BorsaKripto Borsası

Supertrend İndikatörü Nedir, Nasıl Kullanılır

Bu yazımızda piyasalarda alım satım yapan kişilerin çok sık kullandığı Supertrend indikatörü hakkında bilgi vereceğiz. Yazımızın devamını okuyarak Supertrend indikatörü nedir, ne işe yarar ve nasıl kullanılır şeklindeki sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Supertrend İndikatörü Nedir, Ne İşe Yarar?

Supertrend indikatörü isminden de anlaşılabileceği üzere piyasalarda trend yönünün belirlenmesinde kullanılan bir indikatör türüdür. Grafik üzerinde mum çubuklarının hemen üstüne eklenen bu indikatör trendin aşağı yönde mi, yukarı yönde mi yoksa yatay yönde mi devam ettiğini öğrenmek için en iyi sonucu veren indikatörlerden biridir.

Supertrend indikatörü nedir
Supertrend indikatörü nedir

Oldukça basit bir kullanımı olan Supertrend indikatörü alım satım sinyalleri üretmek için en iyi seçimlerden biridir. Gelin birlikte Supertrend indikatörü hakkında daha detaylı bilgi sahibi olalım.

Son birkaç yıl içerisinde piyasalarda yatırım yapan insan sayısı bir hayli fazlalaştı. Hal böyle olunca birçok yeni strateji ortaya çıktı. Bu stratejiler içerisinde indikatörlere bağlı olarak yapılan strateji sayısı bir hayli fazla. Bununla birlikte Supertrend indikatörü gibi geçmişi eski indikatörlerin de olması bu stratejileri daha çok çeşitlendirmiş durumda. Özellikle alım satım sinyalleri üretmek isteyenler için Supertrend gibi indikatörler önemli bir yere sahip diyebiliriz.

Supertrend indikatörünün çalışma prensibi hareketli ortalama türevleri ve MACD indikatörü gibi indikatörler ile benzerlik göstermektedir. Supertrend her ne kadar farklı bir çalışma mantığına sahip olsa da diğer indikatörlerde olduğu gibi alım satım sinyalleri almak için kullanılır. Grafik üzerinde Supertrend indikatörüne ait olan çizgiler destek ve direnç noktalarını fiyat hareketi üzerinden göstererek yatırımcıya al veya sat sinyali üretir.

Supertrend indikatörü nasıl kullanılır
Supertrend indikatörü nasıl kullanılır

Supertrend İndikatörü Nasıl Kullanılır?

Bir yatırım enstrümanında bu indikatörü çalıştırabilmek için herhangi bir piyasa analiz platformunu kullanmak yeterlidir. Bu piyasa analiz platformlarında Supertrend indikatörü varsayılan ayarlar ile direkt olarak grafik üzerine eklenebilmektedir. Supertrend indikatörünü sorunsuz bir şekilde kullanmak istiyorsanız ücretli ve ücretsiz planları olan Tradingwiew ve Investing platformunu kullanabilirsiniz.

Bu indikatör karmaşık ve zor bir indikatör değildir. Bu nedenle kullanımı oldukça kolaydır diyebiliriz. İndikatöre ait çizgiler ve sinyaller mum çubuklarının hemen üstünde ya da altında yerleşim gösterir. Dakikalık grafiklerden aylık grafiklere kadar her grafik türünde çalışabilen bu indikatörler alış ve satış sinyallerini de tam olarak bu mum hareketlerinin altında ve üstünde gösterir.

Supertrend çizgisi fiyat çubuğunun hemen altında bitmişse bu al sinyali olarak yorumlanırken Supertrend çizgisi fiyat çubuğunun hemen üstünde bitmişse bu sat sinyali olarak yorumlanır. Bu sinyaller her türlü grafikte çalışıyor olsa da uzmanlar en iyi verimin uzun vadeli grafiklerde elde edildiğini ifade etmektedir. Bu sinyaller indikatörün renkli çizgileri ile anlaşılır. Gelin bu renklerin ne olduğuna ve nasıl yorumlandığına bir göz atalım.

YouTube video

Öncelikle şunu söylemeliyiz ki Supertrend, muhteşem ve kesin sonuçlar çıkartabilen bir indikatör değildir. Bu nedenle sadece bu indikatöre bakarak yatırım kararı almak ciddi sonuçlar doğurabilir. Uzmanlar bu sinyallerin trend yönünün belirlenmesi ve alım-satım kararlarında destek olması için kullanılmasını önermektedir. Bu indikatörün sinyalleri ise şu şekildedir;

  • Yeşil renkli Supertrend çizgisi mum çubuğunun altına geçtiğinde alım sinyali.
  • Kırmızı renkli Supertrend çizgisi mum çubuğunun üstüne geçtiğinde satım sinyali üretir.

Bu sinyaller yatırım aracının gelecekteki konumunu kesin bir şekilde göstermez. Fiyat hareketlerinin tamamı yatırımcılar tarafından oluşturulduğu için bu indikatör sadece fikir sahibi olmak için kullanılmalıdır.  Eğer bu indikatörden en iyi verimi almak istiyorsanız benzer çalışma prensibine sahip olan diğer indikatörleri kullanabilirsiniz. Ayrıca farklı çalışma şekline sahip olan indikatörleri kullanmak işlemin başarılı olma olasılığını en üst seviyeye çıkartacaktır.

Özetle Supertrend adlı indikatörü için alım satım sinyali üreten, bunu mum çubuklarının üzerinde yapan ve kırmızı-yeşil renklerle kolay bir şekilde sinyali veren bir indikatör olarak ifade edebiliriz. Özellikle algoritmik trade olarak da bilinen algroritmaya dayalı işlem yapmak isteyen kişiler için en iyi indikatörlerden birisidir diyebiliriz. Yalnız unutulmaması gereken bir şey var ki o da her piyasa ve yatırım aracının kendine has bir karakterinin olmasıdır.

Bundan dolayı bir yatırım aracında Supertrend sinyalleri kullanılmak isteniyorsa öncesinde backtest yani geçmişe yönelik verilerin kontrol edilmesi gerekmektedir. Bu şekilde Supertrend indikatörünün en iyi hangi yatırım aracında çalıştığını öğrenebilir ve ona göre bir yatırım stratejisi oluşturabilirsiniz.

Trend Nasıl Çalışır?

Supertrend indikatörü kırmızı ve yeşil renkli çizgiler ile alım satım sinyalleri üretir. Çalışma prensibi trend yönünü belirlemektir.

PMAX İndikatörü Nedir?

PMAX indikatörü Anıl Özekşi tarafından geliştirilen trend takibi yapmak için kullanılan bir indikatördür.
Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Yeşil renkli Supertrend çizgisi mum çubuğunun altına geçtiğinde satım sinyali.
    Kırmızı renkli Supertrend çizgisi mum çubuğunun üstüne geçtiğinde alım sinyali üretir.

    Bu tanımlamalar yanlış.

    1. Yorumunuzu gördüğümüzde hemen içeriği güncelledik. Sizin gibi duyarlı vatandaşlarımızın olması mutluluk verici.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu