Özel Sektör Maaşları

Tekstil Mühendisliği Maaşı 2022 Ne Kadar

Tekstil mühendisliği maaşları ne kadar? Tekstil mühendisi nasıl olunur? Tekstil mühendisliği hakkında merak ettiğiniz detayları sizler için araştırdık.

Tekstil Mühendisliği Maaş 2022

Tekstil mühendisliği maaşları 5.500 TL ile 8.500 TL arasında değişiyor. Görev yapılan kurum, deneyim, hizmet yılı, BES kesintisi, medeni hal ve çocuk sayısına bağlı olarak maaşlar farklılık gösterebiliyor.

Tekstil mühendisi olarak kamuda veya özel sektörde görev yapmak mümkündür. Kamuda her ne kadar iş imkanları biraz daha kısıtlı olsa da maaşlar özel sektöre göre daha yüksektir. Ayrıca kamuda çalışan mühendislerin özlük hakları da daha iyidir. İşte bu tür nedenlerden dolayı tekstil mühendislerinin önceliği kamu kadrolarıdır. Buna karşın devlete yapılan mühendis alımları oldukça kısıtlıdır.

Özel sektördeki iş imkanları ise devlet kadrolarına göre daha fazladır. Ancak burada da maaşlar daha düşüktür. Üstelik çalışma şartları devlete göre biraz daha kötüdür.

Tekstil Mühendisliği Maaşı
Tekstil Mühendisliği Maaşı

Devlette göre yapan tekstil mühendislerinin maaşları ortalama 7.500 TL civarındadır. Eşi çalışmayan ve çocukları olan mühendislere ayrıca çocuk ve aile yardımı adı altında ek ödeme yapılır. Bunlar sayesinde maaşlar biraz daha yükselir. Özel sektörde ise maaş miktarları görev yapılan kurum, deneyim ve iş yoğunluğuna göre değişir. Özel sektörde ortalama maaşlar 5.500 TL’dir.

2022 Yılında Tekstil Mühendisliği Maaşları Ne Kadar Oldu?

Tekstil mühendisi maaşları, ortalama 5.500 TL’dir. 2022 yılı içerisindeki son artışlar ile birlikte maaşlar bu seviyeye gelmiştir. Daha önceki dönemlerde maaşlar daha da düşüktü.

Kamu ve özel sektörde tekstil mühendisliği maaşları arasında ciddi farklılıklar var. Genel olarak kamuda görev yapanlar daha yüksek maaşlar alır. Ancak alanında başarılı, kendisini yetiştirmiş ve bu alanın aranan isimlerinden olan mühendisler özel sektörde çok yüksek rakamlarda maaşlar alabilir.

Devlette görev yapan tekstil mühendisi maaşlarını etkileyen farklı unsurlar var. Ancak bunlar arasından en önemlisi belki de kıdem ve derecedir. Kıdem ve dereceye bağlı olarak maaşlar şu şekildedir;

  • 9/1 derecesindeki tekstil mühendisi maaşı: 6.650 TL
  • 8/2 derecesindeki tekstil mühendisi maaşı: 6.790 TL
  • 6/1 derecesindeki tekstil mühendisi maaşı: 6.980 TL
  • 5/3 derecesindeki tekstil mühendisi maaşı: 7.145 TL
  • 1/4 derecesindeki tekstil mühendisi maaşı: 7.400 TL

Burada yer alan sadece maaşlara ilişkin ortalama rakamlardır. Aile ve çocuk yardımı gibi unsurlara bağlı olarak maaş seviyeleri değişebilir.

İlginizi çekebilir: moda tasarımcısı maaşı

Tekstil mühendisi olmak için ilgili bölümde eğitim alınması gerekiyor. Mühendislik bölümleri içerisinde önemli bir yere sahip olan tekstil mühendisliği 4 yıllık bir lisans programıdır. Ülkemizdeki birçok üniversitede bu bölüm var.

Sayısal puan türü ile öğrenci alan bölümün taban puanları ise üniversitelere göre farklılık gösteriyor. Tekstil mühendisliği taban puanları, 280 ile 370 arasında üniversitelere bağlı olarak farklılık gösteriyor. Ancak İstanbul Teknik Üniversitesi’nde (İTÜ) bu bölümün taban puanı 455’tir.

Tekstil mühendisliği bölümünden mezun olan adaylar tekstil mühendisi olarak kabul edilir. Ancak yeni mezunların iş bulma olasılıkları düşüktür. Çünkü mühendise ihtiyacı olan kurum ve kuruluşlar genellikle deneyimli personelleri istihdam ediyor.

Dolayısıyla da yeni mezun olanlar başlangıçta düşük maaşlara çalışmak zorunda kalır. Öyle ki, mühendis olmasına karşın adaylar asgari ücret seviyesinde maaş alabilir.

Kamuda tekstil mühendisi olmak isteyen adayların ise KPSS puanına sahip olması yeterlidir. Yapılan alımlara başvuru yapıldığında KPSS puan önceliğine göre adaylar mülakata çağrılıyor. Çağrılan adaylar, sözlü sınavdan aldıkları puanlara göre devlet kadrolarına atanıyor. Devlete yapılan alımlarda deneyimin herhangi bir önemi yoktur.

Tekstil Mühendisliği İş İmkanları

Tekstil mühendisleri, özel sektörde ve kamuda çalışabilir. Kamuda mühendis kadrosunda görev yapan tekstil mühendisleri farklı kurumlara atanıyor. Ancak atama sayısının oldukça düşük olması hatta bazı yıllar hiç atama yapılmadığı bilinmelidir.

Devlet kadrolarına girmek zor olsa da özel sektörde iş bulmak o kadar zor değildir. Her ne kadar düşük maaşlar alınsa da tekstil mühendisleri tekstil ile ilgili üretim yapan kuruluşlarda iş bulabilir. Tekstil mühendisinin görevleri ise şunlardır;

  • Tekstil hammaddesinin işlenmesi ve bu sayede hammadden yeni ürünler elde edilmesinin sağlanması
  • Hammaddelerin kalitelerinin belirlenmesi
  • Üretim sürecinin yakından takip edilmesi ve gerekli denetimlerin yapılması
  • Kumaş ve iplik gibi ürünlerin üretilmesinin sağlanması
  • Yüksek performanslı kumaşların seçimi

Temel görevleri bu şekilde olan mühendisler; konfeksiyon, tekstil teknolojisi ve tekstil kimyası alanlarında uzmanlaşabilir.

Tekstil, her ne kadar sürekli gündeme gelmese de hayatın her yerine etki eden bir alandır. Giyilen kıyafetler, halılar, mobilyalar, döşemeler ve benzerleri tekstil mühendisleri tarafından geliştirilen ürünlerdir. Yaşam alanlarında tekstil mühendisine veya onun ürünlerine rastlamak kaçınılmaz bir durumdur. Dolayısıyla bu meslek grubunun insan yaşamına değen birçok yönü var.

Tekstil mühendisi maaşları, özel sektörde deneyime bağlı olarak değişir. Yeni mezun olanlara genellikle asgari ücret verilir. Ancak deneyimi, eğitim seviyesi ve başarısı ile dikkat çeken mühendisler özel sektörde 20.000 TL üzerinde maaş alabilir.

Büyük firmalarda çalışan mühendislere ödenen maaşlar burada belirtilen rakamların üzerinde dahi olabilir. Bu durum, tekstil mühendisi maaşları ne kadar sorusunun cevabının net bir şekilde verilmesini engeller.

Tekstil Mühendisliği Maaşları
Tekstil Mühendisliği Maaşları

Tekstil Mühendisliği Ne Kadar Maaş Alır?

Tekstil mühendisliği maaşları, ortalama 5.500 TL’dir. Özel sektörde maaşları 5.500 TL ile 7.500 TL arasındayken, kamuda ise maaşlar 6.500 TL ile 7.500 TL arasındadır.

Önemli meslek grupları içerisinde yer alan tekstil mühendisliği çalışma şartları bakımından da merak ediliyor. Mühendisler, haftada ortalama 40 saat çalışıyor. Ancak bazen fazla mesai nedeniyle haftalık çalışma saati artabiliyor. Böyle durumlarda bir kısmı mesai ücreti olmak üzere maaşlar biraz daha artıyor.

Tekstil mühendislerinin çalışma şartları görev yapılan kuruma bağlı olarak farklılık gösterir. Kamuda görev yapan mühendisler normal devlet memurlarının çalışma koşullarında mesleklerini icra ederler. Ancak özel sektördeki tekstil mühendisleri firmaların belirlediği şartlara göre görevlerini yaparlar.

Genel olarak mühendisler 09.00 ile 18.00 arasında çalışır. Haftanın 6 günü çalışan mühendisler 1 günü ise izinli olarak geçirir. Ayrıca milli ve dini bayramlarda da mühendisler izinli olarak kabul edilir. Bazı dönemlerde ihtiyaca bağlı olarak mesaiye kalabilirler.

Firmalar, bünyelerindeki mühendislere yol ve yemek parası adı altında ek ödeme yapabilir. Bazı firmalar ise yemek ve yol parası vermek yerine bu ihtiyaçları kendileri karşılar. Tekstil mühendisliği maaşı ile ilgili genel detaylar bu şekildedir.

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz hepkredi@gmail.com adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu