Başvuru

Arabuluculuk Başvuru Formu – Online

Arabuluculuk başvuru formu hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız bu içeriğimiz tam size göre. Bu içeriğimizde dava şartı arabuluculuk ön başvuru formu örneği gibi konular hakkında önemli bilgilere yer verdik.

Arabuluculuk Nedir? Hangi Durumlarda Gerekir

Arabuluculuk ülkemizdeki hukuk sisteminin en önemli parçalarından biridir. Adından da anlaşılabileceği gibi aralarında anlaşmazlık ve uyuşmazlık olan kişilerin sorunlarını çözmeye yöneliktir.

Arabuluculuk başvurusu formu doldur
Arabuluculuk başvurusu formu doldur

Arabuluculuk için en az 2 kişinin bir konu hakkında karşı karşıya gelmesi gerekir. Özel hukuk sürecinin tarafı olan bu kişiler “kendilerinin belirlediği” bir arabulucu ile davaya girmeden ya da davadan sonra mevcut sorunu çözmeye çalışır. Arabulucular bir nevi hakemdir diyebiliriz.

Arabulucular sayesinde uyuşmazlıkların çoğu mahkemeye gitmeden hızlı ve doğru bir şekilde giderilir. Ancak arabulucuya başvurulmuş olması dava sürecinin kesinlikle başlamayacağı anlamına gelmiyor.

Arabuluculuk ülkemizde iki farklı şekilde ilerliyor. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Arabuluculuk sisteminin birinci seçeneği zorunlu arabuluculuktur. Bu sistemde tarafların mahkemeye gitmeden önce arabuluculuk başvurusu yapması gerekir. Eğer taraflar zorunlu arabuluculuğa gitmezse arabulucu başvuru yapılmadığından davalarda dava şartı olmayacak ve bu nedenle mahkeme iptal edilecektir. Bu arabulucu sisteminde iş kazası ve meslek hastalığı gibi konular dışındaki iş hukuku ve ticari hukuk konuları işlenir.
  • Bir diğer arabuluculuk sistemi ise ihtiyari arabuluculuktur. Bu sistemde tarafların herhangi bir zorunluluğu olmamasına rağmen mahkeme sürecine girmek istemiyorlarsa arabulucular uyuşmazlığı çözmeye çalışır.

Arabuluculuk sistemi hakkında kısa bir bilgilendirme yaptığımıza göre arabuluculuk başvuru nasıl yapıldığı hakkında bilgi verebiliriz.

Arabuluculuk Başvuru Formu

Arabuluculuk süreci birçok hukuki sorunu kapsadığı için birden fazla arabuluculuk formu bulunmuyor.

Arabuluculuk başvuru formu
Arabuluculuk başvuru formu

Eğer arabuluculuk hizmetinden faydalanmak istiyorsanız adliyelerdeki arabuluculuk bürolarına ya da arabuluculuk merkezine başvurmanız gerekiyor. Bu iki başvuruda da size bir arabulucu ataması yapılacak ve karşı taraf ile yaşadığınız sorunlar çözülecektir.

Arabuluculuk hizmeti alırken başvurduğunuz arabulucu size bir form verecektir. Bu başvuru formu sorunun türüne göre özel olarak hazırlanmıştır. Örneğin işçi alacağı ile ilgili sorunlarda formun altında maaş vb. bilgiler yer alır.

Yani sizin bir başvuru formu oluşturmanıza gerek yok. Büro tarafından size verilen formu doldurduğunuz tarihten itibaren arabuluculuk süreci başlayacak ve sorununuzun çözülmesi için çalışmalar yapılacaktır.

Unutmadan şunu da belirtmek istiyoruz. Eğer bir arabulucu ile çalışmak istiyorsanız ve bu arabulucuyu adliyeden seçmek istiyorsanız isteğinize göre arabulucu verilmeyecektir. Siz başvuru yaptıktan sonra sistem tarafından rastgele bir arabulucu verilecek ve süreç sona erene kadar o kişiyle çalışacaksınız. Usulsüzlüklere neden olmamak amacıyla böyle bir yöntem ortaya çıkmıştır.

Arabuluculuk başvuru formu hakkında vereceğimiz bilgiler bu şekildeydi. Eğer bu sistem hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak istiyorsanız size en yakın hukuk bürosuna gitmenizi öneriyoruz.

Arabuluculuk için nasıl başvurabilirim?

Arabuluculuk hizmeti almak istiyorsanız arabuluculuk merkezlerine ya da adliyelerdeki arabuluculuk bürolarına bir form ile başvurmanız yeterlidir.

İşçi arabuluculuk başvurusu nasıl yapılır?

İş hukuku arabuluculuk başvurusu için yaşanılan yerdeki adliyelere ya da arabuluculuk hukuk bürolarına form yardımı ile başvurabilirsiniz.

Arabuluculuk başvurusu UYAP'tan yapılabilir mi?

Eğer dava şartı varsa ve taraflar birlikte arabuluculuk hizmeti almak istiyorsa UYAP ile başvuru yapabilir.

Arabulucu ücreti ne kadar?

Arabulucu ücreti ortalama 1.000 TL’den başlıyor.

Dava şartı olan arabuluculuk hallerinde arabuluculuk başvurusu nereye yapılır?

Eğer dava şartı varsa ve arabulucu hizmeti alınacaksa il/ilçedeki arabuluculuk ofislerine başvurulmalıdır.

Arabulucu kaç günde atanır?

Arabulucular en az 3 gün en fazla 30 gün içerisinde atanır.

Arabulucudan sonra kaç gün içinde dava açılmalı?

Arabulucudan sonra 2 hafta içerisinde dava açılabilir.
Arabuluculuk başvurusu formu doldur
Arabuluculuk başvurusu formu doldur
Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz hepkredi@gmail.com adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu