Göz Doktoru Maaşları 2021 Ne Kadar?

Göz doktoru maaşı ne kadar? Göz doktoru nasıl olunur? Göz doktoru çalışma şartları nasıl? Bu soruların cevaplarını ve göz doktoru maaşlarına dair diğer detayları sizler için derledik.

Göz Doktoru Maaşları Ne Kadar?

Göz doktoru maaşı, ortalama 12.000 TL’dir. Devlette görev yapan göz doktorları, döner sermaye ile ortalama 15.000 TL maaş alıyor. Özel hastanelerde görev yapan göz doktorları ise 15.000 TL ile 20.000 TL arasında maaş alıyor.

göz doktoru maaşları ne kadar oldu
göz doktoru maaşları ne kadar oldu

Göz doktorları hem kamuda, hem de özel sektörde yüksek sayılabilecek maaşları alıyor. Fakat her ne kadar özeldeki maaşlar biraz daha yüksek olsa da kamudaki özlük hakları daha iyidir. Bundan dolayı göz doktorlarının önceliği genel olarak devlet hastaneleridir.

Göz doktorunun aldığı maaşı etkileyen birçok unsur var. Devlette görev yapan doktorların maaşları; BES kesintisi, hizmet yılı, kıdem ve derece, medeni hal, çocuk sayısı ve eğitim seviyesi gibi unsurlara göre değişir. Eşi çalışmayan ve çocukları olan göz doktorlarına aile ve çocuk yardımı ismi altında ek ödeme yapılır. Hizmet yılına bağlı olarak kıdem ve derece artar. Bu da maaşların artmasını sağlar.

Özel hastanelerde görev yapan göz doktorunun maaşı ise deneyimine ve hastanenin maaş politikasına göre değişir. Bu alanda deneyimli olan göz doktorları 30.000 TL ile 40.000 TL arasında maaş alabilir. Buna karşın uzmanlığını yeni alan doktorların aldığı maaş ise daha düşüktür.

Burada yer alan rakamlar dikkate alınırken, özel hastanelerde belli bir standart olmadığını unutulmamalıdır. Nihayetinde devlet hastanelerinde göz doktoru ne kadar maaş alır sorusunun cevabında belli bir standart var. Hizmet yılı, görev yeri ve benzeri unsurları aynı olan doktorlar devlette benzer maaşları alırlar. Ancak göz doktorları özel hastanelerde görev yaptıklarında maaşları özel hastanelerin maaş politikalarına göre değişebiliyor. Dolayısıyla da özelde tam bir maaş standardı yoktur denilebilir.

göz doktoru ne kadar maaş alır
göz doktoru ne kadar maaş alır

Göz Doktoru Nasıl Olunur?

Göz doktoru olmak için öncelikle tıp fakültesini kazanmak gerekiyor. Tıp fakültesinde verilen 6 yıllık eğitimi başarı ile tamamlayan adaylar, istemeleri halinde pratisyen hekim olarak devlet hastanelerinde, sağlık ocaklarında veya özel hastanelerde görev yapabilir. Tıp fakültesinden sonra göreve başlayanlar veya hiç göreve başlamayanlar, göz doktoru olabilmek için tıpta uzmanlık sınavına girmelidir. Tıp uzmanlık sınavından alınacak puana göre göz doktorluğu bölümü tercih edilebilir.

Göz doktorları, çalışma şartları bakımından en rahat meslek gruplarından birisidir. Genel olarak göz sağlığı ilgilenen doktorlar teknolojik cihazlardan yardım alarak teşhis koyuyor. Teknoloji, bu alanda uzmanlığa sahip olanların en önemli yardımcısıdır. Ayrıca sadece göz sağlığı ile ilgilenmelerinden dolayı hayati tehlikesi olan hastalarla ilgilenmek durumunda kalmazlar. Nöbetleri de yoktur. İşte tüm bu nedenler göz doktorluğunun gözde branşlar arasına girmesine neden olmuştur.

İşte burada bahsedilen unsurlardan dolayı tıp fakültesi mezunları tarafından göz doktorluğu yoğun olarak tercih edilir. Bu durum ise göz doktorluğunun puanının yüksek olmasına neden olmuştur. Kısacası göz doktoru olmak isteyen adayların tıpta uzmanlık sınavında (TUS) yüksek bir puan alması gerekiyor.

Uzmanlık sınavında yeterli puanı alanlar uzmanlık eğitimine başlar. 4 yıl süren bu eğitim sürecinde adaylar teorik ve pratik eğitimler alır. Yapılan sınavları başarı ile tamamlayanlar uzmanlıklarını alır. Bu aşamadan sonra adaylar devlet hastanelerinde veya özel hastanelerde göz doktoru olarak görev yapabilir.

Göz doktoru olmak isteyenler TUS için yoğun çaba harcarlar. Bu noktada göz doktoru adaylarının adeta buluşma noktası olan DrTus bilgi paylaşımı için kullanılır. Göz doktoru maaşı DrTus gibi alanlarda da sıklıkla konuşulan konulardan biridir.

Göz Doktoru Adaylarının Taşıması Gereken Özellikler

Göz doktoru maaşı 2021 yılında Türkiye ortalamasının oldukça üzerindedir. İşte bu durum göz doktoru olmak isteyen kişilerin sayısını arttırıyor. Tıp fakültesini ve ardından tıpta uzmanlık sınavını kazanmanın dışında, göz doktoru olmak isteyenlerin sahip olması gereken bazı özellikler de var. Eğer burada bahsedilen özelliklere sahip değilseniz göz doktoru olsanız dahi meslekte başarılı olmazsınız. Göz doktoru adaylarının sahip olması gereken özellikler şunlardır;

 • Yüksek yazılı ve sözlü iletişim becerisine sahip olma
 • Analitik düşünme ve analiz yapabilme
 • Yüksek problem çözme yeteneğine sahip olma
 • Ekip çalışmasına uygun olma ve ekip halindeyken görev ve sorumlulukları yerine getirme
 • Hastalara empati ile yaklaşabilme

Özel hastanelere veya kamu hastanelerine göz doktoru olarak girmek isteyen adaylar, tıp fakültesi sonrasında burada yer alan özelliklere sahip olup olmadıklarına bakmalıdır. Hastanelerde çalışan doktorların başarılı olabilmesi için bunlar ve benzeri özelliklere sahip olması çok önemlidir.

Dubai Göz Doktor Maaşları

Dubai göz doktoru maaşları, 15.000 $ seviyelerindedir. Doktorun uzmanlığı, deneyimi ve çalıştığı kuruma bağlı olarak maaşlar değişiyor. Ancak yurt dışında en yüksek maaş alınabilecek yerlerden birisi hiç şüphesiz Dubai’dir.

Bilindiği gibi Dubai, dünyanın en pahalı noktalarından birisidir. Her hizmet burada çok pahalıdır. Normal restoranlar bile yüksek rakamlara hizmet veriyor. İşte böylesine bir durum nedeniyle göz doktorları da burada çok yüksek maaş alıyor. Normalde maaşlar AED para birimi cinsinden veriliyor. 1 AED ise yaklaşık 0,28 USD yapıyor. Dolayısıyla maaşları dolara (USD) çevirdiğimizde yukarıda verilen rakamlar ortaya çıkıyor.

Dubai’de göz doktorluğu yapabilmek için adayların öncelikle yabancı dilinin olması gerekiyor. Daha sonra ise aracı bir firma üzerinden burada göz doktorluğu yapılabilir.

Dünya Göz Hastanesi Doktor Maaşları

Dünya Göz Hastanesi doktor maaşları, 10.000 TL ile 25.000 TL arasında değişiyor. Doktorların görevleri, iş yoğunlukları, deneyimleri ve diğer niteliklerine bağlı olarak maaşlar farklılık gösteriyor. Dünya göz hastanesi tarafından verilen iş ilanları incelendiğinde bu konuda daha detaylı bilgi alınabilir.

Dünya Göz Hastanesi, göz alanında hizmet veren özel bir sağlık kuruluşudur. Kalitesi ile dikkat çeker. Kalitesinden dolayı gerek yurtiçinden gerekse de yurtdışından gelen kişiler tarafından tercih edilir. İşte bu durum Dünya Göz Hastanesi’nin göz doktoru seçiminde dikkatli ve özenli olmasını gerektirir. Hastane, kendini geliştirmiş olan doktorlarla çalışmayı tercih eder. Bu durum ise doktorlara tatmin edici seviyede maaş vermesine neden olur. Buradaki uzman göz doktoru maaşları, göz doktorunun uzmanlığı, deneyimi ve eğitim seviyesine bağlı olarak değişir.

Göz Doktorları Ne İş Yapar?

Göz doktorları, göz ile ilgili olan hastalıklarla ilgilenirler. Gerek özel hastanelerde, gerekse de kamu hastanelerinde temel görevleri budur. Günümüzde göz şikayeti olan hastaların önemli bir kısmının tedavisi, gözlüklerle yapıldığı için göz doktorlarının çalışma şartlarının zorlayıcı olmadığı söylenebilir. Ancak bazı göz hastalıklarının hem teşhisi hem de tedavisi zordur. İşte böyle durumlarda göz doktorlarının çalışma şartları biraz ağırlaşabilir.

Göz uzmanları, hastane ve kliniklerde genel olarak şu görevleri üstlenirler;

 • Hastaların öykülerini detaylı olarak dinlemek ve onların ilk fiziksel muayenelerini gerçekleştirmek
 • Yapılan detaylı muayene sonrasında hastalık tanısı koymak ve buna uygun tedavi yöntemlerini belirlemek
 • Yaşlılık kaynaklı göz rahatsızlıkları, bulaşıcı göz hastalıkları, glokom ve katarakt gibi rahatsızlıkları tedavi etmek
 • Hastalıkların teşhisi için gelişmiş teknolojik aletlerden yararlanmak
 • Hasta mahremiyetine saygı duymak ve gizliliği sağlamak
 • Göz sağlığı ile ilgili bilgilendirmeler yapmak
 • Yaptığı muayene sonrasında gerekli görmesi halinde hastaları farklı bölümlere yönlendirmek
 • Lazer göz ameliyatı yapmak ve ameliyat sonrasında hastaların takibini gerçekleştirmek
 • Gözlük ve lens gibi düzeltici tedavilere ilişkin reçeteler yazmak

Göz doktorları, her ne kadar sadece yüksek maaşları ile gündeme gelse de görev ve sorumlulukları da merak edilen konular arasındadır. Görev ve sorumluluklar ile birlikte doktorların deneyimi ve uzmanlığı ne kadar yüksek olursa, alınan maaşlar da o kadar yüksek olur. Yabancı dil ve eğitim seviyesi de yine maaşları etkiler.

Hakkında Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz cglr351905@gmail.com adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

Bunu Da İncele

Yazılımcı Maaşları

Yazılımcı Maaşları 2021 Yılında Harika Seviyelerde!

Yazılımcı maaşları ne kadar? Yazılımcı nasıl olunur? Bilgisayar yazılımcıları ne kadar maaş alıyor? Burada yer …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.