Fiyatlar

Psikolog Seans Ücretleri

Psikolog seans ücretleri ne kadar? Psikolog seans ücretleri neye göre değişiyor? Psikolog seans ücretleri ile ilgili olan bu soruların cevaplarını ve konuya ilişkin diğer detayları sizler için derledik.

Psikolog Seans Ücretleri 2023

Psikolog seans ücretleri, 100 TL ile 1.500 TL arasında değişiyor. Uygulanacak terapi türü, seans süresi, bulunulan il ve benzeri unsurlara göre ödenmesi gereken rakamlar farklılık gösteriyor. Psikologlar; devlet hastaneleri, özel hastaneler ve özel kliniklerde hizmet verebiliyor.

Psikolog seans ücretleri

Sağlık güvencesi olanlar, devlet hastanelerindeki psikologlarla ücretsiz olarak görüşebiliyor. Özel hastaneler ve kliniklerde görev yapan psikologlarla görüşmek için ödeme yapılması gerekiyor. Ödenecek rakamlar, 100 TL ile 1.500 TL arasında değişmektedir. Ancak burada yer alan fiyat aralığın dışında da seans ücretleri olabileceği unutulmamalıdır.

Psikologlar Ne İş Yapar?

Psikolog seans ücretleri kadar psikologların ne iş yaptığı da merak edilen konular arasında. Öncelikle psikolog ile psikiyatristin farklı uzmanlık alanları olduğunu unutulmamalı ve bunlar birbirine karıştırılmamalıdır. Psikologlar, psikoloji mezunu olan uzmanlardır. Doktor değildirler ve ilaç yazma yetkileri bulunmaz. Psikiyatristler ise tıp fakültesi mezunu olan uzman doktorlardır. İlaç yazma yetkisine sahiptirler.

Psikologlar, verdikleri psikolojik danışmanlık hizmetleri ile insanların yaşamış oldukları sorunları çözmelerine yardımcı olur. Bu süreçte psikoterapi yöntemlerini kullanırlar. Bunun ilaç yazılması veya tıbbi farklı bir müdahalede bulunması gibi yöntemleri kesinlikle kullanmazlar. Doktor olmadıkları için böyle yöntemleri kullanma yetkileri de yoktur zaten.

Psikologların yaptıkları işler, görev ve sorumlulukları genel olarak şu şekilde sıralanabilir;

  • İnsan davranışlarını incelemek ve davranışların altında yatan nedenleri tespit etmek
  • Tutum, kişilik ve benzeri testler uygulamak ve buradan elde edilen sonuçlar sayesinde kişilerin yaşadıkları sorunların nedenini tespit etmek
  • İnsanların sorunları ile yüzleşmelerini sağlamak
  • Psikoterapi yöntemlerinden uygun olanları ile tedavi planı oluşturmak
  • Neden ve sonuç ilişkisini etkili olarak kurmak
  • Psikolojik değerlendirmeler yapmak

Psikologların görevleri genel olarak bu şekildedir. Psikologlar, çok iyi dinleyicilerdir ancak tek görevleri dinlemek değildir. Sorunların anlaşılması veya kişinin sorunlarla yüzleşmesini sağlaması gibi görevleri var. Bunları yerine getirmek için sorular sorar veya farklı testler uygular. Psikologlar, yakın bir dost gibi derdinizi sadece dinleyen kişiler değildir.

Psikolog Seans Ücretleri Nasıl Belirlenir?

Psikolog seans ücretleri, farklı unsurlar dikkate alınarak belirlenir. Bu noktada belli bir standart yok ve buna bağlı olarak rakamlar arasında ciddi farklılıklar olabiliyor. Psikologların, pedagogların, aile danışmanlarının ve psikolojik danışmanların ücretleri; il, klinik, seans süresi ve benzeri unsurlara göre değişiyor.

Psikologlar tarafından verilen hizmetler, insanların yaşam kaliteleri açısından çok önemli. Buradan alınacak hizmetler ile sorunlar kısa sürede çözülebilir ve insanlar normal yaşamlarına dönebilir. Ancak sorunların çözülmesi için tercih edilen psikoloğun deneyimli ve uzman olması gerekiyor. Eğer yeterli deneyimi ve uzmanlığı olmayan bir psikolog tercih edilirse, ortaya çıkan sonuç sadece hayal kırıklığı olur. İşte bu durum nedeniyle ücretler psikoloğun yeterliliğine göre de değişiklik göstermektedir.

Tercih edilen psikoloğun eğitim seviyesi ve deneyimi ne kadar fazlaysa, ödenmesi gereken rakam da o kadar fazla olur. Kendisini geliştirmiş ve çok fazla tercih edilen psikologların seans ücretleri 1.000 TL üzerindedir. Ancak diğer unsurlara göre bu rakam farklılık göstermektedir.

Ücretleri etkileyen en önemli hususlardan birisi de ildir. Bulunulan ile bağlı olarak ücretler arasında ciddi farklılıklar olabilir. Aslında bunun temelinde arz ve talep dengesi var. Bir ildeki talep ne kadar fazla ve arz ne kadar az ise ücretler o kadar yüksek seviyede oluyor. İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük kentlerde görev yapan psikologların seans ücretlerinin yüksek olmasının nedenlerinden biri de bu durumdur.

Terapi ücretleri belirlenirken dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise terapinin nasıl verileceğidir. Normal dönemlerde hastalar terapi için hastaneye veya ilgili kliniğe giderdi. Pandemi nedeni ile online terapi de verilmeye başlanmıştır. Online terapilerin seans ücretleri, nispeten biraz daha düşük olabiliyor.

Psikolog seans ücretleri
Psikolog seans ücretleri

Psikolog Hizmetlerine Göre Seans Ücretleri

Psikolog seans ücretleri belirlenirken, seans türü de dikkate alınıyor. Seans türü ve bunlara ilişkin ücretler aşağıda yer alıyor;

·         Aile Danışmanlığı ve Çift Terapisi

Ailelerin yaşadığı sorunların çözülmesi için verilen bu terapiye genellikle bütün aile üyeleri katılıyor. Eğer çiftin çocukları yoksa sadece kendileri katılıyor. Bu durumdan dolayı ilgili hizmet çift terapisi olarak da isimlendiriliyor. Aile danışmanlığı ve çift terapisi ücretleri, 100 TL ile 600 TL arasında değişiyor.

·         Cinsel Terapi

Cinsel ilişki ile ilgili olan sorunların çözülmesi için verilen terapi türüdür. Uzman psikolog tarafından verilen bu hizmetin ortalama ücreti 300 TL civarındadır. Ancak farklı unsurlara göre değişkenlik gösterebileceği unutulmamalıdır.

·         Bireysel Psikoterapi

Bireysel psikoterapi, sorun yaşan bireylerin tek başına katıldıkları terapilerdir. Sorunun türüne bağlı olarak bu tedavilerin içeriği farklı olabilir. Terapi ücretleri 100 TL ile 1.500 TL arasında değişebilir. Tam bir standart olduğunu söylemek zordur.

·         Çocuk Terapisi

Çocukların yaşamış olduğu sorunların açığa çıkarılması, nedenlerinin tespit edilmesi ve çözülmesi için uygulanan terapi türüdür. Pedagoglar tarafından da verilebilir. Çocuk terapisi başlangıç ücretleri 150 TL ile 250 TL arasındadır. Kullanılan tekniklere ve seans süresine göre rakamlar değişebilir.

·         Online Terapi Seans

Online terapi seans ücretleri, 50 TL ile 750 TL arasında değişiyor. Pandemi nedeni ile internet ortamında verilen terapilere olan ilgi arttı. İlginin artması, online ortamda hizmet veren psikologların sayısının da artmasına neden oldu.

Online terapi veren uzmanlar kendi deneyimleri ve uzmanlıklarına göre farklı ücretler talep edebiliyor. Yeni mezun ve deneyimsiz olan psikologlar 50 TL ile 100 TL arasında ücret talep ederken, deneyimli olanlar ise daha yüksek rakamlara hizmet veriyor.

Burada yer alan rakamların tamamen ortalama olduğu ve farklı unsurlara göre değişebileceği unutulmamalıdır.

Psikolog bir seans kaç dakika?

Psikologlar tarafından uygulanan tedavilerin seansları, ortalama olarak 30 dakika ile 60 dakika arasında değişir. Daha uzun veya daha kısa seansların olması da mümkündür.

Ücretsiz psikolog var mı?

Devlet hastanelerinde hizmet veren psikologlar, sağlık güvencesi olan kişiler için tamamen ücretsizdir.

Psikolojik Danışma Kaç Seans?

Psikolojik danışma, sorunun türüne ve sorunun çözüm hızına göre farklı sayıda seanstan oluşabilir. Burada esas olan hastanın problemlerinin giderilmesidir. Ancak ortalama bir rakam verilmesi gerekirse, seans sayısının 5-10 arasında olduğu söylenebilir.
Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu