Kamu MaaşlarıÖzel Sektör Maaşları

Harita Mühendisliği Maaşları 2022, Özelde ve Devlette

Harita mühendisliği maaş 2022 yılında ne kadar, harita mühendisi olmak için hangi bölüm okunmalı, harita mühendisleri ne iş yapar? Bu içeriğimizde önemli mühendislik dallarından biri olan harita mühendisliği hakkında önemli bilgilere yer verdik.

Harita Mühendisliği Nedir?

Harita mühendisliği yer şekilleri ile ilgilenen mühendislik dalıdır. Yerküreye ait verileri çeşitli ölçüm araçları ile ölçerek planlama yapar ve diğer mühendislik meslek grupları ile birlikte çalışmalar yürütür.

devlette ve özelde harita mühendisliği maaş
devlette ve özelde harita mühendisliği maaş

Harita mühendisi hem kamuda hem de özel sektörde iş bulabiliyor. Genel olarak özel sektörde çalışsalar kamuda sıklıkla imar çalışmalarında yer alırlar. Öte yandan yurtdışında da harita mühendisinin çalışabildiğini söyleyebiliriz.

Harita mühendislerinin diğer disiplinler ile birlikte çalıştığını söylemiştik. Bu noktada en çok maden mühendislerinin harita mühendisleriyle birlikte çalıştığını söyleyebiliriz. Bu iki mühendislik dalı da coğrafi bilgi ve birikimlerini kullanarak birlikte çalışmalar yapar. Bu iki mühendislik grubu mekânsal teknikler geliştirmek ve modern teknolojileri kullanmak için bir araya gelir.

İlginizi çekebilir: harita teknikeri maaşları ne kadar?

Harita Mühendisi Ne İş Yapar?

Harita mühendislerinin işleri yerküre ile ilgilidir. Bu bağlamda şu görevleri yerine getirirler;

  • Yerküredeki oluşumları anlamak, bu oluşumları düzenlemeye ve yönetmeye yönelik planlamalar yapmak
  • Mühendislik projeleri için çeşitli türlerdeki haritaları üretmek
  • İnşaat mühendisleri ile birlikte otoyol, baraj ve köprü yapımına katılma
  • Coğrafi bilgi sistemlerinin planlanmasında görev alma
  • Kadastro çalışmalarına katılma
  • İmar düzenleme çalışmalarına katılma
  • Kırsal ve kentsel bölgelerin planlanmasına yönelik çalışmalar yapmak

Buraya kadar anlattıklarımız harita mühendisliğiyle ilgili genel bilgilerdi. Peki harita mühendisi nasıl olunur?

Harita Mühendisi Olmak İçin Hangi Bölüm?

Harita mühendisi olmak isteyen öğrencilerin çoğu hangi bölümden mezun olursak harita mühendisi olabiliriz şeklinde sorular yöneltiyor. İyi haber şu ki harita mühendisi olmanın pek çok yolu bulunuyor.

Harita mühendisliği, geomatik mühendisliği, jeodezi ve fotogrametri mühendisliği bölümlerinden mezun olursanız harita mühendisi unvanına sahip olabilirsiniz. Bu bölümler üniversitelerin 4 yıllık lisans bölümleridir.

Harita Mühendisliği İş İmkanları

Yeni mezunsanız harita mühendisliği alanında iş bulmanız biraz zor olabilir. Ancak bu alanda kendinizi geliştirmeye yönelik eğitimler alırsanız orta ölçekli şirketlerde işe başlayabilirsiniz.

Eğer harita mühendisi olarak daha kolay bir şekilde iş bulmak istiyorsanız yurtdışında madencilik faaliyetlerinde bulunan şirketlere başvuru yapabilirsiniz. Bu şirketler harita mühendislerine daha çok ihtiyaç duyduğu için iş bulma olasılığınız da artacaktır.

harita mühendisliği maaş
harita mühendisliği maaş

Harita Mühendisliği Maaş 2022

Geldik içeriğimizin en dikkat çekici yerine. Harita mühendisi maaşları ne kadar?

Harita mühendislik maaşları ortalama 15 bin TL seviyelerindedir. Özel sektörde işe başlangıç maaşı genellikle asgari ücret olurken deneyimli mühendisler 25 bin TL’ye kadar maaş alabiliyor.

Harita mühendisliği maaş hakkında vereceğimiz bilgiler bu şekildeydi. Sizin de gördüğünüz gibi özel sektörde kendini iyi bir şekilde geliştiren harita mühendisleri daha dolgun maaşlar alabiliyor.

Harita mühendisliği nasıl bir meslek?

Harita mühendisliği yerküre ile ilgilenen bir meslek dalıdır.

Harita Mühendisliği kaç yıl?

Harita mühendisliği bölümü 4 yıllık bir lisans bölümüdür.

Yazılım mühendisi maaşı ne kadar?

Yazılım mühendislerinin ortalama maaşı 15 bin TL kadardır.

Orman mühendisleri ne kadar maaş alıyor?

Orman mühendisleri yaklaşık 8 bin TL maaş alır.
Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz hepkredi@gmail.com adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu