Anasayfa / Kredi / İhtiyaç Kredisi Yapılandırma Nasıl Yapılır (İzlenecek Yol)

İhtiyaç Kredisi Yapılandırma Nasıl Yapılır (İzlenecek Yol)

İhtiyaç Kredisi Nedir?

İhtiyaç kredisi yapılandırma işlemine gelmeden önce ihtiyaç kredisini genel hatları ile size anlatalım. Bireysel bir kredi çeşidi olan ve tüketici kredisi olarak da isimlendirilen ihtiyaç kredisi, müşterinin paraya ihtiyaç duyması halinde bankalardan çektiği kredi çeşididir. Genel olarak eşya alımı, evlilik, eğitim ve tatil gibi farklı ihtiyaçlara dönük olarak alınan kredi, kısa vadeli ve öbür bireysel ve teminatsız kredilere oranla daha düşük bir faiz oranıyla ihtiyaçları gidermeye yöneliktir. İhtiyaç kredisi adıyla bankaların sağlamış olduğu kredi türleri ise bankadan bankaya farklılık gösterir. Bayram kredisi, evlilik kredisi, sağlık kredisi, tatil kredisi, borç kredisi ve iş kredisi gibi kredi türleri olarak da kullanılabilen ihtiyaç kredisi çeşitleri, bankalara bağlı olarak farklı isimlerle de verilebilir.

Avantajlı ihtiyaç kredisi verirken müşterinin krediyi ne amaçla kullanacağına bakıyorlar. Aynı zamanda ne kadar krediye gereksinim duyduğunuzu da göz önünde bulunduruyorlar. Vade oranı en çok 48 ay olan ihtiyaç kredilerini, bir kereye özel yapılandırma maksatlı 72 ay vade ile alabilirsiniz. İpotekli ihtiyaç kredilerinde de vade yine 48 ayla sınırlıdır aynı zamanda kredi miktarının da çoğalma ihtimali söz konusudur. Peki ihtiyaç kredisi yapılandırma işlemini nasıl yapabilirim?

İpotekli İhtiyaç Kredisi Nedir?

İpotek gösterme, ihtiyaç kredisi başvurularında genel olarak istenilen kredi miktarının müşterinin aylık net gelirinden yüksek olması durumunda başvurulan bir yöntemdir. İpotekli ihtiyaç kredisi olarak adlandırıyoruz. Bu hususta ihtiyaç kredisi, belli bir teminat karşılığı verildiği için normal şartlarda aylık gelir doğrultusunda verilen ihtiyaç kredisinden çok daha yüksek tutarlarda veriyorlar. İpotekli ihtiyaç kredisinde genel olarak mesken, yani konut tapu kaydı gerekiyor. Öte yandan tapuda kredi başvurusunda bulunan müşterinin adını yazmalısınız. İpotekli kredide kredi oranı ise bankanın işleyişine göre değişkenlik gösteriyor. Bununla beraber genel olarak ipotek olarak gördüğümüz malın değerinin %50’sini geçemez.

İhtiyaç Kredisini Kimler Alabilir?

1-            İhtiyaç kredisi başvurusunda bulunan kişinin SGK kaydı ya da vergi levhası olmak zorundadır.

2-            Başvuruda bulunacak kişinin 158 yaşını tamamlamış olması şarttır.

3-            İpotek kullanılan ihtiyaç kredilerinde tapuda ipotek konulduğu için hukuki olarak hem tapuda hem de bankada eş rızası aranmaktadır.

4-            Müşterinin geçmiş dönemlerde bankalar ile herhangi bir sorun yaşamamış olması veya yaşadığı sorunların üzerinden en az 3 yıl geçmiş olması gerekir. Kredi notu oldukça önemlidir.

5-            Yalnızca ihtiyaç kredisi alacak tüketicinin kendi geliri göz önünde bulundurulur. Ailesi yalnızca kefil olarak sayılır.

6-            İhtiyaç kredisi ipotekli veya ipoteksiz farklılık göstermeden en çok 48 aya kadar vadeli alınabilir.

7-            Bir takım bankalarda, kişinin resmi olarak belirttiği aylık gelirinin en fazla %50’sine kadar aylık kredi taksiti ödemesi talep edilebilir.

8-            Müşteri gelirini resmi belgelerle sunmalıdır.

 

İhtiyaç kredilerindeki temel şart, hayatınızı devam ettirirken giderlerinizi belirli bir düzene koymaktır. Bu duruma dikkat ettiğiniz takdirde dilediğiniz krediyi, dilediğiniz şartlarda ve buna uygun düşük oranlı faizlerle alabilirsiniz.

Bu şartlara uymayan, kredi notu düşük seviyede olan ve geçmiş ödemelerinde problem yaşayan, idari takipte borçlu olan veya sahip olduğu malı ipotekte olan müşteriler, ihtiyaç kredisi alamazlar.

İhtiyaç Kredisi Çekebilmek İçin Gereken Belgeler

İhtiyaç kredisi alabilmek için bankaların müşterilerden istediği belgeler farklılık gösterebiliyor olsa da genel olarak birçok banka aşağıda belirttiğimiz belgeleri talep etmektedirler.

1-            Kişinin kimliğinin belli olduğu bir nüfus cüzdanı, pasaport veya sürücü belgesi.

2-            İkametgah belgesi veya başvuruda bulunan kişinin adına hazırlanmış olan son üç aya ait resmi bir fatura.

3-            Kişinin gelir durumunu resmi olarak belirten belgeler. Bu hususta özel sektörde çalışan kişilerden maaş bordrosu ve firma imza sirküleri talep edilmektedir. Emekli vatandaşların emekli maaşı hesap cüzdanını götürmeleri yeterli olacaktır. Serbest meslekle uğraşanların veya şirket ortaklarının ise güncel vergi levhalarını, ticari sicil kayıtlarını ve gelir tablolarını getirmeleri gerekir. Eğer kişinin herhangi bir kira geliri mevcutsa, kendisine ait olan tapu belgesini, kira kontratını ve kira bankaya yatırılıyorsa ödemeleri belirten banka hareketleri dökümü belgeleri gerekir.

 

ihtiyaç kredisi yapılandırma
ihtiyaç kredisi yapılandırma

 

En Fazla Ne Kadar İhtiyaç Kredisi Çekilebilir?

Müşterinin belli bir işte kullanmak üzere bankalardan istediği ihtiyaç kredisinde üst sınırı banka belirler ve kredi çekme nedenine dikkat edilir. İhtiyaç kredisi oranları, asıl olarak müşterinin aylık net geliri dikkate alınarak hesaplanır. Bankaların pek çoğu müşterinin aylık gelirinin 15 katına varan kredileri verirken bu miktar kredinin vade sayısına paralel olarak da 25 katına çıkabilir. Maaşın haricinde ek gelirlerin resmi bir belgeye dayandırılması durumunda ise çok daha üst sınırlarda kredi istenilebilir. Düzenli maaşın yanı sıra yüksek miktarda kredi çekmek isteyenler ise ipotek uygulamasına başvurarak çekecekleri kredi oranını yükseltebilirler.

Çeşitli bankaların çeşitli koşulları olmakla birlikte, kredi oranları müşterinin kredi geçmişine ve gelirine göre değişir. Genel olarak bankalar ipoteksiz ihtiyaç kredisine 50.000 TL’ye kadar daha basit onay vermektedir. Kredi toplamının 50.000 TL’nin üstüne çıkması halinde kefil veya teminat talep edilebilir.

Ayrıca bu sayfamızdan, Ziraat Bankası konut kredisi yapılandırma ile ilgili detaylı bilgiler alabilirsiniz.

İhtiyaç Kredisine Nasıl Başvuru Yapılır?

İhtiyaç kredisi için başvuru, direkt olarak banka şubesi ziyaret edilerek birebir yapılabileceği gibi telefonla, SMS ile ya da internet aracılığıyla yapılabilir. Banka şubelerinden yapılan başvuru ile internetten yapılan başvuru arasında herhangi bir fark söz konusu değildir. Ancak online yapılan başvuru, direkt olarak yapılan başvuruya kıyasla çok daha basit, hızlı ve pratik bir yoldur.

Online başvuru, bankanın internet adresinden TC kimlik numarası, telefon numarası, kredi tutarı ve vadesi gibi bir takım bilgiler verilerek gerçekleştirilir. İnternet aracılığıyla yapılan başvuruların sonuçları oldukça kısa bir süre içerisinde müşteriye bildirilir. İnternet vasıtasıyla yapacağınız başvuruların miktarı, bankadan bankaya farklılık göstermekle beraber genel olarak 20.000 TL ve altında ise otomatik olarak onay verilme ihtimali son derece yüksektir. Daha yüksek miktarlar için şubeyi ziyaret etmeniz istenebilir.

Bilgilendirme esnasında istenilen evrakların tamamlanıp bankaya iletilmesi durumunda başvuruya onay verilir ve kredi alınıp kullanılabilir.

İhtiyaç Kredisi Nereden Alınabilir?

İhtiyaç kredisine bankalardan başvuru yapılabilmesine rağmen bir takım ihtiyaç kredisi özelliği taşıyan kredi çeşitleri çeşitli kurumlardan da alınabilir. Örnek verecek olursak eğitim kredisi için Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK)’na başvuruda bulunabilirsiniz. Bu sebeple başvuru yapmadan evvel en uygun ihtiyaç kredisi veren kurumları ve bankaları ihtiyaç durumunuza göre araştırmanız gerekmektedir. Bunun yanı sıra farklı dönemlerde bankalar ihtiyaç kredisi kampanyaları yaparlar ve gerek bankaların prosedürü ile gerekse kampanyalar ile bankaların kredi koşulları farklılık gösterdiği için kredi çeşidinin belirlenmesi güç bir hal alır.

İhtiyaç Kredisinde Kredi Sigortası ve Cayma Hakkı

İhtiyaç kredisinde bankalar müşteriye kredi işlerinde meydana gelecek kayıp ve zararları güvence altına almak adına kredi sigortası yaparlar. Müşterinin işten çıkarılması, iflasını bildirmesi, mahkeme kararı ile çeşitli bir sebepten ötürü müşterinin maaşına el konulması ya da müşterinin hacze düşmesi gibi durumları kapsayan kredi sigortası, krediyi koruma altına almak adına yapılır. Kredide koruma sigortası ismiyle belirtilen kredi sigortası, kaza halinde iş göremezlik ya da vefat durumlarını da içine alır. İhtiyaç kredisinde cayma hakkı ise sigorta ile bağlantılıdır. Kredi sözleşmesinde müşteri 14 gün içinde cayma hakkına sahiptir. Bu süreç içerisinde müşteriye kredi sözleşmesi yapılması söz konusu değildir. Sözleşmeden cayan müşteri herhangi bir gerekçe belirtmeden ve cayma hakkını kullandığı için herhangi bir ceza ödemek zorunda kalmadan borcu 2 ay içerisinde ödeyip faizden hiçbir şekilde etkilenmeden borcunu bitirebilir.

 

İhtiyaç Kredisi Yapılandırma Nasıl Yapılır?

Kredi geri ödemelerinizi ödemekte güçlük çekiyorsanız kalan borcunuzun miktarı üzerinden, çok daha uygun bir faiz oranıyla taksitlendirme yaptırarak tekrar bir kredi alıyormuş gibi ödeme düzeninizi güncelleyebilir ve aylık taksit miktarınızı düşürebilirsiniz. Durumunuzu düzetmeniz kredi yapılandırması ile mümkün olabilmektedir.

Faiz Oranlarını Araştırın

Faiz oranları bankadan bankaya farklılık gösterir. Bu nedenle yapılması gereken en önemli ve ilk adım, borçların tek bir araya getirileceği veya ayrı ayrı yapılandırılacağı bankanın faiz oranlarının araştırılmasıdır. Faiz oranından sonra dosya ücretlerinin ne kadar olduğuna dikkat etmelisiniz. Kimi zaman kredi faiz oranları oldukça düşük miktarda olsa da, dosya ücretleri son derece yüksek tutarlarda olabilir.

Bankalara Dikkat Edin

Kredi yapılandırmasına gereksinim duyan müşterinin ilk olarak atması gereken adım, hangi banka ile iş yapacağına karar vermesi olacaktır. Bu müşteriler için vereceğimiz ilk önerimiz, kullanmakta olduğunuz bankaya öncelik vermeniz olacaktır. Çünkü birçok banka, kendi müşterisine avantaj ve daha iyi koşullar sunar. Ancak yine de müşterinin çeşitli bankaların vereceği tekliflere de açık olması faydalı olacaktır.

yapacağınız araştırmanın ardından en uygun maliyeti veren bankadan toplam borç üzerinden yeni bir ihtiyaç kredisi alınarak geçmiş borçlar bitirilebilir. Müşteri, ihtiyaç kredisi yapılandırması konusunda detaylı incelemesini yapmasının ardından başvuru aşamasına geçer. İhtiyaç kredisi uygulamaları rahatlıkla internet aracılığıyla özellikle küçük tutarlar için yapılabilmekte ancak kredi yapılandırmaları için şubeleri ziyaret etmek gerekmektedir. Çünkü başvurulan banka yetkilisi, müşterinin öbür bankalardaki borçlarını belli bir sistem aracılığıyla bitirmek zorundadır. Bunu ise ihtiyaç kredisi yapılandırma başvurusunda bulunan müşterinin onayı olmadan yapması söz konusu değildir.

Hakkında Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz cglr351905@gmail.com adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

Bunu Da İncele

polislere kredi

Polislere Bekçilere Özel Kredi Müjdesi (En Az 0.10 Puan Düşük Faiz)

Polis oğlu ya da ağabeyi olarak polislere kredi araştırmayı yapmak beni oldukça mutlu etti. %0.10 …

2 Yorumlar

  1. Ihtiyaç kredisi konusunda bilgiye ihtiyacım vardı. Bu kadar aydınlatıcı bilgiler kazandırdığınız için teşekkürler şimdi daha net anlaşılır şekilde düşünebilirim emeginize sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.