Ulaşım

Araç Yazılım Fiyatları

Aracınıza yazılım attırarak performansını artırabilir, yakıt tasarrufu yapabilirsiniz.

Bu yazımızda size son zamanlarda araç sahiplerinin oldukça sık tercih ettikleri Chip Tuning yazılım işleminden bahsedeceğiz. Performansı arttıran ve yakıttan da tasarruf sağlayan uygulamalardan bahsederek araç yazılım fiyatları hakkında yaptığımız araştırmaları sizlerle paylaşacağız. Son olarak araca yazılım attırmanın avantajları ve dezavantajlarından bahsederek makalemizi sonlandıracağımızı söyleyerek keyifli okumalar diliyoruz.

Araç Yazılım Nedir? Nasıl Yapılır?

Araç yazılımı bilindiği üzere motorun elektrik kontrol ünitesinin yazılımında değişikliklerin yapılması işlemidir. Bunun yapılmasındaki amaç motorun gücünü arttırmak, yakıt tasarrufu sağlamak ya da çeşitli elektronik donanımlar ekletmek olabiliyor. Özellikle bu işi yapmak için kullanılan araba yazılım programı sayısı bir hayli fazla. DPF olarak bilinen “Dizel Partikül Filtresi” işlemi de performansı arttırdığı için bir hayli tercih edilen işlemler arasında yer alıyor.

Günümüz araba sürücüleri araçlarının performanslarını arttırmak için genellikle Chip Tuning işlemini tercih ediyorlar. Bu işlem motorun performansını elbette arttırıyor ancak yakıt ekonomisine fayda sağladığını söylemek bir hayli güç. Ayrıca güvenilir bir firmada yaptırılmazsa arıza tespitini de zorlaştırabiliyor.

Firmaların en sık kullandığı programların başında gelen Ecm Titanium en güvenilir uygulamaların başında geliyor. Peki, çok sevilen ve tercih edilen araba yazılım fiyatları hangi seviyelerde seyrediyor? Gelin birlikte araca yazılım atma fiyatlarına bir göz atalım. Bu ücretler her şehirde farklılıklar gösterebiliyorken araç yazılım fiyatları İzmir’de oldukça uygun denebilir.

Chip tuning fiyatları
Chip tuning fiyatları

2022 Araç Yazılım Fiyatları

Yazılım Türü  En Düşük En Yüksek
Stage 1 (Soft) Yazılım 890,00 ₺ 1.990,00 ₺
Stage 1 (Custom) Yazılım 1.290,00 ₺ 2.990,00 ₺
DPF İptali 590,00 ₺ 1.090,00 ₺
EGR İptali 590,00 ₺ 990,00 ₺
Adblue İptali 790,00 ₺ 1.390,00 ₺
Stage 1 + DPF + EGR 990,00 ₺ 2.190,00 ₺
DPF+EGR İptali 690,00 ₺ 1.190,00 ₺

Fiyatlar ortalama olarak 800 TL ile 3000 TL arasında yapılan işlemin kalite ve niteliğine göre değişiyor. Burada belirtilen fiyatların işlem ücretine dâhil olduğunu da belirtelim. Hal böyle olunca araç yazılım attıran kişilerin sayısı da bir hayli artıyor.

Hangi arabalara yazılım atılır?

Günümüzde araçlara yazılım atılarak özellikleri üst seviyeler taşınıyor. Beyni olan otomobiller, kamyon, otobüs, traktör, kamyonet, motosiklet ve iş makinası gibi motorlu tüm araçlara farklı amaç ve doğrultularda yazılımlar atıldığını söyleyebiliriz. Bunun için aracınızın marka ve modelini internete yazmanız yeterli oluyor. Gördüğünüz gibi araç yazılım fiyatları gayet makul seviyelerde seyrediyor. 500.000 TL’lik bir araca 3000 TL’ye kaliteli bir firmadan yazılım attırmak ve performansı arttırmak oldukça makul bir olay gibi görünüyor.

Yazılım araca zarar verir mi?

Araca yazılım atmanın belirli bir zararı yoktur. Ancak aracınız çok eski ise ve motorda aksamalar varsa yazılım atıldığında daha da zorlanacağından zararı olabilir. Çünkü atılan yazılım karbon emisyonunu arttıracaktır. Ancak aracınız 2020 ve üzeri bir modelse herhangi bir zarar vermeyeceğini söyleyebiliriz. Gene de yazılım attırmadan önce kısa bir araştırma yapmanız ve daha önce yaptıranlara sormanızı öneriyoruz.

Araç yazılımı ne kadar sürer?

Araca yazılım attırma işlemi firmanın çalışma prensibine göre değişiyor. Ancak ortalama değerlerle konuşacak olursa araç yazılımı 1 ile 3 saat arasında bir sürede kolaylıkla atılabiliyor.

Araç yazılım kaç beygir artırır?

Öncelikle yazılım ile aracınızın beygir gücünü yükseltebileceğinizi belirtelim. Bu yakıtı da haliyle arttırıyor. Tercih edeceğiniz firmaya göre ve aracınızın modeline göre değişmekle beraber 50 HP’ye kadar artış sağlayabilirsiniz.

Ecufast hangi araçlara olur?

EcuFast araçtaki parametrelerin, en iyi sonucu almak için optimize edilmesi işlemidir. Modeli çok eski olmayan neredeyse tüm arabalara yapılabiliyor. Bu işlemi kamyon, tır ve traktörler gibi araçlar da yakıttan tasarruf ettirdiği için oldukça sık tercih ediyor.

Arabaya yazılım neden atılır?

Arabaya yazılım atılmasının farklı nedenleri bulunuyor. Kişiler genellikle araçlarından daha fazla verim almak, yakıtı düşürmek ve çeşitli elektronik özellikler ekletmek için araçlarına yazılım attırmayı tercih ediyorlar.

Araç yazılım motora zarar verir mi?

Araca yazılım attırmanın motora kesin olarak zarar verdiği söylenemez. Ancak bazı firmalar olması gerekenden fazla yükleme yapabiliyorlar. Bu durumda motor aşırı zorlandığından fayda yıpranmayla karşı karşıya kalabiliyor.

Yazılım atılan araç muayeneden geçer mi?

Araca yazılım atılması tamamen donanımsal bir işlemdir. Bu yüzden aracın muayeneden geçmemesi gibi bir durum söz konusu bile değildir. Yazılım atılan araçların da tıpkı diğer araçlarla aynı şartlar altında muayeneye girdiğini söyleyebiliriz.

Yazılım ruhsata işlenir mi?

Yazılımın motora işlenip işlenmeyeceği yapılan işlemin türüne bağlıdır. Sadece bir aksam değişikliği/düzenlemesi ise bunu ruhsata işletmeye gerek yoktur. Ancak yapılan işlem motorda hacimsel değişiklik gibi büyük bir değişiklik ise bunu kesinlikle ruhsata işletmek gerekiyor.

Yazılım atılan araba duman atar mı?

Yazılım sayesinde aracın silindirlerine olduğundan daha fazla yakıt gelmeye başlıyor. Bu da haliyle başlangıçta biraz daha fazla duman çıkmasına neden oluyor. Ancak zaman geçtikçe bu duman ortadan kalkacak ve normale dönecektir. Yani aracınıza yazılım attırdıktan sonra 5 ay geçti ve hala kara duman atıyorsa aracı tamirciye göstermeniz faydalı olabilir.
Lütfen Puan Verin
[Toplam: 1 Anlık Puan: 5]

Ahmet Alp

Merhaba, ben Ahmet Alp. 30 yaşındayım. Kitap okumayı, merak ettiğim bir konuyu enine boyuna araştırmayı, kamp yapmayı ve gezmeyi çok seviyorum. 10 senedir makale yazarlığı yapıyorum. Yazdığım makalelerin çok sayıda insana ulaştığını görmek beni mutlu ediyor. Makale yazarken aynı zamanda yeni bir şeyler öğrenmeyi ve bunları hayatıma katmayı çok seviyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu