Kamu Maaşları

Araştırma Görevlisi Maaşları 2022, Yüksek Lisans

Araştırma görevlisi maaşları ne kadar? Araştırma görevlisi nasıl olunur? Özel üniversitelerde araştırma görevlisi maaşları ne kadar? Bu soruların cevaplarını ve konuya ilişkin diğer detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Araştırma Görevlisi Maaşları 2022 Ne Kadardır

Araştırma görevlisi maaşları, 8.500 TL ile 9.500 TL arasında değişiyor. Devlet üniversitelerinde görev yapan araştırma görevlileri ortalama 8.500 TL maaş alırken, özel üniversitelerde görev yapan araştırma görevlileri ise ortalama 8.000 TL maaş alıyorlar.

Araştırma görevlileri, akademik personellerdir ve kadro olması durumunda özel veya devlet üniversitelerinde görev yapabilirler. Özel üniversitelerde görev yapan araştırma görevlisinin maaşı, görev yaptığı üniversitenin maaş politikasına göre değişiyor.

Bilindiği gibi günümüzde faaliyetlerini sürdüren çok sayıda özel üniversite bulunuyor. Bunlardan bazıları oldukça büyük çaplı iken, bazıları ise çok daha küçük çaplıdır. İşte bu durum, maaşlar arasındaki farkların önemli nedenlerindendir.

Araştırma Görevlisi Maaş Ne Kadar
Araştırma Görevlisi Maaşları Ne Kadar

Devlet üniversitelerinde görev yapan araştırma görevlilerin maaşları arasında belli bir standart vardır. Maaşlar, özellikle hizmet yılına bağlı olarak değişiklik gösteriyor. Örneğin; 7/1 derecesine sahip bir araştırma görevlisi 9.000 TL maaş alırken, 5/1 derecesine sahip olan farklı bir akademisyen 9.350 TL civarında maaş alıyor.

Devlet üniversitelerinde görev yapan araştırma görevlilerinin medeni hali ve çocuk sayısı da benzer şekilde maaşları etkiliyor. Eşi çalışmayan ve çocukları olan akademisyenlerin maaşlarına yaklaşık 700 TL aile ve çocuk yardımı ekleniyor.

İlginizi çekebilir: Araştırma görevlisi nasıl olunur, şartları nelerdir?

Araştırma Görevlisi Maaşları Ne Kadar Oldu

Araştırma görevlisi maaşları 2022 yılında 9.000 TL kadar oldu. Hizmet yılı, medeni hal ve çocuk sayısı gibi unsurlara bağlı olarak maaşlar değişiyor. Bunun yanında özel üniversitede çalışan ile devlet kadrosunda bulunan araştırma görevlilerinin maaşları farklıdır.

Araştırma görevlilerinin maaşları yılın her iki yarısında da artış gösteriyor. Ocak ve Temmuz aylarında yapılan zamlardan sonra maaşlar belirgin bir şekilde artış gösteriyor. Zaten bu dönemlerde, araştırma görevlisi maaşı ne kadar oldu şeklindeki sorular çok fazla soruluyor.

Araştırma görevlilerinin maaşlarına yapılacak zam toplu sözleşmeyle belirleniyor. En son yapılan toplu sözleşmede araştırma görevlilerine %3 + %3 zam yapılacağı kararlaştırılmıştı. Ancak bu oranların yılın iki yarısında da enflasyonun altında kalması ile yapılan zamma bir de enflasyon farkı eklendi. Böylece maaşlara enflasyon oranında zam yapılmış oldu.

Memur, SSK ve Bağ Kur emekli maaşlarına 2022 yılı Temmuz ayında %8,45 oranında zam yapıldı. Memur ve emekli maaşlarına yapılan bu zam aynı şekilde araştırma görevlisi maaşlarına da yansıdı. Böylece maaşlar ortalama 1000 TL arttı.

İlginizi çekebilir: Öğretim görevlisi maaşları ne kadar?

Yeni Başlayan Araştırma Görevlisi Maaşı

Yeni başlayan araştırma görevlisi maaşı, yaklaşık olarak 9.000 TL’dir. Araştırma görevlisinin medeni hali ve çocuk sayısına bağlı olarak burada belirtilen rakam bir miktar daha yükselebilir. Bunların haricinde yabancı dil ve daha önceden yüksek lisans veya doktora yapmış olmak gibi hususlar da maaşlar üzerinde etkilidir.

Araştırma görevlisi olma hayali bulunanlar öncelikle gerekli olan şartları taşımalıdır. Bu noktadaki şartlar üniversitelere göre farklılık gösterebilir. Ancak genel olarak araştırma görevlisi olma şartları şunlardır;

  • Lisans mezunu olma
  • Üniversitedeki not ortalamasının en az 2,5 olması
  • ALES ve YDS puanın yüksek olması
  • Sözlü sınavı geçme

Burada belirtilen şartları sağlayacağına güvenenler YÖK tarafından yapılan alımlar için başvuru yapabilir. Başvuru şartlarını taşıyan adaylar ALES ve dil sınavı puan yüksekliği önceliğine göre sözlü mülakata davet ediliyor. Burada en yüksek puanı alan adaylar araştırma görevlisi olmaya hak kazanıyor.

Yüksek Lisans Araştırma Görevlisi Maaşları

Yüksek lisans araştırma görevlisi maaşı, 9.000 TL’dir. Kıdem, hizmet yılı ve derece gibi unsurlara bağlı olarak bu rakam farklılık gösterebilir.

Bilindiği gibi yüksek lisans yapmak araştırma görevlisi olmaya giden yollardan biridir. Adaylar, yüksek lisans yaparken de araştırma görevlisi olmak için başvuru yapabilir. Başvurusu kabul edilenler bir yandan yüksek lisans yaparken, diğer tarafından da mesleki sorumluluklarını yerine getirirler. Bahsedilen şekilde olan araştırma görevlileri ortalama 9.500 TL maaş alıyorlar.

Özel Üniversitelerde Araştırma Görevlisi Maaşları

Özel üniversitelerde araştırma görevlisi maaşları, 7.000 TL ile 9.000 TL arasında değişiyor. Görev yapılan üniversitenin maaş politikası ve kişinin nitelikleri maaşları etkileyen önemli unsurlardandır. Bazı üniversiteler alanında dikkat çekici ve gelecek vadeden isimlere çok daha yüksek rakamlar ödeyebiliyor.

Üniversitede Araştırma Görevlisi Maaşı

Üniversitede araştırma görevlisi maaşı, ortalama 8.500 TL’dir. Devlet üniversitelerinde görev yapan araştırma görevlilerine ortalama 9.000 TL maaş ödenirken, özel üniversitede görev yapanlara ise 7.000 TL ödeniyor.

Yüksek lisans ve üniversite araştırma görevlisi Maaş kaç TL
Yüksek lisans ve üniversite araştırma görevlisi Maaş kaç TL

Vakıf Üniversiteleri Araştırma Görevlisi Maaşları

Vakıf üniversitesi araştırma görevlisi maaşları, ortalama 8.000 TL’dir. Ancak bazı vakıf üniversitelerinde bu rakam çok daha farklı seviyelerde olabiliyor. Nihayetinde vakıf yükseköğretim kurumları, özel statüdedir ve maaşları belirleme özgürlükleri bulunur.

TED Üniversitesi Araştırma Görevlisi Maaşı

TED üniversitesi araştırma görevlisi maaşı, ortalama 7.000 TL’dir. Araştırma görevlisi ile ilgili detaylar burada belirtilen rakamların değişmesine neden olabilir. TED üniversitesi, öğretim elemanlarına olduğu gibi araştırma görevlilerine de tatmin edici maaşlar veriyor. Üniversitenin öğretim performansı ancak alanında iyi olan akademisyenlerle yükseltilebilir.

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz hepkredi@gmail.com adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu