İlaç Fiyatları

Alkomed 5 Lt Etil Alkol Fiyatı

Alkomed 5 lt etil alkol fiyatı konusunda bilgi almak istiyorsanız doğru yerdesiniz. Bu yazıda sizler için Alkomed markasının 5 litrelik etil alkolleri hakkında bilgi verdik.

Alkomed 5 Lt Etil Alkol Fiyatı 2023

Etil alkol ya da bilinen diğer adıyla etanol kullanım alanı çok geniş olan bir organik maddedir. Hoş bir kokusu olan fakat yanıcı özelliğe sahip bir sıvı olan etil alkol, alkollü içeceklerden tutun da dezenfektan yapımına kadar birçok alanda kullanılıyor. Biz de bu yazıda birçok kullanım amacına uygun olan Alkomed markasının etil alkolleri ile ilgili bilgi vereceğiz. Ancak öncesinde gelin bu organik maddeye yakından bir göz atalım.

alkomed 5 lt etil alkol fiyatı ne kadar
alkomed 5 lt etil alkol fiyatı ne kadar

Öncelikle şunu söylemeliyiz ki etil alkol doğru kullanıldığında oldukça verimli olabilen fakat yanlış kullanıldığında ise ciddi sonuçlar doğurabilen bir organik maddedir. Bu nedenle bu ürünlerin kullanılması konusunda herhangi bir bilginiz yoksa kesinlikle araştırma yapmadan kullanmamanızı öneriyoruz.

Etil alkol günümüzde daha çok içki yapmak için tercih edilen bir organik madde olduğu için işin içine hile karıştırmak isteyen kişiler, daha ucuz olan ancak insanlar tarafından kullanıldığında ölümle sonuçlanabilen etkilere sahip olan metil alkol satma gibi girişimlerde bulunmakta. Bu nedenle etil alkolü içmeyecek olsanız dahi satın aldığınız yerin güvenli bir yer olduğuna dikkat etmelisiniz. Bu noktada eczaneleri öncelikli olarak tercih edebilirsiniz. Bu kuruluşlar devlet takibinde ve izinleriyle çeşitli miktarlarda etil alkol satın almakta ve pazarlamakta.

alkomed 5 lt etil alkol fiyatı
alkomed 5 lt etil alkol fiyatı

Başta arpa, buğday ve şeker pancarı olmak üzere çeşitli bitkilerin mayalanması ile üretilebilen bu ürünler şu an devlet tarafından kontrol ediliyor ve her bir litresine kadar kayıt altına alınıyor. Bu kontrollü üretilen etil alkollerden biri de Alkomed markasına ait.

Şu an Alkomed markasının 5 litrelik etil alkolü ortalama 200 TL civarındadır. Ancak bu etil alkolleri herkes istediği gibi alamamakta. Alkomed markasının bu etil alkollerini satın alabilmek için ecza deposuna sahip olmanız, Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı bir eczanenizin olması ya da etil alkol toptan satış belgesine sahip olmanız gerekmekte. Aksi takdirde bu ürünleri kesinlikle satın alamazsınız.

Alkomed Etil Alkol Nasıl Üretilir, Kullanım Alanları Nelerdir?

Alkomed etil alkollerinin üretimi aslında kimya alanına aittir. Ancak biz yine de bu ürünleri kullanırken nasıl yapıldığını da bilin diye yapılışından kısaca bahsedeceğiz.

Tarım alanında etil alkol üretmek için kullanılan birçok bitki bulunuyor. Alkomed markası etil alkol üretirken mısırdan, şeker pancarlarından, buğdaydan ve arpadan faydalanıyor. Firma temin ettiği bu ürünlerin özütlerini çıkardıktan sonra mayalanmaya bırakıyor ve fermantasyon gerçekleşiyor. Bu süreçte bahsettiğimiz bitkilerin içerisinde bulunan bitki kökenli şekerler alkole dönüşüyor. Son olarak damıtma sürecinden geçen bu ürünler etil alkol olarak kullanıma sunuluyor. Etil alkollerin kullanım alanları şu şekildedir;

  • Etil alkol iyi bir çözücü olduğundan farmasötik prepatlarda tercih edilir.
  • Etil alkollerin en yaygın kullanım alanı alkollü içecek üretimidir. Viskiden tutun da rakıya kadar bu organik maddelerden faydalanılır.
  • Etil alkoller tatlandırıcı, parfüm, esans, renklendirici ve ilaç gibi birçok üründe kullanılır.
  • Boya sökücülerin içerisinde etil alkol bulunur.
  • Tarım alanında kullanılan ilaçların yapımında etil alkolden faydalanılır.
  • Laboratuvar ortamında yapılan çalışmalarda diğer organik maddelerin korunması için kullanılır.
  • Petrol üretiminde etil alkolden faydalanılır.
  • Antifriz ve benzeri ürünlerin yapımında etil alkol kullanılır.
  • Dezenfektan ve antimikrobiyal sıvıların yapımında bu ürünlerden faydalanılır.

Bu yazıda Alkomed 5 litre etil alkol ile ilgili fiyat başta olmak üzere birçok konuda bilgi vermeye çalıştık. Eğer merak ettiğiniz soruların cevabını bulamadıysanız bunu bizimle yorum olarak paylaşabilirsiniz.

Tarımsal Etil Alkol İçilir Mi?

Tarımsal etil alkol içilebilir olan tek alkol türüdür.

Etil Alkol Nereden Temin Edilir?

Etil alkoller etil alkol satış izni olan toptancılardan temin edilebilir.

Denatüre Edilmiş Alkol Ne Demek?

Denatüre edilen alkollerde alkolün yanı sıra ekstra kimyasallar eklenir. Bu kimyasallar insan kullanımı için uygun değildir.

Etil Alkolden Yapılan İçki Zararlı Mı?

İçkiler yalnızca etil alkolden yapılır. Bu nedenle doğru yapıldığı takdirde herhangi bir zarara sahip değildir.

Tarımsal Kökenli Etil Alkol Ne Demek?

Tarım ürünlerinden yapılan etil alkollere tarımsal kökenli etil alkol denir.
Lütfen Puan Verin
[Toplam: 3 Anlık Puan: 4.7]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu