar Teknikleri” bölümünden mezun olmak gerekiyor. Bu bölümler üniversitelerin sağlık meslek yüksekokullarında okutuluyor.

Laboratuvar teknisyeni olarak mezun olan kişiler diplomalarını kullanarak özel sektörde işe başlayabilirler. Ancak kamu hastanelerinde çalışmak isteyen laborantların KPSS sınavına girmesi gerekir. Genellikle 95 puan civarında puan alan kişiler herhangi bir sıkıntı yaşamadan kamuda laborant olmaktadır.

Laborant İş İmkanları

Laborantlık sağlık sisteminin en önemli personellerinden biri. Ancak buna rağmen iş imkanları çok kötü seviyelerdedir. Çünkü hastanelerdeki tahliller artık makineler ile birlikte yapılıyor ve bu sağlık personellerine çok fazla ihtiyaç duyulmuyor.

Özel sektörde laborant olarak çalışmak isteyen kişilere birkaç öneride bulunmak istiyoruz. Birçok sağlık meslek grubunda olduğu gibi laboratuvar teknisyenliğinde de kendini geliştirmek büyük bir öneme sahiptir.

Bu nedenle laborant olarak mezun olan kişilerin moleküler biyoloji gibi alanlara geçiş yapması ve mümkünse yüksek lisans yapmaları gerekir. Bu sayede hem iş bulmak daha kolay hale gelir hem de alınan maaş miktarı artış gösterir.

İlginizi çekebilir: adli tıp uzmanı maaşı ne kadar?

İlginizi çekebilir: tıbbi laboratuvar teknikeri maaşı ne kadar?

laborant maaşları ne kadar
laborant maaşları ne kadar

Özelde Ve Devlette Laborant Maaşları 2023 Yılında Ne Kadar?

Laborantların maaşları özel sektörde ve kamuda farklılık gösteriyor. Kamuda yen işe başlayan bir laborantın ortalama maaşı 6.500 TL civarında. Bu rakam özel sektörde çok daha azdır. Özel sektörde çalışan laborantların maaşları 4.500 TL seviyelerinde.

Laborant maaşları ne kadar konulu yazımızın sonuna geldik. Eğer diğer sağlık personellerinin maaşlarını merak ediyorsanız sizler için yazdığımız diğer içeriklere göz atabilirsiniz.

Laborant ne kadar maaş alıyor?

Laborant maaşları kamuda 6.500 TL civarında iken özel sektörde 4.500 TL civarındadır.

”Laborant

?” state=”close”]Laborantların maaşları asgari ücretten başlamakta ve 6.500 TL’ye kadar artış göstermekte.

Laborant hastanede ne iş yapar?

Laborantlar doku örneklerinin tahlil edilmesinde görev alır.

Laborant olmak için ne okumak gerekir?

Laborant olmak için Tıbbi Laboratuvar Teknikeri bölümünden mezun olmak gerekiyor.
Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu