Kredi

Sicili Bozuk Olana Kredi Veren Bankalar Hangileridir

Sicili bozuk olana kredi verilir mi? Sicili bozuk olana kredi veren bankalar hangileri? Sicili bozuk olanlar nasıl kredi çekebilir? Konuya ilişkin bu soruların cevaplarını ve diğer detayları sizler için araştırdık.

Sicili Bozuk Olana Kredi Veren Bankalar Listesi 2023

Sicili bozuk olanlar, bankaların istedikleri şartları yerine getirdikleri takdirde kredi çekebilir. Ancak burada bahsedilen şartlar normal kredi şartlarından daha farklıdır. Dolayısıyla sicili bozuk olanların sağlaması gereken şartlar daha ağırdır. Bu ağır şartları sağlayanlar bankaların kredi imkanından yararlanabilir.

Sicili Bozuk Olana Kredi Veren Bankalar
Sicili Bozuk Olana Kredi Veren Bankalar

Günümüzde nakit ihtiyacını karşılamak isteyenlerin ilk durağı bankalardır. Bankalar, ihtiyaç kredisi ve diğer kredi türleri ile insanların para ihtiyaçlarını etkili olarak karşılar. Ancak bunu yaparken kendileri de kazanç elde eder. Kredilere uygulanan faiz oranları ve diğer alınan masraflar bankaların önemli kazanç kalemleri olarak dikkat çeker.

Bankalar, kredi ve kredi kartı verme konusunda garantici bir tutum sergiler. Nihayetinde verilen kredilerin sorunsuz olarak ödeneceğinden emin olmak isterler. Verilen kredilerin zamanında ödenmemesi, bankaların farklı şekilde zarar etmesine neden olur. Hem krediyi zamanında alamayarak zarar ederler, hem de alacaklının peşinden hukuki mücadele vererek zaman kaybederler. İşte böylesine kayıplarla uğraşmamak için bankalar, kredi taleplerinde ince eleyip sık dokurlar.

Kredi başvurusunda bulunduğunuzda bankalar kredi notunuza ve gelir belgenize bakıyor. Özellikle kredi notunuz düşükse başvurunuzu direkt olarak reddediyor. Böyle durumlarda bankalardan farklı şekilde kredi talep edilmesi gerekiyor.

Sicili Bozuk Olanlara Kredi Veren Bankalar Listesi 2023

Sicili bozuk olanlara kredi veren bankalar, farklı şartların sağlanmasını talep ederek kredi veriyor. Bu şartlar bankaların kendi iç sistemine göre farklılık gösterebiliyor. Ancak ilgili şartların temelinde bankanın kendini güvenceye alması olduğu söylenebilir.

Sicili bozuk olan kişilere kredi veren bankalar şu şekilde sıralanabilir;

 • Türkiye Ekonomi Bankası (CEPTETEB)
 • Enpara
 • Aktifbank
 • Akbank
 • Şekerbank
 • ING Bank
 • QNB Finansbank
 • Ziraat Bankası
 • Halkbank
 • Denizbank

Burada yer alan bankalar sicili bozuk olan kişilere kredi veriyor. Ancak verilen kredilerin miktarı genellikle düşük miktarlı. Ayrıca kredi isteyen kişilerden farklı şartları yerine getirmelerini de istiyorlar.

İlginizi çekebilir: En kolay kredi veren bankalar hangileridir

Sicili Bozuk Olanlar Nasıl Kredi Çekebilir?

Sicili bozuk olan kişiler, belli şartları sağlayarak kredi çekebilir. Bu şartlara değinmeden önce sicili bozuk ifadesinin ne anlama geldiğine değinmek gerekiyor. Sicili bozuk, kredi notu düşük olan kişiler için yapılan bir nitelemedir. Kredi Kayıt Bürosu (KKB), insanların bütün bankacılık işlemlerini değerlendirerek onlar için bir kredi puanı oluşturuyor. 0 ile 1900 arasında olan bu puanlama kişilerin kredi ve kredi kartı başvurularında dikkate alınıyor.

Kredi puanı 1500’den yüksek olanlar iyi ve çok iyi kategorilerinde yer alıyor. 1100 ile 1500 arasında puana sahip olanlar az riskli grupta bulunuyor. 1100’den düşük puana sahip olanlar ise riskli ve orta riskli grupta yer alıyor. İşte 1100’den düşük puana sahip olanlar sicili bozuk kişiler olarak kabul ediliyor. Kredi kartı veya kredi borcunu zamanında ödemeyerek yasal takip sürecine maruz kalanların puanları düşürülüyor. Hatta bu kişiler kara listeye alınarak kredi talepleri direkt reddediliyor.

Düşük kredi notuna sahip kişiler doğru yöntemlerle bankalardan kredi çekebilir. Bu noktada uygulanacak yöntemlerden bazıları şunlardır;

 • İpotekli Kredi

İpotekli kredi karşılığında araç, konut, iş yeri ve arsa gibi değerli bir varlığın ipotek ettirildiği kredilerdir. Burada temel mantık, kredi borcuna karşılık olarak bir gayrimenkulün gösterilmesidir. Eğer kişi kredi borcunu ödemezse banka ilgili gayrimenkulü satarak alacağını tahsil eder.

İpotek olarak gösterilen gayrimenkullerin değeri bankanın eksperi tarafından belirlenir. Kişiler, belirlenen bu değerin en fazla %75’i kadar kredi kullanabilir. Örneğin; ipotek olarak 200.000 TL değerinde bir konutun gösterildiğini varsayalım. Böyle bir durum kullanılacak kredi miktarı en fazla 150.000 TL olabilir.

 • Kefil ile Kredi

Sicili bozuk olanların kredi kullanabileceği bir diğer yöntem ise kefildir. Kefil ile kredi geçmişten günümüze kadar uygulanan yöntemlerden biridir. Kefil, kredi kullanan kişinin borcunu ödemediği takdirde borcu üstleneceğini belirten kişiye denir. Bankalar, kefil olarak gösterilecek kişinin sabit bir işi ve maaşı olmasını ister. Bu noktada bankaların ilk tercihi kamu personelleridir.

Kredi notu düşük olan kişilerin kefil göstermesi durumunda kredi taleplerine olumlu yaklaşılır. Burada bilinmesi gereken bazı hususlar var. Kredinin aylık taksiti kefilin maaşın yarısından fazla olamaz. Dolayısıyla kullanılabilecek kredi miktarı kefilin maaşı ve vadeye göre belirlenir.

 • Online Krediler

Sicili bozuk olanlar için bir diğer kredi seçeneği ise online kredilerdir. Bazı bankalar kredi verirken kullanıcılara farklı seçenekler sunar. Online krediler de bu seçenekler arasındadır. Online kredilerin en önemli özelliği kullanıcıların banka şubesine gelmeden kredileri direkt hesaplarına alabilmesidir. Burada kişilerin kredi notlarına genellikle bakılmaz. Dolayısıyla da taleplere genellikle onay verilir. Ancak verilen miktar düşüktür.

Online krediler, bankaların kendi müşterileri için sunulan bir hizmettir. Maaşınızı aldığınız bankanın internet sitesinden bu kredi türü için başvuru yapabilirsiniz. Eğer bankanıza göre yeterli gelire sahipseniz talebiniz onaylanır ve para direkt olarak hesabınıza aktarılır.

Sicili Bozuk Olana Kredi Veren Bankalar İle Başvuru
Sicili Bozuk Olana Kredi Veren Bankalar İle Başvuru

Kara Listede Olanlar Nasıl Kredi Çekebilir?

Kara listede olanlar veya kredi notu düşük olanlar kredi çekerken farklı yolları izlemelidir. Nihayetinde bu kişiler bankalara göre borçlarını ödemeyecek kişilerdir. Bu düşünceden dolayı ilgili kişilere kredi ve kredi verme konusunda bankalar istekli değildir.

Kredi notu düşük olanlar öncelikle notlarını yükseltmek için çaba göstermelidir. Evet, kredi notunuzu yükseltmeniz basit ve kısa sürede sonuçlanacak bir işlem değildir. Ancak bu noktada kendinizi bankalara göstermeniz çok önemlidir.

Kredi notu düşük olanlar, kredi başvurusu yapmadan önce bankacılık işlemlerinde dikkatli olmalıdır. Eğer kredi kartı kullanılıyorsa borçların zamanında ve tamamının ödenmesi gerekiyor. Kredi kartının aktif olarak kullanılması da önemli hususlardan birisidir. Ayrıca banka hesabında bulunan paranın belli bir miktarın altına düşmemesi kredi notunuz için önemlidir. Burada bahsedilen hususlara dikkat ederek birkaç ay içinde kredi notunuzu yükseltebilirsiniz. Böylelikle kredi çekebilirsiniz.

Kara listede yer alanlar ise bu hususlara dikkat etseler dahi, 5 yıl boyunca kara listeden çıkamaz. Ancak kredi için ipotek ve kefil şartlarını sağlayarak başvuru yapabilirler.

Ziraat Bankası Sicili Bozuk Olana Kredi Veriyor Mu?

Ziraat Bankası, sicili bozuk olanlara ipotek ve kefil şartının yerine getirilmesi durumunda kredi veriyor. Konuya ilişkin detaylı bilgi için en yakın Ziraat Bankası şubesine başvurabilirsiniz.

Halk Bankası Sicili Bozuk Olana Kredi Veriyor Mu?

Halk Bankası, sicili bozuk olanlara ancak belli şartların sağlanması durumunda kredi veriyor. Bu şartların başında ise ipotek ve kefil geliyor.

Vakıfbank Destek Kredisi Sicili Bozuk Olanlara Veriliyor Mu?

Bir kamu bankası olan Vakıfbank, düşük kredi notuna sahip olan kişilere, belli şartların sağlanması durumunda düşük miktarlı kredi veriyor. Kara listedekilere ise kredi vermiyor.

Denizbank Sicili Bozuk Olanlara Kredi Veriyor Mu?

Denizbank, sicili bozuk olanlara kredi veren bankalar arasında. Kredi imkanı ile ilgili bilgi almak için banka ile iletişime geçebilirsiniz.

Avukatlık Olan Biri Kredi Çekebilir Mi?

Avukatlık olan biri sürecin nasıl sonuçlandığına göre kredi çekebilir veya çekemeyebilir.
Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu