Gıda Mühendisliği Maaş 2021, İş Olanakları

Gıda mühendisliği maaş ne kadar? Gıda mühendisi ne kadar maaş alır?  Nasıl gıda mühendisi olunur? Bu soruların cevaplarını ve gıda mühendisliği ile ilgili merak ettiğiniz diğer hususları sizler için araştırdık.

Gıda Mühendisliği Maaş 2021

Gıda mühendisliği maaşı devlette ortalama 6.000 TL iken, özel sektörde ise ortalama 4.000 TL’dir. Devlet kurumlarında gıda mühendisi olarak görev yapanların maaşlarında belli bir standart bulunuyor. Buna karşın özel sektör maaşlarında belli bir standart bulunmuyor.

Devlette görev yapan gıda mühendislerinin maaşları kıdem ve derece başta olmak üzere belli unsurlara göre değişiyor. Ancak deneyimsiz de olsa gıda mühendisleri devlette yüksek maaşlar alırlar. Buna karşın özel sektördeki maaşlar için deneyim büyük bir önem taşıyor. Öyle ki, yeni mezun ve deneyimsiz olan mühendisler asgari ücretle işe başlıyor. Deneyim kazandıklarında ve kendilerini ispat ettiklerinde maaşları yükseliyor. Bundan dolayı özel sektörde gıda mühendisi olmak deneyimsiz ve yeni mezunlar bakımından tercih edilen bir istihdam alanı değildir.

Gıda Mühendisliği Maaş ne kadar
Gıda Mühendisliği Maaş ne kadar

Özel sektörde çalışan gıda mühendisleri için maaş konusunda ciddi farklılıklar bulunuyor. Özelde, birçok alanda görev yapan gıda mühendisleri deneyim, mezun olunan okul, çalışılan kuruluşun maaş politikası gibi unsurlara bağlı olarak farklı düzeylerde maaş alabiliyor. Maaşlar genel olarak 3.000 TL ile 10.000 TL arasında değişiyor. Evet, maaş aralığı size abartı olarak gelmiş olabilir. Ancak yeni mezun olan birisi 3.000 TL civarında maaş alırken, deneyimli ve başarılı bir mühendis ise 10.000 TL maaş alabiliyor.

Gıda Mühendisliği İş Olanakları ve Maaşı 2021

Gıda mühendisliği iş olanakları bakımından zengin seçenekleri olan bir meslek grubudur. Gerek devlet kurumlarında gerekse de özel sektörde çok fazla iş alanı bulunuyor. Buna karşın gıda mühendisliği bölümünün çok fazla mezun vermesi iş imkanları konusunda bazen sorunlar oluşturuyor.

Gıda mühendisliği bölümü mezunlarının sayısının fazla olması özellikle özel sektördeki maaşların düşük seviyelere inmesine neden oluyor. Açılan bir pozisyona çok sayıda başvurunun yapılması nedeniyle yeni mezun olanlar genellikle asgari ücret civarında maaşla görev yapmaya başlarlar.

İş konusunda sorun yaşamak istemeyen gıda mühendislerinin kendisini geliştirmesi adeta zaruridir. Çünkü bu alanda iş bekleyen çok sayıda aday bulunuyor ve iş alımlarda deneyim ve eğitim seviyesi gibi unsurlar etkili oluyor. Bu alanda kendinizi geliştirir ve yüksek lisans ile doktora gibi ek eğitimlerle eğitim seviyenizi yükseltirseniz iş imkanları çoğalacaktır. Ancak mezun olduktan sonra kendinizi geliştirmezseniz iş imkanlarınız daha sınırlı olacaktır.

Gıda mühendisleri kamuda ve özel sektörde iş imkanlarına sahiptir. Kamuda; Tarım ve Orman Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı gibi önemli bakanlıklara bağlı kurumlarda görev yapabilirler. Özel sektörde gıda üretimi olan hemen her alanda istihdam imkanına sahiptirler. Gıda mühendisleri şu unvanlarla mesleklerini yaparlar;

 • Gıda mühendisi
 • Gıda sorumlusu
 • Gıda uzmanı
 • Gıda ekstrüzyon uzmanı
 • Yüksek gıda uzmanı

Gıda üretiminin ve denetiminin yapılmasından birinci derecede sorumlu olan gıda mühendisleridir. Gıda mühendisinin bu noktada detaylı denetlemeler yapması ve gerekli müdahalelerde bulunması gerekiyor. İnsan sağlığı için en önemli bölümlerden birisi, gıda mühendisliği bölümüdür. Gıda mühendislerinin görevleri genel olarak şu şekildedir;

 • Gıdalardan alınan örnekleri farklı testlerde incelemek ve ulaşılan sonuçları raporlamak
 • Üretim yapılan ortamda hijyen şartlarına uyulmasını sağlamak
 • Gıda alanında faaliyet gösteren firmanın projelerini gerçekleştirmek için görev yapmak
 • Gıdaların verimli bir şekilde kullanılmasını sağlamak
 • Gıda atıklarını değerlendirecek projeler geliştirmek
 • Kendisine bağlı olan bölümü periyodik aralıklarla denetlemek

Bu tür görevleri olan gıda mühendisleri farklı aralıklarda maaşlar alırlar. Mezun olduktan sonra aldıkları maaşlar düşüktür. Ancak kendilerini geliştirerek deneyim kazandıkça maaşları artıyor. Öyle ki, bazı gıda mühendisleri 10.000 TL üzerinde dahi maaş alabilir.

Gıda Mühendislik Maaşları 2021

Gıda mühendislik maaşları, devlette ortalama 6.000 TL civarındayken, özel sektörde ise ortalama 4.500 TL civarındadır. Ayrıca gıda mühendisi maaşı farklı unsurlara göre değişebiliyor. Dolayısıyla gerek devlette, gerekse de özel sektörde mühendislerin çok daha farklı miktarlarda maaş alması mümkündür.

Gıda mühendisi olmak için üniversitelerin gıda mühendisliği bölümünden mezun olunması gerekiyor. Ülkemizdeki birçok üniversitenin mühendislik fakültesinde gıda mühendisliği bölümü bulunuyor. Gıda mühendisliği taban puanları ise 460 ile 280 arasında değişiyor. Evet, alanında tanınan ve eğitim kalitesi ile dikkat çeken üniversitelerin taban puanları daha yüksektir. Ancak tanınmayan üniversitelerde tam tersi bir durum bulunuyor. İşte bundan dolayı günümüzde gıda mühendisi olmak son derece kolaydır.

Gıda mühendisi olmanın kolaylığı bilhassa özel sektörü yeni mezun bulma konusunda oldukça şanslı yapıyor. Özel sektörde gıda mühendisi arayanlar çok sayıda yeni mezun seçeneğine sahiptir. Bu durum ise maaşların düşmesinin en önemli nedenlerinden biri olarak ifade ediliyor.

Gıda mühendisliği için sayısal türünden puan almanız gerekiyor. Ayrıca 2 yıllık ön lisans bölümünü tamamladıktan sonra dikey geçişle lisans programını tamamlayabilirsiniz.

Gıda mühendisliği ile beslenme diyetetik bölümlerinin benzer olduğuna dair bazı yanlış algılar var. Gıda mühendisliğinin odak noktasında gıdalar vardır. Gıdaların üretiminden tüketimine kadar olan bütün süreç gıda mühendislerinin kontrolündedir. Ancak beslenme diyetetik bölümünün merkezinde ise insan vardır. Dengeli beslenme hangi gıdaların tüketilmesi gerektiği gibi konularla ilgileniyor. Bundan dolayı iki bölüm farklıdır.

Gıda Mühendisliği Maaşları yükseldi mi
Gıda Mühendisliği Maaşları yükseldi mi

Gıda Mühendisliği Devlet Maaşları 2021

Gıda mühendisliği devlet maaşları, ortalama olarak 6.000 TL’dir. Ancak mühendisin eğitim seviyesi, yabancı dili, medeni hali, çocuk sayısı, kıdem ve derecesi gibi unsurlar, maaşların değişmesine neden oluyor. Kamuda görev yapan diğer memurlar gibi gıda mühendislerinin maaşları da ilk olarak kıdem ve dereceden etkileniyor. Kıdem ve dereceye göre gıda mühendisi maaşı şu şekildedir;

 • 8/1 derecesindeki gıda mühendisi maaşı: 6.175 TL
 • 6/1 derecesindeki gıda mühendisi maaşı: 6.350 TL
 • 4/1 derecesindeki gıda mühendisi maaşı: 6.490 TL
 • 3/1 derecesindeki gıda mühendisi maaşı: 6.550 TL
 • 1/4 derecesindeki gıda mühendisi maaşı: 6.940 TL

Buradan da anlaşılacağı üzere gıda mühendisliği maaş seviyesi görev yapılan yıl arttıkça yükseliyor. Meslekte eski olanlar daha yüksek maaş alırken, yeni olanlar ise nispeten daha düşük maaşlar alıyorlar.

Devlette gıda mühendisi olarak çalışmak için gıda mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra KPSS’ye girmek gerekiyor. Alımlar sınırlı sayıda yapıldığından dolayı KPSS puanı en az 85 ve üzeri olmalıdır. Aksi durumda devlet kadrolarına atanma ihtimaliniz düşecektir.

Gıda mühendisliği maaş hakkında verilen rakamlar sadece bilgilendirme amaçlıdır. Bu rakamlar belli unsurlara göre değişebilir. Güncel maaş seviyeleri için bizi takip etmeye devam edin.

Hakkında Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz cglr351905@gmail.com adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

Bunu Da İncele

çin asgari ücret

Çin Asgari Ücret 2021 Ne Kadar Oldu?

Çin asgari ücret ne kadar? Çin’de iş olanakları nasıl? Çin’de çalışma şartları ağır mı? Çin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.