İş İmkanları

Araştırma Görevlisi Nasıl Olunur

Araştırma görevlisi nasıl olunur? Araştırma görevlisi kadrosu geçici mi? Araştırma görevlisi olma şartları nelerdir? Bu soruların cevaplarını ve araştırma görevlisine dair diğer detayları sizler için araştırdık.

2023 Yılında Araştırma Görevlisi Nasıl Olunur?

Araştırma görevlisi olmak için lisans mezunu olmak ve istenen diğer şartların sağlanması yeterlidir. Gerekli şartları sağlayan adaylar araştırma görevlisi kadrosu için açılan ilanlara başvuru yapabilir.

Araştırma görevlisi için açılan kadrolara ilişkin istenen şartlar üniversitelere göre farklılık gösteriyor. Alımların önemli bir kısmında lisans mezunu olunması yeterli iken bazı üniversiteler doktora yapıyor olmak, yüksek lisans yapıyor olmak veya yüksek lisans yapmak gibi şartlar istiyor.

Böyle durumlarda lisans mezunları başvuru yapamıyorlar. Dolayısıyla başvuru yapmak istediğiniz kadroyla ilgili olan araştırma görevlisi olma şartlarını detaylı olarak araştırmalısınız.

Araştırma Görevlisi Nasıl Olunur
Araştırma Görevlisi Nasıl Olunur

Üniversitede Araştırma Görevlisi Nasıl Olunur?

Üniversitede araştırma görevlisi olmak için lisans mezunu olunması, yüksek not ortalaması, ALES ve dil puanı yeterli oluyor. Bu şartları sağlayan ve 35 yaşın altındaki adaylar başvuru yapabilir. Bahsedilen şartları taşımak başvurunuzun kesin olarak kabul edileceği anlamına gelmiyor.

Başvuru sonrasında adayların ALES puanının %60 ve dil puanın %40’ı alınır. Böylece mülakata kimlerin gireceği belirlenir. Mülakat ve bilim sınavı sonrasında adayların aldıkları puanlara göre sıralama yapılır. Böylece araştırma görevlisi olacak kişiler belirlenir.

Akademisyen olmak için gerekli olan şartlar üniversitelere bağlı olarak farklılık gösterebilir. Örneğin; birçok üniversite tarafından istenen şartlardan birisi adayın ALES’ten en az 70 puan almasıdır. Ancak bazı üniversitelerde 60 ALES puanı yeterli olabiliyor. Benzer durum, yabancı dil sınavı için de geçerlidir.

İlginizi çekebilir: Araştırma görevlisi maaşları ne kadardır?

Araştırma Görevlisi Nasıl Olunur 2023?

Araştırma görevlisi olmak için üniversiteler tarafından belirlenen şartların sağlanması yapılan mülakat ve bilim sınavından yüksek not alınması gerekiyor.

Araştırma görevlisi olmak gibi hayali olanlar öncelikle lisans eğitimleri sırasında derslerine önem verecek. Çünkü alımlarda lisans eğitimi not ortalaması oldukça önemlidir. Not ortalamanızı ne kadar yüksek tutarsanız şansınız o kadar yüksek oluyor. Benzer şekilde dil ve ALES sınavına da iyi bir şekilde hazırlanmanız gerekiyor. Çünkü ALES bu noktada en belirleyici kriterlerden birisidir.

Üniversitedeki not ortalaması ile ilgili yanlış bilinen bazı bilgiler var. Not ortalamanız, başvuru şartlarını sağlamanız açısından önemlidir. Birçok üniversite alımlarda adayların en az 2,5 veya 3,0 ortalamaya sahip olmasını istiyor. Not ortalamanızın yüksek olması ile bu şartı sağlarsınız. Ancak bunun haricinde not ortalamanızın size farklı bir katkısı olmuyor.

İlginizi çekebilir: Üniversitede ve paramedik öğretim görevlisi nasıl olunur?

Yurtdışında Araştırma Görevlisi Nasıl Olunur?

Yurtdışında araştırma görevlisi olmak için öncelikle görev yapmak istenilen üniversiteye karar verilmesi ve burada istenen şartların sağlanması gerekiyor. Yurtdışında araştırma görevlisi olmak isteyenlerin önündeki en önemli engel yabancı dildir. YÖK tarafından yapılan YDS ve YÖKDİL gibi sınavların yurtdışında geçerliliği bulunmuyor. Adayların, uluslararası geçerliliği olan TOEFL gibi sınavlara girerek geçer puan alması gerekiyor.

Yurtdışında akademisyen olma konusunda bir diğer önemli husus ise buradaki eğitimlerin yurtdışındaki geçerliliklerdir. Yapılan ikili anlaşmalar gereğince birçok ülke Türkiye’deki eğitimleri geçerli sayıyor. Ancak bunun istisnası olabileceği unutulmamalıdır.

Diş Hekimliği Araştırma Görevlisi Nasıl Olunur?

Diş hekimliği araştırma görevlisi olmak için öncelikle diş hekimliği bölümünden mezun olunması gerekiyor. Diş hekimliği mezunları, kendi üniversitelerinin veya farklı üniversitelerin diş hekimliği bölümünde açılan araştırma görevlisi kadrolarına başvuru yapabilir. Bunun için yine gerekli şartların sağlanması gerekiyor.

Yapılacak başvurunun ardından adayın üniversite not ortalaması, ALES puanı ve yabancı dil sınavı puanı dikkate alınıyor. Üniversitelerin kadrosuna girebilmek için adayların mülakatta da başarılı olması gerekiyor.

Araştırma Görevlisi Kadrolu Mu?

Araştırma görevlileri, üniversite kadrosundaki memur statüsündedir. Ancak bu uygulama sadece devlet üniversiteleri için geçerlidir. Vakıf üniversitelerinde görev yapan akademik personellere kadro verilmez. Vakıf üniversitelerinde görev yapanlar sözleşmelidir. Araştırma görevlisi kadrosu geçici mi sorusunun cevabı da yine burada bahsedildiği gibidir.

Yükseköğretim kurumları bünyesinde faaliyet göstermesine karşın vakıf üniversiteleri, devlet üniversitelerinden farklı statüdedir. Burada yer alan öğretim görevlileri ve diğer görevlilerin tamamı sözleşmelidir. Özel okullardaki uygulamalar aynı şekilde vakıf üniversitelerinde geçerlidir.

Araştırma Görevlisi Kaç Yıl?

Araştırma görevlisi, en fazla 3 yıllığına atanıyor. Ancak ilgili madde gereğince bu süre daha sonra uzayabiliyor. Çünkü ilgili madde, araştırma görevlisinin öğrenci olma zorunluluğunu ortadan kaldırıyor. Buna dayanarak araştırma görevlisinin görev süresi uzatılabilir.

Araştırma Görevlisi Akademisyen Mi?

Araştırma görevlileri, akademisyendir. Üniversitelerde görev yapan uzmanlar, çevirmenler, araştırma görevlileri, okutmanlar ve öğretim görevlileri akademisyen olarak kabul edilir. Ancak bulundukları pozisyon nedeniyle bu görevdekiler farklı derecede akademisyendir.

Araştırma Görevlisi Devlet Memuru Mu?

Araştırma görevlisi, eğer bir devlet üniversitesine veya devlet meslek yüksekokullarına atanmış ve burada görevine devam ediyorsa devlet memuru statüsündedir. Ancak vakıf üniversitesi bünyesinde yer alan araştırma görevlileri devlet memuru değildir.

Araştırma Görevlisi Yüksek Lisans Yapabilir Mi?

Araştırma görevlileri, yüksek lisans yapabilir. Hatta araştırma görevlisi olma şartları arasında yüksek lisans yapmak da var. İlk defa araştırma görevlisi olanlar tezli yüksek lisans yaparak eğitimine burada devam eder. Bu süreçte üniversite kadrosunda yer alır.

Kimler Araştırma Görevlisi Olabilir?

Araştırma görevlisi olmaya karar verenler açılan kadrolar için belirtilen şartları sağlamalıdır. Şartları sağlayan herkes sonrasında yapılacak sınavları da kazanarak araştırma görevlisi olabilir. Bu noktada herhangi bir kısıtlama yok.

Adayların üniversitedeki not ortalamaları en az 2,50 olmalıdır. Ayrıca adaylar 35 yaşın altında olmalı ve ALES’ten en az 70 almalıdır. Bu tür şartları sağlayan lisans mezunlarının araştırma görevlisi olması önünde herhangi bir engel bulunmuyor.

Araştırma Görevlisi Doktora Yapmak Zorunda Mı?

Araştırma görevlileri, yüksek lisanslarını tamamladıktan sonra eğitimlerine devam etmek için doktora yapmalıdır. Yakın zamanda yapılan yasal düzenleme ile araştırma görevlilerinin doktora eğitimlerini tamamlaması zorunlu hale geldi.

Araştırma Görevlisi Hangi Hizmet Sınıfındadır?

Araştırma görevlisi, öğretim yardımcıları sınıfı içerisinde yer alır. Bu sınıfta ayrıca uzman, çevirici ve eğitim-öğretim planlayıcıları da yer alıyor.

Üniversitede Araştırma Görevlisi Nasıl Olunur
Üniversitede Araştırma Görevlisi Nasıl Olunur

35 Madde Araştırma Görevlileri Nedir?

35 madde araştırma görevlileri, ilgili mevzuat gereğince kadrolarının bulunduğu üniversitenin haricindeki farklı bir üniversitede lisansüstü eğitim görmek için görevlendirilen akademisyenlerdir.

Araştırma Görevlisi 50 D 33 A Nedir?

Araştırma görevlisi olmak isteyenlere ilişkin istihdam süreci genel manada iki madde üzerinden düzenlenir. 50 D maddesinde araştırma görevlileri için öğrenci olma şartıdır ve buna bağlı olarak iş garantisi bulunmuyor. Aynı kanunun 33 A maddesinde araştırma görevlilerin iş garantisi sağlanıyor.

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu