Başvuru

Darp Raporu Nasıl Alınır, Nereden Alınır?

Darp raporu nasıl alınır, darp raporu alınması halinde nereye başvurulur, sağlık ocakları darp raporu verir mi? Eğer siz de maruz kaldığınız darp sonucunda darp raporu almak istiyorsanız bu içeriğimizi sonuna kadar okumanızı öneriyoruz.

Darp Raporu Nedir? Hangi Durumlarda Verilir

Günümüzde şiddet olayları her zamankinden daha fazla yaşanmaya başladı. Özellikle aile içi kavgalarda çocuklara ve kadına yönelik şiddet son zamanların en yüksek seviyesine çıktı. Hal böyle olunca bu tarz şiddet olayları ile karşı karşıya kalan kişilerin sayısında da önemli derecede artış oldu.

darp raporu alma yolları
darp raporu alma yolları

İyi haber şu ki şiddete maruz kaldığınızda darp raporu alarak kolluk kuvvetine başvurabilirsiniz. Çünkü her türlü darp bir nevi kasten yaralamadır. Darp raporu almanızı sağlayacak düzeyde bir şiddet söz konusu olduğunda boşanma davası ve tazminat davası açabilirsiniz.

Peki darp cebir raporu nasıl alınır? Gelin birlikte darp sonucunda adli rapor nasıl alınır onu öğrenelim.

Darp Raporu Nasıl Alınır? Devlet Hastanesi

Darp edilen kişi polis jandarma ya da savcılığa başvurmak istiyorsa en kısa süre içerisinde bir devlet hastanesine gitmelidir. Devlet hastanesine gittikten sonra acil servisteki doktora durum izah edilerek darp raporunu alabilirsiniz.

Ancak darp sonrasında en kısa süre içerisinde hastaneye gitmeniz büyük bir öneme sahiptir. Zaten bayılmalara neden olacak düzeydeki darplar hastaneye sevk edileceğinden en kısa sürede gidilecektir ancak geri kalan diğer durumlarda hastaneye gitme süresi geciktikçe darp izleri kaybolacak ve darp raporu alma daha da zorlaşacaktır.

Darp fiilinin sonrasında darp raporu almanız tek başına yeterli değildir. Darp raporunu aldıktan sonra kolluk kuvvetine ve daha sonra savcılığa başvurmanız gerekiyor. Detaylar için bir sonraki başlığa göz atmanızı öneriyoruz.

darp raporu nasıl alınır
darp raporu nasıl alınır

Darp Raporu Aldıktan Sonra Ne Yapılır?

Hastanede darp raporu aldığınızda büyük ihtimalle hastane polisi olayla ilgili soruşturma başlatacaktır. Ancak hastane polisi yanınıza gelmezse darp raporunu alarak en kısa süre içerisinde bir kolluk kuvveti merkezine başvurmanızı öneriyoruz.

Kolluk kuvvetine gittikten sonra olay savcılığa sevk edilecek ve mahkeme süreci başlatılacaktır. Darp raporunu aldıktan sonra da boşanma davası, tazminat davası vb. davalar açabilirsiniz.

Darp raporu nasıl alınır sorusunun cevabı bu şekildeydi. Eğer siz de darba maruz kaldıysanız en kısa süre içerisinde bir devlet hastanesine gitmeli ve darp raporu almalısınız. Konu hakkındaki detaylı bilgilendirme kolluk kuvvetlerince yapılacaktır.

Aile içi şiddet nasıl ihbar edilir?

112 acil durum hattı ile aile içi şiddetleri ihbar edebilirsiniz.

Aile içi şiddette evden uzaklaştırma hangi durumlarda verilir?

Aile içi şiddet ihbar edilirse ve bu durum kanıtlanırsa evden uzaklaştırma cezası verilebilir.

Darp edilen kişi şikayetçi olursa ne olur?

Darp edilen kişi bu durumdan şikayetçi olursa savcılık süreci başlar.

Basit darpın cezası nedir?

Basit darp sonucunda 4 aydan 12 aya kadar hapis cezası ya da adli para cezası verilir.

Çocuğa darpın cezası nedir?

Çocuğa darp uygulandığında 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası verilir.

Darp raporu alıp tazminat alabilir mi?

Darp raporu ile birlikte tazminat davası açılabilir.

Darp olayına hangi mahkeme bakar?

Darp olayına asliye ceza mahkemeleri ve ağır ceza mahkemeleri bakar.
Lütfen Puan Verin
[Toplam: 1 Anlık Puan: 5]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu