Özel Sektör Maaşları

Peyzaj Mimarlığı Maaşları 2022, Nasıl Olunur

Peyzaj mimarlığı maaşları 2022 yılında ne kadar, peyzaj mimarı ne iş yapar, peyzaj mimarı olmak için hangi eğitim alınmalı? Peyzaj mimarlığı hakkında bilgi sahibi olmak için içeriğimizi okumaya devam edebilirsiniz.

Peyzaj Mimarlığı Nedir?

Peyzaj mimarlığı son yıllarda ön plana çıkan meslek gruplarından biridir. Parklar, eğlence alanları, özel mülk ve kamu arazileri vb. alanlarda çalışmalar yapan peyzaj mimarları çevre güzelliğini sağlamaya yönelik projeler yönetir.

peyzaj mimarı maaşı nedir
peyzaj mimarı maaşı nedir

Peyzaj mimarlığı işlerinin büyük bir bölümünü mimarlar ve inşaat mühendisleri ile birlikte yürütür. Ancak peyzaj mimarlığında açık alanlar ve yeşil alan tasarımları daha ön planda olduğu için daha çok mimarlar ile birlikte çalışır.

Kamu sektöründe ve özel sektörde iş imkanları olan bu meslek üyeleri daha çok büyük çaplı AVM projeleri, hastane projeleri ve kampüs projelerinde çalışırlar.

Peyzaj Mimarı Ne İş Yapar?

Peyzaj mimarlarının başlıca görev ve sorumlulukları şu şekilde sıralanabilir;

  • Projede tasarım yapmak için mühendis, mimar ve arazi sahipleri ile görüşmek
  • Autocad gibi bilgisayar programları ile tasarımlar yapmak
  • Proje için bütçe planlaması yapmak
  • Proje sahasında araştırmalar yapmak
  • Arazi özellikleri için analiz yapmak

Peyzaj Mimarı Olmak İçin Hangi Bölüm?

Peyzaj mimarı olmak için üniversitelerde okutulan 4 yıllık lisans bölümlerinden biri olan peyzaj mimarlığı bölümünden mezun olunmalıdır. Bu bölümün taban puanı hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz YÖK Atlas’ı ziyaret edebilirsiniz.

Peyzaj mimarlığı hem özel üniversitelerde hem de devlet üniversitelerinde okutuluyor. Bölümün eğitim süresi 4 yıllık olsa da öğrenci yabancı dil eğitimi almak isterse 5 yıla kadar uzayabilir.

İlginizi çekebilir: İnşaat teknikeri maaşları

Peyzaj Mimarlığı İş Olanakları

En çok merak edilen konulardan biri de peyzaj mimarlığının iş imkanlarıdır.

Son yıllarda büyük çaplı projelerin artış göstermesiyle birlikte peyzaj mimarlarına olan ihtiyaç da artış göstermiştir. Kendini peyzaj mimarlığı alanında geliştiren ve bu alanda deneyim kazanan peyzaj mimarlarının iş bulmaları çok kolaydır diyebiliriz.

peyzaj mimarlığı maaşları
peyzaj mimarlığı maaşları

Peyzaj Mimarlığı Maaşları

Peyzaj mimar maaşı şu an ortalama 7 bin TL civarıdır. Yeni mezun olan peyzaj mimarları asgari ücret ile işe başlarken kendilerini geliştirmeye devam etmeleri durumunda maaşları da artış gösterecektir. Alanında uzman peyzaj mimarlarının maaşları ise 10 bin TL ila 12 bin TL aralığındadır.

Bazı peyzaj mimarları daha yüksek maaş almak için yurt dışında çalışmayı tercih edebiliyor. Bu noktada yüksek maaş için tercih edilen ülkelerin başında Rusya, Kazakistan, Almanya, İsviçre ve Hollanda’nın geldiğini söyleyebiliriz.

Peyzaj mimarları maaşları 2022 yılında bu şekildeydi. Eğer bir peyzaj mimarı tasarım ve planlama konularında kendini daha iyi bir şekilde geliştirirse daha yüksek maaşlar alabilir.

Peyzaj mimarlığı iş imkânı var mı?

Kendini geliştiren peyzaj mimarlarının iş bulma şansları çok yüksektir.

Peyzaj mimarı nerede çalışabilir?

Peyzaj mimarları AVM, hastane vb. büyük projelerde çalışabilir.

Peyzaj mimarlığı nerede iş bulur?

Peyzaj mimarlığı hem özel sektörde hem de kamuda iş bulabilir.

Peyzaj mimarlığı hangi üniversitede okunmalı?

Peyzaj mimarlığı için Antalya Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi öneriliyor.
Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz hepkredi@gmail.com adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu