Emlak

Apartman Yöneticisi Nasıl Seçilir

Son dönemlerde sık sık sorulan soruların başında gelen apartman yöneticisi nasıl seçilir konusunda sizlere bilgi sunuyoruz. Artan konut ihtiyaçlarından dolayı tüm şehirlerde apartmanların sayısı çoğalırken en önemli konuda yönetim oluyor.

Mevcut daire sayısı 8 ve üzeri olan apartmanlarda kanunen yönetici seçilmesi zorunludur. Aynı zamanda daire sayısı 8’den az olan apartmanlarda da düzeni sağlamak adına yönetici atanabiliyor.

Apartman Yöneticisi Nasıl Seçilir? 2023‘de Şartları Nelerdir?

Düzenin daha kolay sağlanması ve hızlı çözümler üretilmesi görevini üstlenen apartman yöneticisi tek bir kişi de olabilir, üç kişilik bir kurul da olabilir. Peki, apartman yöneticisi nasıl seçilir?

Apartman Yöneticisi Seçimi Neye Göre Yapılır?

Apartman yöneticisi seçimi, apartmanda yer alan tüm dairelerin ( veya çoğunluğun ) bulunduğu bir toplantı ile yapılmalıdır. Bu toplantı daire sahipleri yer alır iken eğer dairede kiracı oturuyor ise daire sahibini vekâleten bulunabilir. Daire sahiplerinin yer aldığı toplantı da iki farklı sistem ile apartman yöneticisi seçilebilir.

Apartman yöneticisi seçilirken daire sırasına göre her yıl bir kişinin görev yapması tercih edilebilir. Apartmandaki tüm daire sahipleri arasında gerçekleştirilecek olan oylama ile bu karar alınır. Eğer daire sahipleri arasında gönüllü olarak yöneticilik yapmak isteyen mevcut ise ve oylama da fazla oy alırsa ikinci bir seçenek olarak yönetici bu şekilde atanabilir.

apartman yönetici neye göre seçilir
apartman yönetici nasıl seçilir

Apartman Yöneticisi Ne Zaman Seçilir?

Apartman yöneticisi her yıl gerçekleştirilecek olan toplantı ile belirlenir. Genellikle her yıl düzenli olarak farklı kişiler apartman yöneticiliği yapmalıdır. Apartman toplantısı sırasında alınacak olan karar ile her yıl yönetici gerek sıra ile gerek gönüllük esasına dayanarak gerekli oylama yapılarak değiştirilir.

Apartman yöneticisi ile birlikte görev yapacak olan iki kişi yardımcı olarak seçilir. Yardımcılar, apartman yöneticisinin olmadığı anlarda bina ile ilgili kararları uygular, daire sahiplerine bilgiler aktarır.

İlginizi çekebilir: apartman gürültü yönetmeliği

Apartman Yöneticisi Görevleri, Yetkileri Nelerdir?

Apartman yöneticisi görevleri ve yetkileri; bina ile ilgili tüm konuların takip edilmesidir. Maddeler ile temel olarak apartman yöneticisi görevleri ise şu şekilde ( bu maddeler apartmanın konumu, özellikler, malzemeleri vb. ile değişiklik gösterebilir );

  • Apartman sakinlerinin katılımı ile düzenlenen toplantıda alınan tüm kararların hayata geçirilmesi,
  • Apartmanın elektrik, su ve diğer ( asansör, güvenlik kamerası vb. ) özelliklerinin kesintiye uğramadan devam etmesini sağlamak,
  • Apartmanda gerçekleştirilecek bakım ve onarım işlemlerinin takibini sağlamak,
  • Apartmanın genel giderlerini karşılamak için aylık olarak aidat ücretlerinin toplanmasını sağlamak,
  • Apartmana gelen ve tüm daire sahiplerini ilgilendiren tebligatların takibini sağlamak,

Apartman Yöneticisi Aidat Öder Mi?

Apartman yöneticisi aidat öder mi sorusu bu görevi yerine getirecek olan kişilerin ve diğer bina sakinlerinin aklındaki konulardan biridir. Apartman yöneticileri ile ilgili kanunen 634 Sayılı Kat Mülkiyeti Kanununun 40. Maddesi ile diğer bina sakinleri ile birlikte aidat ödemesi belirtilir.

Ancak bina sakinleri tarafından alınacak ortak karar ile, bu görevi gönüllü üstlenen kişilerden aidat ücreti alınmaması da mümkün. Ülkemizde hemen hemen tüm binalarda apartman yöneticisi aidat ödememektedir.

apartman yöneticisi nasıl seçilir
apartman yöneticisi nasıl seçilir

İlginizi çekebilir: kapıcı maaşı ne kadar?

Apartman Yöneticisi Hakkında Merak Edilenler!

Apartman yöneticisi ile ilgili merak edilen birkaç özel konuya ise soru-cevap şeklinde değinelim;

Apartman yöneticisi toplantı yapmadan aidat arttırabilir mi?

Hayır. Apartman ile ilgili tüm ortak kararlar gerçekleştirilen toplantı ile alınır, karar defterine yazılır.

Apartman yöneticisi toplantı yapmadan karar alabilir mi?

Hayır. Apartman içerisinde alınacak tüm kararlar toplantı ile belirlenir.

Apartman yöneticisi nasıl istifa eder?

Apartman yöneticisi istifa etmek istiyor ise yapacağı bir duyuru ile toplantı düzenler. Toplantıda istifasını sunar, tüm bina evraklarını ve karar defterini seçilecek yeni apartman yöneticisine devreder.

Apartman yöneticisi hakkında suç duyurusu yapılır mı?

Evet. Eğer apartmanda bir usulsüzlük tespit edildi ise ve gerekli kanıtlar mevcutsa suç duyurusu yapılır.

Apartman yöneticisi mahkemeye verilir mi?

Evet. Tespit ve gerekli kanıtlar ile ilgili konudan dolayı apartman yöneticisi görevini gerçekleştiren kişi mahkemeye verilir.

Apartman yöneticisi maaş alır mı?

Bu sorunun cevabı hem evet, hem hayırdır. Apartmandaki daire sayısına göre toplantıda belirlenebileceği gibi çoklu apartman ( site ) yönetimleri maaş alabilir.

YouTube video

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu