Kredi

Bireysel Kredi Vadeleri Uzayacak Mı

Araba, ev veya ihtiyaçları gidermek adına kredi başvurusunda bulunuyorsunuz. Peki 2022 senesinde bireysel kredi vadeleri uzayacak mı? Kredi vade süreleri uzayacak mı? Bu sorunun cevabını sizler için araştırdık.

Son dönemlerde müşteriler, araba, ev ya da ihtiyaçlarını gidermek adına bankalardan maddi destek almaktadırlar. Ülkemizde de araba ve konut kredilerine de oldukça fazla bir talep vardır. Her banka çeşitli faiz yöntemleriyle çalışmasından dolayı başvuru evrakları da farklılık gösterebilmektedir. Uzun zamanlı krediler için ödemelerin birçok müşteri için son derece büyük zararla karşılanması da geçmiş zamanlarda karşılaştığımız bir durumdur.

Müşteriler uzun zamanlı borçlanmanın ardında birikim yapamayacak duruma gelir ve uzun vadede geri ödeme rahatlığına kanıp oldukça yüksek tutarda borçların altına girebilmekteler. Bu sebeple pek çok işletme de maddi güçlüklerden ötürü iflas etmiş ya da iflasın eşiğine gelmiştir.

bireysel kredi vadeleri uzayacak mı
bireysel kredi vadeleri uzayacak mı

Bireysel Kredi Vadeleri Uzayacak Mı?

Ülkemizde BDDK’nın yayınlamış olduğu prosedürler neticesinde bankalar faaliyetlerine devam ederler. Bankalar taşıt ve ihtiyaç kredilerinden en çok 48 aya kadar vade olanağı sağlayabilmektedirler. Geçmiş dönemlerde taşıt ve ihtiyaç kredileri için vade sayısı 72 ay olarak belirtilmişti fakat vatandaşların büyük borçlar ve uzun dönemde meydana gelen olumsuzluklardan ötürü 48 aya indirilmiştir. Bir dönem 36 aya kadar düşürülen vade sayısı, tekrar 48 aya yükseltilmiştir.

Bunun sebebi ise kredi başvurularının hızlı bir şekilde düşmesinden ötürüdür. Bunun yanı sıra ev kredilerinde de taksit miktarları çoğaltılarak ev satışlarının hareketlendirilmesi hedeflenmiştir. Geçmiş senelerde en çok 120 ay vade yapılan konut kredileri, dönemimizde ise 240 aya kadar taksitlendirilebilmektedir. Bunun yanında vade sayınız ne kadar çoğalırsa, ödeyeceğiniz faiz oranı da o kadar artış gösterecektir.

Ekonomide yaşanan durağanlık dönemlerinde devletlerin hamleleriyle yapılan vadelerde iyileştirme çalışmalarının 2020 senesinde de yapılıp yapılmayacağı belli değildir. Şu durumda güncel olan taşıt ve ihtiyaç kredileri 48 aya kadar vadelendirilmekte, konut kredileri ise 120 aya kadar alınabilmektedir. İleriki zamanlarda inşaat firmaları ve bankaların bir araya gelerek bir kampanya başlatması da beklentilerin içerisindedir. Bu hususta BDDK tarafından bildirilen vade ve faiz oranlarıyla müşterilere kredi imkanı sağlanmaya devam edilmektedir.

Eğer sizin de bireysel kredi vadelerinin uzayıp uzamayacağı hakkında bilginiz varsa aşağıdaki yorum kısmından görüşlerinizi belirtebilirsiniz.

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 6 Anlık Puan: 3.5]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

13 Yorum

  1. Daha önceden çekmiş olduğum krediyi pandemi dolayısıyla ödemekte güçlük çekiyorum bu krediyi yapılandırma yapsak en fazla kaç ay yaptirabiliyoruz

  2. kredi çektik, fakat bu pandemin dolayısıyle kredilerimizi ödeyemez durumdayız.Yapılandirmak istiyoruz .Fakat vadeler 60 aydan 36 aya düşürülmüş .yapılandırsak bile,aylık ödemeler yüksek olduğundan tekrardan yapılandırmak yapamıyoruz..Bizler , Sızlerden yardımınızı bekliyoruz.Tekrar vadeler 60 aya çıkartılması bilgilerinize. Saygılarımla.

    1. Devletimizden istağimiz şu anki pandemi nedeniyle oluşan hayat pahalılığı nedeniyle ekonomik anlamda çok büyük sıkıntı içindeyiz kredi borçlarımızı 60 ay üzerınden yapılandırıp ailemizle birlikte rahat bir nefes almak istiyoruz devletimizzden bu konuda acil yardım bekliyoruz

  3. ihtiyç kredisi vadelerin arttırılması gerekmektedir. yoksa batacağız bu kriz içimizden geçiyor. ancak vadeleri arttırıp taksitleri düşürürsek geçime kısmen devam edebiliriz.

  4. kesinlikle haklısınız batacağız eğer vadeleri arttırmazlarsa. bu ay bu değişiklik yapılmazsa batıyoruz. bir ay daha dayanacak gücümüz kalmadı

  5. kredi vadelerini çok acil olarak arttırmanız gerekiyor ödeme güçlüğü çekiyoruz bir ay sonra batık krediler kervanına katılacam devlet bir an önce bu işe el atıp kredi vadelerini arttırmalıdır.

  6. Devlet herkesin icraya düşüp varlık sirketlerinin para kazanmasını istiyor vadeleri uzatsa nefes alacağız ama varlık şirketleri devletin tefecisi oldu size oy verdiğim için binkere pişmanım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu