BankalarKredi

3 Ayda Kredi Notu Yükseltme Yolları

3 ayda kredi notu yükseltme yolları neler? Kredi notunuzu yükseltmek için neler yapmalısınız? Kredi notu yükseltme ile ilgili olan bu soruların cevaplarını ve konuya ilişkin diğer detayları sizler için araştırdık.

3 Ayda Kredi Notu Yükseltme Yolları Neler?

Kredi notu, yapmış olduğunuz bütün bankacılık işlemleri dikkate alınarak oluşturulur. Kredi kartınızı ne kadar aktif kullandığınız, ödemeleri düzenli olarak yapıp yapmadığınız, kredi taksitlerini ödeme durumunuz gibi unsurlar dikkat alınır.

Bunun sonucunda size verilen puan, kredi ve kredi kartı taleplerinizin değerlendirilmesinde kullanılır. Eğer düşük puana sahipseniz başvurularınız kabul edilmez.

3 Ayda Kredi Notu Yükseltme Yolları
3 Ayda Kredi Notu Yükseltme Yolları

Günümüzde bankaların vermiş olduğu hizmetler finansal açıdan farklı sorunların çözülmesini sağlıyor. Bazen acil nakit ihtiyaçları için ihtiyaç kredisi, yeni bir ev almak için konut kredisi gibi imkanlardan yararlanıyoruz. İşte bankaların sağlamış olduğu bu kolaylıklar ve avantajlar için mutlaka yüksek bir kredi notuna sahip olmanız gerekiyor.

Düşük olan kredi puanınızı yükseltmek için farklı yollar var. Bu yolları etkili bir şekilde kullanarak 3 ayda puanınızı yükseltebilirsiniz. Buradaki sürenin 3 ay olmasının temel nedeni kredi notlarının yaklaşık 3 ayda bir güncellenmesidir. Peki, 3 ayda kredi notu yükseltme yolları neler? Gelin, bu sorunun cevabını birlikte arayalım.

·         Banka Borçlarını Kapatma

Kredi notunuzu yükseltmeye başlamak için atacağınız ilk adım banka borçlarınızı kapatmak olmalıdır. Mevcut borç durumunuz ile ödemesi geçen borçlar notları fazlasıyla etkileyen unsurlardır. Bankalara olan borçlarınız, özellikle de geciken borçlar notunuzun aşağıya düşmesine neden olur. Notunuzu yükseltmek için öncelikle borçlarınızın genel haritasını çıkarmalı ve bunların kapatılmasına yönelik bir plan yapmalısınız.

Önceliği süresi geçen borçlarınıza vermelisiniz. Eğer ödeme gücünüz yok ise yapılandırma yoluna gidebilirsiniz. Kredi yapılandırma ve kredi kartı taksitlendirme ile borçlarınızı yapılandırın ve süresi geçen borçların tamamını kapatın. Ardından da yapılandırma taksitlerini düzenli bir şekilde ödeyin. Atacağınız bu adım ile notlarınızda belirgin bir artış meydana gelecektir.

Banka borçları, not açısından riskli kabul edilir. Ancak burada esas olan ödeme süresi geçen borçlardır. Eğer borçlarınızı zamanında ve tam olarak ödüyorsanız bu durumun notlarınıza olumsuz bir etkisi olmaz. Unutmayın, bankaların istediği davranışları sergilemek notları olumsuz etkilemez.

·         Banka Hesaplarını Aktif Olarak Kullanma

Kredi notunuz nasıl yükselir sorusunun cevaplarından biri de banka hesaplarının aktif kullanılmasıdır. Bankalara, paranız olduğunu ve bunu da aktif olarak kullandığınız göstermeniz önemli bir detaydır. Paranızın olduğunu gören bankalar için artık iyi bir müşteri adayı olursunuz. Bu durum ise kredi notunuzun yükselmesini sağlar.

Mevduat hesaplarımız veya vadeli olanlar Kredi Kayıt Bürosu‘nun yakın takibindedir. Bundan dolayı sadece hesabınıza para yatırmanız ve o parayı belli bir süre hesabınızda tutmanız, istenen etkiyi oluşturmayabilir. Burada esas olan doğal bir müşteri profili çizilmesidir.

Mevduat hesaplarına dönemsel olarak belli bir miktarın üzerinde para girmesi, mevcut paranın bir bölümünü çekilerek kullanılması, bir bölümünün vadeli hesaba aktarılması gibi işlemler etkilidir. Böyle işlemler sayesinde bankaların kredi ve kredi kartı vereceği profile sahip kişiler olursunuz.

·         Ödemeleri Zamanında Yapma

Kredi kartlarının ve kredilerin borçları finansal durumunuz açısından büyük bir öneme sahiptir. Mevcut mali yapınız dikkate alınarak bankalar tarafından size verilen borçları nasıl ödediğiniz, kredi puanınızı fazlasıyla etkiler. Kredi ödemelerinizi düzenli olarak yapmanız, kredi kartı borçlarınızı zamanında ve tam olarak ödemeniz puanınızı yükselten unsurlardır.

·         Kredi ve Kredi Kartı Kullanmak

Bankalara olan borçlar, birçok kişi tarafından olumsuz olarak görülür. Ancak burada olumsuz olan borçlar değil, borçların zamanında ödenmemesidir. Eğer bankacılık işlemlerini aktif olarak kullanıyor ve borçlarınızı da zamanında tam olarak yapıyorsanız bu durum puanınızı olumlu etkiler.

Eğer kredi veya kredi kartı borcunuz yok ise bankanıza başvurarak kredi ve kredi kartı talep edin. Miktara bakmadan kredi kullanın ve borçlarınızı zamanında ödeyin. Benzer durum kredi kartı için de geçerlidir. Krediler kredi kartları borçlarının düzenli olarak ödenmesi, puanınızı tahmin ettiğinizden daha fazla arttıracaktır.

3 Ayda Kredi Notu Yükseltme Yolları Nelerdir
3 Ayda Kredi Notu Yükseltme Yolları Nelerdir

Kredi Notu Ne Kadar Sürede Yükselir?

Kredi notu, finansal durumunuza bağlı olarak farklı sürelerde yükselebilir. Bazen sadece 3 ay gibi bir sürede notunuz yükselirken, bazen de yıllar geçmesine rağmen notunuz yükselmeyebilir.

Burada yer alan tavsiyeler puanınızın yükselmesinde etkili sonuçlar verir. Ancak herkeste aynı etkiyi yapacağını söylemek yanlış olur. Özellikle kredi ve kredi kartı borçlarını zamanında ödemeyen ve yasal takibe düşen kişilerde etkisi çok sınırlıdır. Çünkü bu tür kişiler kara listeye alınır ve bankalar için riskli kabul edilir. Bir kişinin kara listede kalma süresi ise yaklaşık 5 yıldır.

Kara listede olanlar ne yaparsa yapsın kredi puanlarını sınırlı ölçüde arttırabilir. Yasal takibe düşen bir kişi, bankaların çalışmak istemeyeceği özelliğe sahip kişilerdir. Bundan dolayı yasal takibe düşenler verilen tavsiyeleri uygulasalar dahi istedikleri sonuçları alamayabilir.

Yasal takip haricindeki nedenlere bağlı olarak kredi notu düşük olanlar buradaki tavsiyelerden kısa sürede sonuç alacaktır. Ancak kredi notundaki değişimler için aylara ihtiyaç olduğu unutulmamalıdır. Sadece birkaç haftada sonuç beklemenin mantıklı olmadığı bilinmelidir.

Kredi notu, sizin finansal geçmişinizi gösterdiği gibi, gelecekte yapacağınız işlemleri de etkiler. Faiz oranlarını, bankaların size olan bakış açısını ve benzeri hususları fazlasıyla etkileyecektir.

Kredi notu en hızlı nasıl yükseltilir?

Kredi notunu hızlı bir şekilde yükseltmek için geciken borçların tamamının yapılandırılması ve düzenli bir şekilde ödenmesi gerekiyor. Bunun dışında kredi kartının ve banka hesabının aktif olarak kullanılması da etkili sonuç verir.

Kredi puanı ne kadar zamanda yükselir?

Kredi puanı, yaklaşık 3 aylık periyotlarda güncelleniyor. Bankacılık işlemlerinizin durumuna ve yoğunluğuna bağlı olarak farklı sürelerde de yükselebilir.

Banka hesabında para olması kredi notunu etkiler mi?

Banka hesabında para olması ve bankasının aktif olarak kullanılması kredi notunu olumlu olarak etkiler. Hesaba sürekli para girişi ve çıkışı olması kredi puanı üzerinde etkilidir.

Kredi notu ne zaman güncelleniyor?

Kredi notu, 3 ayda bir güncellenir. Ancak bu süre herkes için aynı olmayabilir. Bankacılık işlemlerinizin yoğunluğuna bağlı olarak güncelleme süresi farklılık gösterebilir.

Kredi taksitini erken ödemek kredi notunu etkiler mi?

Kredi taksitini erken ödemek, toplam borcun azalmasını sağlayacağı için kredi notunu olumlu olarak etkiler. Ancak bu etkinin ne kadar olacağı, kişinin durumuna bağlı olarak değişebilir.

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu