BankalarKredi

Banka Kredi Vermiyorsa Bize Gelin

Bankalar kredi vermiyorsa neler yapılabilir? Bankalar, neden kredi taleplerini reddeder? Banka dışında nerelerden kredi alınabilir? Para bulmanın farklı yolları var mı? Bu soruların cevaplarını ve konuya dair diğer detayları sizler için derledik.

Banka Kredi Vermiyorsa Bize Gelin 2023

Banka kredi vermiyorsa farklı yöntemlerle nakit ihtiyacını çözebilirsiniz. Bu noktada en önemli seçenek bankalardır, ancak bankaların haricinde de kredi veren finans kuruluşları bulunuyor. Bunların başında faktöring şirketleri gelir. Faktöring şirketleri ile iletişime geçerek sunmuş oldukları kredi seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Ancak faktöring şirketlerinde kredi faiz oranları, bankalara göre belirgin şekilde yüksektir.

Banka Kredi Vermiyorsa Bize Gelin 2021
Banka Kredi Vermiyorsa Bize Gelin [year]
Faktöring şirketleri, kredi vermeden önce bankalar gibi şartlar istemiyor. Ancak bu şirketler de borçların zamanında ödeneceğine emin olmak istiyor. Bundan dolayı senet imzalamanızı talep edebilirler. Ayrıca taşınmaz ve taşınır mallarınız olup olmadığına bakarlar. Borcunuzu ödemediğinizde bu mallara el koyma yoluna gidebilirler.

İlginizi çekebilir: senetle kredi nasıl alınır?

Bankalar Neden Kredi Vermiyor?

Bankalar, kredi konusunda garantici bir tutum izler. Yani verecekleri kredilerin ödeneceğinden emin olmak ister. Eğer kredi ödemesinde sorun çıkarsa bu durum banka için ekstra maliyet demektir. Hem personelleri bu sorunla ilgilenmek zorunda kalır, hem de verdiği krediyi zamanında alamayarak maddi kayba uğrar.

İşte bu tür olumsuzluklar yaşamak istemeyen bankalar kredi taleplerini değerlendirirken kredi notuna ve gelir belgesine bakar. Kredi notunuz düşük ve sunduğunuz gelir belgesinde yer alan resmi geliriniz yetersizse bankalar kredi talebinizi onaylamaz.

Bankaların kredi vermeme nedenleri farklılık gösterebilir. Bunların tek tek incelemek bankaların neden kredi vermediği konusunun daha net anlaşılmasını sağlayacaktır.

·         Kredi Notu

Bankalar için kredi taleplerini değerlendirmenin en etkili yolu kredi notudur. Son 5 yıllık süreçteki bütün bankacılık işlemleriniz dikkate alınarak kredi notunuz oluşturulur. Kredi kartı harcamalarınız, kredi ödemeleriniz, banka hesabınızdaki para ve benzeri unsurlar dikkate alınarak kredi notunuz belirlenir. Kredi notları ve anlamları şu şekildedir;

  • 0-699 Çok Riskli
  • 700-1099 Orta Riskli
  • 1100-1499 Az Riskli
  • 1500-1699 İyi
  • 1700-1900 Çok İyi

Kredi notunuzu öğrendikten sonra ne anlama geldiğini buradaki listeden öğrenebilirsiniz. Çok riskli veya orta riskli grupta olanların kredi talepleri genellikle reddedilir. Bankalar kredi vermiyor diyenlerin puanları büyük ölçüde bu aralıktadır. Az riskli grupta olanların talepleri ise bankaların kendi iç değerlendirmesine göre kabul edilebilir veya reddedilebilir. İyi ve çok iyi gruplarda olanların talepleri ise genellikle kabul edilir ve bu kişiler zorlanmadan kredi kullanabilir.

İlginizi çekebilir: Borç para veren hayırseverler kimlerdir?

·         Kara Liste

Daha önce kullanmış olduğunuz kredilerde idari ve yasal takibe düşmüşseniz kara listeye alınmış olabilirsiniz. Kredi borcunuz ve bunun zamanında ödenip ödenmediği bankalar açısından çok önemlidir. Ödemelerinizi geciktirip icra süreci başlamışsa bankalar sizi kara listeye alır. Kara listede olanların kredi talepleri incelenmeden reddedilir. Kara listeden silinmeniz bankacılık işlemlerinde sorun yaşamamanız şartı ile ortalama 5 yıldır.

Kredi Alamıyorum Para Lazım

Kredi alamıyorum diyenler acil nakit ihtiyaçları için farklı yolları kullanabilir. Evet, bankalar en önemli nakit kaynakları olarak kabul edilebilir. Ancak bazen bankalardan istediğiniz cevapları alamayabilirsiniz. Böyle durumlarda alternatif yöntemlere yönelmeniz gerekiyor.

·         Faturalı Hatta Kredi

Bankalardan kredi alamıyorsanız faturalı hattınız ile kredi sorununu çözebilirsiniz. Operatör şirketleri, faturalı hat sahiplerine kredi imkanı sağlıyor. Ancak bu kredi ihtiyaç kredisi gibi değil, daha çok konut kredisi gibidir.

İhtiyaç kredisinde, çektiğiniz krediyi direkt nakit para olarak alırsınız. Konut kredisinde ise aldığınız kredi direkt konut ödemesine aktarılır. İşte burada da size verilen kredi direkt olarak almak istediğiniz telefonun ödemesine aktarılır. Dolayısıyla elinize nakit para geçmez.

Aldığınız cep telefonunu farklı bir telefoncuya satarak ihtiyacınız olan nakit paraya kavuşabilirsiniz. Henüz kutusu dahi açılmayan telefonu satma konusunda zorlanmazsınız. Ancak bu satıştan bir miktar zarar etmeniz kaçınılmaz olacaktır.

İlginizi çekebilir: faturalı hatta kredi başvurusu nasıl yapılır?

·         Elektronik Eşya

Bazı firmalar senetle elektronik eşya satışı yapabiliyor. Alınan elektronik eşyaların ödemesi ise taksitle yapılabiliyor. Böyle bir firmadan aldığınız elektronik eşyaları satarak nakit ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Para ihtiyacınız için etkili bir yöntemdir. Ancak burada da yapacağınız satıştan zarar etmeniz kaçınılmaz olacaktır.

·         Senet Karşılığı Para

Para bulma yolları arasında hemen her dönem senetler etkili çözümler olmuştur. Senetle borç veren yerlere başvurarak para bulabilirsiniz. Ancak bu tür yerlerdeki faiz oranları banklara göre çok daha yüksektir.

İlginizi çekebilir: Deva Finans senetli kredi nasıl alınır?

Banka Kredi Vermiyorsa Bize Gelin
Banka Kredi Vermiyorsa Bize Gelin

Sicilim Bozuk Kredi Almak İstiyorum

Kredi almak için bankalar kredi notu ve gelir belgesini dikkate alıyor. Tüm başvurularınıza rağmen kredi alamıyorsanız farklı yolları deneyebilirsiniz. Kredi alamıyorum diyenler bankaların farklı kredi seçeneklerinden yararlanabilir.

·         Online Krediler

Kredi başvurularında bankalar ilk olarak kredi notunuza bakıyor. Eğer riskli gruplarda yer alıyorsanız talebiniz direkt reddedilir. Ancak kredi notuna bakmadan kredi veren bankalar da bulunuyor. Evet, bu size şaşırtıcı gelebilir. Bazı bankalar düşük miktarlı online kredilerde genellikle kredi notuna bakmaz. Gelir durumunuz iyi ise bankalar direkt olarak kredileri onaylar. Bu imkandan yararlanmak için bankaların internet üzerinden başvuru aldığı kredi seçeneklerine başvuru yapabilirsiniz.

Online kredilerde olduğu gibi SMS ile kredi başvurusu yapılan seçenekler de var. Bankalar, bunlarda da kredi notunu dikkate almayabiliyor. Bahsedilen kredilerin tutarları düşük, faiz oranı ise biraz daha yüksektir. Bundan dolayı bazı bankalar düşük miktarlı kredilerin ödenmesinde sorun çıkmayacağını düşünerek müşterilerine kolaylık sağlayabiliyor.

·         İpotekli Krediler

Bankalardan kredi almanın en kolay yollarından birisi ipotekli kredilerdir. Bu yöntemde aldığınız krediye karşılık bir gayrimenkulünüzü ipotek ettirmeniz gerekiyor. Böylece kredi borcunuzu ödemediğiniz takdirde banka ipotek ettiği gayrimenkul üzerinden borcu tahsil edebiliyor. Bahsedilen uygulama bankanın kredide herhangi bir risk almaması anlamına geldiği için kredi talepleri genellikle onaylanıyor.

İpotekli kredilerde, genellikle ipotek edilen malın değerinden daha az kredi kullanılabiliyor. Genel uygulama en fazla ipotek edilen gayrimenkulün değerinin %75’i kadar kredi kullanılması yönünde. Ayrıca gayrimenkulün değeri piyasa koşullarına göre değil, eksperin yapacağı incelemeye göre belirlenir.

·         Kredi Yapılandırma

İhtiyaç kredisine veya daha farklı bir kredi türüne başvurduğunuzda mevcut kredi borçlarınız varsa talebiniz reddedilebilir. Çünkü aylık ödeme miktarınız resmi gelirinizin en fazla yarısı kadar olabilir. İşte böyle bir durum nedeniyle kredi alamıyorsanız kredi yapılandırma yoluna gidebilirsiniz.

Kredi yapılandırma ile vadeyi arttırabilir ve aylık ödeme tutarını düşürebilirsiniz. Böylece kredi taleplerinizin kabul edilme oranını arttırabilirsiniz.

·         Kredi Notu Yükseltme

Kredi notu düşük olduğu için kredi alamayanlar basit birkaç yöntemle bu sorunu çözebilir. Eğer kara listede değilseniz kredi notunuzu birkaç ay içinde yükseltebilirsiniz. Kişinin kredi notunun yükselmesinin temelinde bankacılık işlemlerini sorunsuz olarak yapması vardır. Alacağınız kredi kartını aktif olarak kullanmanız ve borçları zamanında ödemeniz etkili olacaktır. Ayrıca banka hesabınızda sürekli para bulunması, yine kredi notunuzu arttıracaktır. Ancak burada bahsedilen yöntemler kısa sürede değil birkaç ayda sonuç verir.

İlginizi çekebilir: senetle kredi veren yerler nereleridir?

Para ihtiyacınız için burada bahsedilen yöntemleri uygulayabilirsiniz. Ancak her yöntemin kendine has farklı maliyetleri olduğunu unutmayın. Nasıl kredi alabilirim derken büyük maliyetlerin altına girmemeye özen gösterin. Aksi durumda mali durumunuz daha da kötüye gidebilir ve bu da sizi ileride daha fazla yıpratabilir.

Banka Kredi Vermiyor Ne Yapabilirim?

Bankalardan kredi alamıyorsanız faturalı hattınıza kredi çekebilir veya faktöring şirketlerinin sunduğu imkanlardan yararlanabilirsiniz.

Banka Dışında Nereden Para Bulabilirim?

Faktöring şirketleri, farklı şartlarda kredi desteği sağlayabilir. Bunun dışında arkadaş ve akrabalarınızdan borç para isteyebilirsiniz.

Bir İnsana Neden Kredi Çıkmaz?

Kredi notunun düşük olması, mevcut kredi ödemesinin bulunması, resmi gelirinin olmaması ve benzeri hususlar kredi çıkmamasının temel nedenlerindendir.

1200 Puanla Kredi Çekilir Mi?

1200 puan az riskli kategori demektir. Bu kategoride olanların kredi talepleri bankalar tarafından derinlemesine incelenir. Eğer yüksek bir gelire sahipseniz ve daha önce çektiğiniz kredilerin borcu ödenmişse kredi kullanabilirsiniz.
Lütfen Puan Verin
[Toplam: 1 Anlık Puan: 5]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu