Medikal

Kayropraktik Fiyatı

Kayropraktik fiyat detayları ve tedavi detayları merak ediliyor. Fizik tedavi seçeneklerinden biri olan kayropraktik hakkında merak ettiğiniz tüm soruların yanıtlarını ayrıntılı olarak hazırladık.

Özel hastanelerde bu tedavi için sunulan fiyatlar 2023 yılında güncellendi. Güncellenen fiyatların tümüne hemen içeriğimizin devamından güvenle erişim sağlayabilirsiniz.

Kayropraktik fiyat
Kayropraktik fiyat

Kayropraktik Fiyat 2023

Kayropraktik fiyat detayları 2023 yılında ne kadar oldu sorusu yoğun bir şekilde araştırılıyor. Bu tedavinin neleri kapsadığını, neden uygulandığını açıklamadan evvel kısaca güncel fiyatlarını derledik.

Özel hastanelerde sıkça uygulanan Kayropraktik tedavisi için talep edilen ücretler doktora ve hastane fiyat politikasına göre değişiyor. Nitekim güncel fiyat aralığı için şu şekilde bilgi aktarabiliriz;

  • Kayropraktik 2023 fiyat aralığı özel hastanelerde 400 TL ile 800 TL arasında değişkenlik gösteriyor.

Yukarıda yer verdiğimiz fiyat aralığı kayropraktik tedavi yöntemi için tercih edeceğiniz özel hastaneye ve doktor yetkinliğine göre değişkenlik gösterebilir. Ancak genel olarak tedavi için minimum tutar 200 TL olarak yansıyor.

Kayropraktik Nedir?

Kayropraktik tedavisi günümüzde oldukça yaygın şekilde tercih edilen bir tedavidir. Yunanca bir kelime olan kayropraktik kelime karşılığı dilimizde el uygulamaları anlamına karşılık gelir. El ile uygulanan tedaviler arasında bilinen en akademik ve bilimsel tedavi seçeneğidir.

Pek çok fizik tedavi doktoru ve hastası tarafından tercih ediliyor. Tedavinin amacı sinir sistemini düzenleyerek omurga, kemik ve kas sistemine müdahale edebilmedir.

Temel hedef ise omurgada oluşan bozukluk ve kaymaların giderilmesini sağlamaktır. Bu tedaviyi uygulayanlar, fizyoterapist olmaya hak kazanan kişilerden oluşmaktadır.

Kayropraktik ağrısız fizik tedavi ücreti
Kayropraktik ağrısız fizik tedavi ücreti

Kayropraktik Nasıl Uygulanır?

İlk kez kayropraktik tedavi yöntemine başvuracak hastalar tedavinin nasıl ve hangi koşullar altında uygulandığını da merak ediyor. Bu noktada yukarıda da ifade ettiğimiz üzere genel olarak elle uygulanıyor.

Nadir olmakla beraber masa, itiş destekli şeklinde de uygulama yapılabilir. Bütüncül bir tedavi yöntemi olan Kayropraktik tedavisinde omurganın gerekli noktalarında elle basınç uygulanır.

Böylece omurgada oluşan bozukluk ve kaymaların giderilmesi sağlanır.

Kayropraktik Kimlere Uygulanır?

Fizik tedavi uygulamaları arasında yer alan kayropraktik tedavisi kimler için uygundur sorusu da yine sıkça merak edilenler arasında yer alıyor.

Tedavinin uygun olup olmadığına doktor karar veriyor. Öncelikle hasta muayene edilerek sorun saptanıyor. Eğer hastada şu şikayetler baş gösteriyorsa ilgili bütüncül tedavi yöntemi uygulanmasına karar verilebilir;

  • Boyun ve sırt bölgesinde belden kaynaklı oluşan şiddetli ağrı durumu varsa,
  • Kol ve bacak bölgesine sıçrayan ağrılar varsa,
  • Mekanik hareket bozuklukları varsa,
  • Kas ve eklem ağrılarında artış gözleniyorsa,
  • Fıtık tedavisi için uygulanabilir.

Manuel terapi olarak bilinen kayropraktik tedavisi sadece doktorun uygun görmesi halinde uygulanabilir. Yani her bel, boyun ya da kas ağrısı için uygunluğuna hasta kendi karar veremez.

Bunun için uzman doktor tarafından muayene olması ve teşhis edilmesi gerekiyor.

Kayropraktik fiyat ve tedavi uygulaması hakkında merak edilen soruların yanıtlarını içeriğimizde sunduk. İlgili bütüncül tedavi hakkında yanlış olduğunu düşündüğünüz kısımları bizlerle yorum kısmında paylaşabilirsiniz.

Buna ek olarak daha evvel bu tedaviyi denediyseniz sonuçlarını ve etkilerini de yorum kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kayropraktik Mehmet Toprak Doktor Mu?

Türkiye’de kayropraktik tedavisi dendiğinde akla gelen ilk uzman isim Mehmet Toprak olmaktadır. Mehmet Toprak Bahçeşehir Üniversitesinde Fizyoterapi Öğretim Görevlisi olarak mesleğini icra etmektedir. Nitekim bütüncül tedavi olan kayropraktik tedavisini de hastalara uyguluyor.

Kayropraktik Kaç Seans?

Kayropraktik bütüncül tedavi seçeneklerinden biridir. Genel olarak tedavinin sonuç vermesi ise 6 ya da 8 seans kadar devam edilmesi tavsiye edilir. Buna ek olarak hızlı tedavi yanıtı alabilmek için fizik tedavi ve uygun egzersiz takviyeleri de yapılması uzmanlar tarafından öneriliyor.

Kayropraktik Hangi Bölüm?

Kayropraktik tedavisi fizik tedavi kapsamında değerlendiriliyor. Bu nedenle de eğer kayropraktik tedavisi yaptırmak istiyorsanız hastanelerin fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümlerine başvurmanız gerekiyor.

Kayropraktik Eğitimi Ne Kadar Sürer?

Kayropraktik tedavisinde uzmanlaşmak için en az 3 yıllık lisans eğitimi almak gerekiyor. Bu eğitimin yanı sıra en az 4 yıl kadar uygulamalı olarak tecrübe edinmek de gereklilikler arasında yer alıyor. Doktorlar için açılan kayropraktik tedavi alan eğitiminin tamamlanması ise 4 yıl kadar sürer.

Kayropraktik Tıp Dalı Mı?

Kayropraktik tedavisi bütüncül tedavi gurubunda yer alıyor. Fizik tedavi uygulamaları ile birlikte yapılsa da fizik tedavi tıp alanına dahil olarak kabul edilmez. Bütüncül ve manuel uygulanan bir tedavi yöntemi olarak bütüncül tedaviler gurubunda yer alır.

Kayropraktik Olmak İçin Ne Okumak Gerekir?

Kayropraktik uzmanı olabilmek için en az yüksek lisans eğitimi almak gerekir. Bu noktada sadece tıp doktorları ve dört yıllık fizyoterapistlik okuyan kişiler Kayropraktik tedavisini uygulama için yetki alabilir. Bunun dışında eğitim almadan uygulanması mümkün olmayıp hastalar açısından oldukça sakıncalıdır.

Kütletme Tedavisi Zararlı Mı?

Kütletme tedavileri insan sağlığı için oldukça zararlıdır. Profesyonel olarak uygulanmayan bu tedaviler sinir sıkışmalarına, felç olma durumuna ve benzeri kalıcı hasarlara neden olabilir. Bu nedenle de uzmanlar tarafından kütletme tedavisi kesinlikle önerilmez.
Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu