İş İmkanları

Pilot Nasıl Olunur

Pilot nasıl olunur? Pilotluk eğitimi veren kurumlar hangileri? Askeri pilot olmak için hangi eğitimler alabilirsiniz, helikopter pilotu ve uçak pilotu olmak kolay mı? İHA ve SİHA pilotu olma yolları nelerdir? Pilot olmayla ilgili merak ettiğiniz bütün detayları sizler için derledik.

Pilot Nasıl Olunur 2023?

Pilot olmak için pilotluk eğitimi almanız gerekiyor. Bu eğitimi askeri okullarda, üniversitelerde veya sivil havacılık alanında faaliyet gösteren özel kuruluşlarda alabilirsiniz. Eğitimi başarı ile tamamladıktan sonra pilotluk sertifikanızı alabilir ve pilot olarak görev yapmaya başlayabiliyorsunuz.

Pilot olmak istiyorsanız eğitim için sizlere sunulan seçeneklerden uygun olanı tercih edebilirsiniz. Ülkemizde pilot olmanın en mantıklı yolu hava harp okuludur. Hava harp okulu öğrencilerine pilotluk eğitimi veriliyor. Eğitimi başarı ile tamamlayan adaylar belli bir süre askeri hizmetlerde görev yapmak zorundadır. Bu süre sonunda pilotlar askeriyede kalabilir veya özel sektöre geçebilir. Harp okullarında verilen pilotluk eğitimi tamamen ücretsizdir.

Pilot Nasıl Olunur
Pilot Nasıl Olunur, Pilot olma şartları nelerdir?

Pilot olmak istiyorum diyorsanız bir diğer seçenek üniversitelerdir. Üniversitelerin pilotaj bölümünü kazanarak pilotaj eğitimi alabilirsiniz. Ancak ülkemizde pilotaj bölümü bulunan üniversitelerin sayısı oldukça azdır. Bunların bir kısmı ise vakıf üniversitesidir. Ayrıca pilotaj bölümünün kontenjanları da sınırlıdır.

Pilot olmak isteyenler için son seçenek sivil havacılık okullarıdır. Buralarda verilen uçuş eğitimlerine katılarak pilot olabilirsiniz. Ancak bunun için ciddi bir bütçe ayırmanız gerekiyor.

Pilotluk klasik mesleklerden oldukça farklıdır. Bu meslek için adayların bazı özelliklere sahip olması ve bazı şartları sağlaması gerekiyor. Pilot olmak için aranan şartlar şunlardır;

  • Fiziksel ve zihinsel olarak sağlıklı olma
  • Refleksleri güçlü olma
  • Başarılı stres yönetimi
  • En zor anlarda soğukkanlı kalma ve doğru karar alma
  • Eğitim için gerekli olan şartları sağlama

İlginizi çekebilir: Pilot maaşları 2023 yılında ne kadar? Askeri, helikopter, F16, sivil uçak pilotlarının maaşları sayfamızda.

Askeri Pilot Nasıl Olunur?

Askeri pilot olmak isteyenler hava harp okulu tarafından yapılan alımlara başvurmalıdır. Hava harp okulunu kazanan adaylar burada verilen eğitimleri de başarılı bir şekilde tamamladıklarında askeri pilot olarak görev yapmaya başlarlar.

Askeri pilotluk sivil pilotluğa göre çok daha zor ve risklidir. Sivil pilotluk eğitiminde yolcu veya kargo uçaklarının standart uçuşlarına ilişkin eğitimler veriliyor. Ancak askeri pilotlara verilen eğitimler direkt olarak savaş jetlerine yöneliktir. Savaş jetlerinin ani manevra kabiliyetleri, yüksek hızları, icra ettiği görevler ve diğer hususlar pilot adaylarını fazlasıyla zorluyor. Bundan dolayı askeri pilot adaylarının önemli bir kısmı eğitimler sırasında elenmekte ve pilot olmak şansını tamamen kaybettiriyor.

Helikopter Pilotu Nasıl Olunur?

Helikopter pilotu olmak için bu alanda eğitim veren kuruluşlardan eğitim alınması gerekiyor. Hava harp okulu ve sivil havacılık alanında faaliyet gösteren kuruluşların verdiği eğitimleri başarı ile tamamlayanlar helikopter pilotu oluyor. Ancak bu eğitimlerden önce adayların helikopter pilotluğu için gerekli olan şartları sağlayıp sağlamadığına bakılıyor.

Uçak Pilotu Nasıl Olunur?

Uçak pilotu olmak isteyen adaylar pilotaj eğitimi almalıdır. Başta hava harp okulu ve bazen üniversiteler olmak üzere birçok kuruluştan pilotaj eğitimi alınabilir. İstenen şartları sağlayan ve verilen eğitimi başarı ile tamamlayan adaylar pilot olarak görevlerine başlayabilir.

Uçak pilotları hava yolu şirketi tarafından istihdam ediliyor. Pilotlar maaş konusunda şanslı meslek gruplarındandır. Ülke ortalamasına göre çok yüksek maaş alırlar. Ortalama pilot maaşı, 25.000 TL’dir.

Ralli Pilotu Nasıl Olunur?

Ralli pilotu olmak için bu alanda eğitimler alınmalı ve yoğun şekilde çalışılmalıdır. Otomobil sporlarına ilgi duyanların hayallerinden biri olan ralli pilotluğu oldukça zordur. Ralli pilotları, off road olarak ifade edilen engelleri bulunan yollarda mücadele ediliyor. Yarışçılar tekli çıkış yapar ve etabı olabildiğince kısa sürede tamamlamaya çalışıyor. İşte tam bu noktada pilot farkını ortaya koyuyor.

Savaş Pilotu Nasıl Olunur?

Savaş pilotu olmak için Milli Savunma Üniversitesi bünyesinde yer alan hava harp okulunu gitmek gerekiyor. Türkiye’nin en özel eğitim kurumlarından birisi olan hava harp okulunu kazanmak için adayların üniversite sınavından yüksek puan alması sağlık şartlarının pilotluğa uygun olması ve mülakatı geçmesi gerekiyor. Savaş pilotların maaşları ortalama 25.000 TL’dir. Bu mesleğin yoğun olarak tercih edilmesinin nedeni prestij ve maaşların yüksek olmasıdır.

Yarış Pilotu Nasıl Olunur?

Yarış pilotu olmak için öncelikle ilgili kişinin otomobil sporlarına ilgisi olmalıdır. İlgisi bulunan kişi alacağı eğitim ile yarış pilotu olabilir. Ancak bu noktada sadece eğitim yetmez. Ayrıca adayın yarış pilotluğu konusunda yeteneğinin de bulunması gerekiyor. İleri teknik sürüş eğitimi almak yetenek olmadan istenen sonucu veremiyor.

F16 Pilotu Nasıl Olunur?

F16 pilotu olmak için adayların hava harp okuluna girmesi ve burada verilen savaş pilotluğu eğitimini başarı ile tamamlaması gerekiyor. F16 pilotu veya savaş pilotu olmak isteyenler için farklı bir seçenek bulunmuyor. Milli Savunma Üniversitesi’ne bağlı olan hava harp okulu Türk Silahlı Kuvvetleri’nin pilot ihtiyacını karşılayan askeri okuldur.

İHA Pilotu Nasıl Olunur?

İHA pilotu olmak için Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yetkilendirilen kuruluşlardan eğitim alınmalıdır. Eğitimleri başarı ile tamamlayan adaylara sertifika veriliyor. Bu sertifika ile İHA pilotluğu yapılabilir.

İHA denildiği zaman birçoğumuzun aklına sadece askeri alandaki kullanımlar geliyor. Ancak günümüzde insansız hava araçları birçok alanda kullanılıyor. Farklı büyüklükte olan araçlar kullanım alanlarına önemli avantajlar sağlıyor. Her geçen gün büyüyen bu alanda ilerleyen dönemlerde ciddi anlamda İHA pilotu ihtiyacı ortaya çıkacaktır.

SİHA Pilotu Nasıl Olunur?

SİHA pilotu olmak için Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yetkilendirilen kuruluşların verdiği eğitimler alınmalı ve eğitimler başarılı bir şekilde tamamlanmalıdır. SİHA, silahlı insansız hava aracı anlamına geliyor ve sadece askeri alanda kullanılıyor. Bundan dolayı SİHA pilotlarının eğitimleri ilgili devlet birimleriyle koordineli bir şekilde veriliyor.

Polis Helikopter Pilotu Nasıl Olunur?

Polis helikopter pilotu olmak için pilotaj eğitimi alınması gerekiyor. Pilotaj eğitimi alan ve eğitimi başarı ile tamamlayanlar bu aşamadan sonra polis helikopter pilotu olmak için kurum içinde başvuru yapabilir. Pilot ihtiyacının her zaman olması ve pilot sayısının yetersizliği yapılan başvuruların büyük oranda kabul edilmesine neden oluyor. Polis helikopter pilotları polis teşkilatına ait helikopterleri kullanırlar.

THY Pilot Nasıl Olunur?

THY pilotu olmak için pilotluk sertifikasına sahip olanların THY tarafından yapılan pilot alımlarına başvuruda bulunması yeterlidir. Yapılacak mülakatın sonucuna göre adaylar THY bünyesinde pilot olarak görev yapabilirler.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün yetkilendirdiği kuruluşlarda pilotluk eğitimi alanlar daha sonra THY’nin uçuş okuluna katılabilirler. Burada da eğitimleri devam eder ve eğitim sonunda direkt olarak THY bünyesinde göreve başlayabilirler. Pilotluk mesleğine başlamanın bir diğer yolu da budur.

Yardımcı Pilot Nasıl Olunur?

Yardımcı pilot olmak için pilotaj eğitimi almak gerekiyor. Eğitimi başarı ile tamamlayan adaylar, göreve ilk olarak yardımcı pilot olarak başlıyor. Yardımcı pilotlar bu süreçte hem deneyim kazanır hem de birinci pilota yardım ederler. Havacılık sektörüne sivil pilot olarak girmenin yolu bu şekildedir.

Pilot Nasıl Olunur askeri, helikopter, savaş, ralli, thy
Pilot Nasıl Olunur askeri, helikopter, savaş, ralli, thy

Drone Pilotu Nasıl Olunur?

Drone pilotu olmak için Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yetkilendirilen kuruluşlardan eğitim alınmalıdır. Eğitimleri başarı ile tamamlayan adaylara drone kullanmalarının yasal olduğunu gösteren bir sertifika veriliyor. Bu sertifika ile adaylar drone olarak nitelendirilen her türden hava aracını kullanabiliyor.

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu