İş İmkanları

Mali Müşavir Nasıl Olunur

Mali müşavir nasıl olunur? Mali müşavir olma şartları nelerdir? Mali müşavir maaşları ne kadar? Bu soruların cevaplarını ve mali müşavirliğe dair diğer detayları sizler için derledik.

2023 Yılında Mali Müşavir Nasıl Olunur

Mali müşavir olmak için maliye, hukuk, muhasebe, bankacılık, siyasal bilimler, kamu yönetimi ve işletme bölümlerinden birinden mezun olmak gerekiyor. Mezuniyetin ardından yapılacak yeterlilik sınavını kazanan adaylar 3 yıllık staja alınıyor. Stajı da başarı ile tamamlayanlar 3 yılın sonunda mali müşavir olarak görev yapmaya başlayabiliyor.

Mali Müşavir Nasıl Olunur
Mali Müşavir Nasıl Olunur

Mali müşavir olmanın şartları bu noktada oldukça belirleyicidir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve ilgili lisans bölümlerinden mezun olan adaylar mali müşavir olabilir. Adayların kamu haklarından mahrum bırakılmamış ve memuriyetten çıkarılmamış olması gerekiyor.

Yeminli Mali Müşavir Nasıl Olunur?

Yeminli mali müşavir olmak için serbest mali müşavir olarak en az 10 yıl çalışılması gerekiyor. Bu şartı sağlayan adaylar yeminli mali müşavirlik sınavına girebilir. Yeminli mali müşavirlik sınavını kazananlar Asliye Ticaret Mahkemesi huzurunda yemin ettikten sonra görevlerine başlayabilir.

Yeterlilik sınavına girmek için 10 yıl şartı var. Adayların en az 10 yıl boyunca mali müşavirlik yapması gerekiyor. Bu şartı sağlayanlar ve yapılan sınavı kazananlar yeminli mali müşavir olabilirler.

Mali Müşavir Nasıl Olunur 2023?

Mali müşavir olmak için gerekli şartları taşıyan adaylar yapılacak mali müşavirlik sınavına girmeliler. Sınavı kazanan adaylar 3 yıllık staja alınacak. Staj dönemini de başarı ile tamamlayanlar mali müşavir olarak görev yapmaya başlayabilir. Yüksek lisans yapmış olan adaylar için staj süresi 2 yıldır.

Muhasebeci mali müşavirlik sınavı; genel kültür, genel yetenek ve alan bilgisi sorularından oluşur. Staja başlama sınavı olarak da ifade edilen bu sınav yılda üç defa yapılır. Sınavı kazanan adaylar, mali müşavirin yanında 3 yıl staj yapmalıdır. Staj yapmak için adayların sınavı kazandıktan en geç iki yıl içerisinde staja başlaması gerekiyor. Staj yapmak için gerekli başvuru mali müşavir odalarına dosya açtırılarak yapılabilir.

İlginizi çekebilir: Yeminli veya serbest mali müşavir maaşları ne kadar?

Serbest Mali Müşavir Nasıl Olunur?

Serbest mali müşavir olmak için gerekli şartları taşıyan adayların serbest mali müşavirlik sınavı kazanmış ve en az 3 yıl boyunca bir mali müşavirin yanında staj yapmış olması gerekiyor. Staj sonunda mali müşavirlik ruhsatını alanlar serbest mali müşavir olarak görev yapabilirler.

Serbest muhasebeci mali müşavir adından da anlaşılacağı üzere serbest çalışırlar ve herhangi bir şirkete bağlı değillerdir. İşletmenin muhasebe işlerinden sorumlu olan serbest muhasebeciler defter tutmak ve mali tabloların takibini yapmak gibi görevleri üstlenirler.

Bağımlı Mali Müşavir Nasıl Olunur?

Bağımlı mali müşavir olmak için herhangi bir şirkete bağlı olarak mali müşavirlik görevlerini üstlenmek gerekiyor. Serbest muhasebeci mali müşavirlik yapanlar herhangi bir şirkete bağlı olarak çalışmazlar. Kendi büroları üzerinden hizmet verirler. Mali müşavir olarak görev yapanlar bir şirkete bağlı olarak çalışmaya başladığında bağımlı mali müşavir olurlar.

Almanya’da Mali Müşavir Nasıl Olunur 2023

Almanya’da mali müşavir olmak için gerekli eğitimin alınması ve diğer şartların sağlanması gerekiyor. Türkiye’de alınan ve denk sayılan eğitimler de Almanya’da mali müşavir olmak için yeterlidir. Ancak diğer şartların sağlanması gerektiği de unutulmamalıdır.

KKTC Mali Müşavir Nasıl Olunur?

KKTC mali müşavir olmak için adayların belirtilen lisans programlarından (maliye, hukuk, muhasebe, bankacılık, siyasal bilimler, kamu yönetimi ve işletme) mezun olmaları gerekir. Bu şartı sağlayanlar mali müşavirlik sınavına girer ve sınavı kazanan adaylar 3 yıl staj yapar. Stajı da tamamlayanlar KKTC’de mali müşavir olarak görev yapabilir.

1 Mali Müşavir Ne Kadar Maaş Alır?

Mali müşavir maaşı, 5.000 TL ile 10.000 TL arasında değişir. Serbest çalışan mali müşavirler, iş yoğunluklarına göre daha yüksek veya daha düşük rakamlar da kazanabilir. Burada herhangi bir standart yoktur. Bir şirkete bağlı olarak çalışanlar ise 4.000 TL ile 6.000 TL arasında maaş alır.

Mali Müşavir Olmak İçin Ne Yapmak Gerekir 2023

Mali müşavir olmak için istenen bölümlerden mezun olmak ve yapılan sınavı kazanmak gerekir. Mali müşavir olmak için izlenecek yol genel olarak bu şekildedir. Adaylar, stajı da başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra mali müşavir olarak görev yapmaya başlayabilirler.

Yapılan sınavı kazanan adaylar en kısa sürede bir mali müşavirin yanında staja başlamalıdır. Staj 3 yıldır ancak bazı özel durumlarda staj süresi kısalır. Örneğin; yüksek lisans yapmışsanız staj süresi 2 yıla iner.

Mali Müşavir Olmak Zor Mu?

Mali müşavir olmak çok zor değildir. Aslında bu sorunun cevabı kişiden kişiye göre değişebilir. Kamu yönetimi, siyasal bölümler ve işletme gibi bölümleri kazanmak kolaydır. Buradan mezun olma konusunda da çok fazla sorun yaşamazsınız. Bu noktada adaylar mali müşavirlik sınavı ve bir mali müşavirin yanında çalışma konusunda zorlanabilir.

Mali Müşavir Olmak İçin Kaç Puan Almak Lazım?

Mali müşavir olmak için yapılan sınavların ortalamasının 60 olması gerekiyor. Normalde dersler 50 puan ile geçilebiliyor. Ancak bütün derslerin ortalamasının en az 60 olması gerekiyor.

Mali müşavirlik mesleğinin işletmeler açısından önemi çok fazladır. Bundan dolayı adayların özellikle alan bilgisi konusunda yeterli olması gerekir. İşte bunun tespit edilmesi için adaylar sınavdan yüksek ortalama ile geçmelidir.

Mali Müşavir Olmak İçin Hangi Bölüm Okunmalı?

Mali müşavir olmak için maliye, hukuk, muhasebe, bankacılık, siyasal bilimler, kamu yönetimi ve işletme bölümlerinden herhangi birinden mezun olmak gerekiyor. Burada belirtilen bölümlerin taban puanları çok yüksek değildir. Adaylar, mali müşavirliğin şartlarından olan lisans mezuniyetinde çok fazla zorlanmazlar. Mali müşavirlik için lisans mezunu olmanız şart. Üniversite sınavı sonrasında ilgili bölümlerden birisini tercih ederek bu şartı yerine getirebilirsiniz.

Mali Müşavir Nasıl Olunur
Mali Müşavir Nasıl Olunur

Yeminli Mali Müşavir Ne Kadar Kazanır 2023?

Yeminli mali müşavir maaşı, aylık 10.000 TL üzerindedir. Ancak burada belli bir standart yok. Yeminli mali müşavirlerin iş yoğunluğu veya bağlı bulundukları şirketin maaş politikası maaşları etkiliyor.

Yeminli mali müşavirler, muhasebe sisteminin önemli parçalarıdır. Üstlenmiş oldukları görevler ile işletmelerin bu alandaki ihtiyaçlarını etkili olarak giderirler. Bunun karşılığında ise ücret alırlar. İş yoğunluğu ne kadar fazla veya ilgilenilen işletme ne kadar çok ise alınan maaşlar da o kadar yüksek olacaktır.

Mali Müşavirlikte Yaş Sınırı Var Mı?

Mali müşavirlikte yaş sınırı yoktur. Ancak adayların lisans mezunu olması ve 3 yıllık stajı tamamlaması dikkate alındığında en erken 25 yaşında mali müşavir olabilecekleri söylenebilir.

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu