Özel Sektör Maaşları

Mali Müşavir Maaşları

Mali müşavir maaşları ne kadar? Mali müşavir nasıl olunur? Yeminli mali müşavir olmanın şartları nelerdir? Bu soruların cevaplarını ve mali müşavirliğe dair diğer detayları sizler için derledik.

Mali Müşavir Maaşları Ne Kadar, Mali Müşavir Kimdir?

Mali müşavir; maliye, işletme ve iktisat gibi bölümlerden mezun olduktan sonra ilgili devlet birimleri tarafından düzenlenen sınavı kazanan ve 3568 sayılı kanuna göre çalışan kişilerdir. Beyanname vermek ve defter tutmak gibi muhasebe görevleri olan bir meslek grubudur. Kendileri için açtıkları özel bürolarda veya bu alanda hizmet veren bir şirketin bünyesinde çalışabilirler.

Mali müşavirler, işletme ve firmaların muhasebe konulu işlerini ilgili usullere göre yapan kişilerdir. Görevleri oldukça geniştir ve günümüzde aranan meslek gruplarından birisidir. Özellikle muhasebe ve vergi konusunda yardıma ihtiyaç duyan işletmeler tarafından tercih edilirler.

Mali Müşavir Maaşları
Mali Müşavir Maaşları

Mali Müşavir Maaşları 2023

Mali müşavir maaşları, 6.500 TL ile 9.000 TL arasında değişiklik gösteriyor. Bu değişkenliğin nedeni görev yapılan şirketin fiyat politikası ile ilgilidir. Bağımsız bir büroda görev yapanlar ise tercih edilme durumlarına göre farklı miktarlarda kazanç elde ederler.

En düşük mali müşavir maaşları asgari ücret kadardır. Ancak maaşların genel olarak asgari ücretin üzerinde olduğu söylenebilir. Alanında ciddi bir deneyime sahip ve başarılı mali müşavirler yoğunluğa bağlı olarak 14.000 TL üzerinde dahi maaş alabilirler.

Yeminli Mali Müşavir Maaşları 2023

Yeminli mali müşavir maaşları, 7.000 TL ile 17.000 TL arasında farklılık gösteriyor. Yine hizmet yoğunluğuna bağlı olarak alınan maaş 25.000 TL üzerine kadar çıkabiliyor.

Yeminli mali müşavir olmak oldukça zor bir süreçtir. Bunun için öncelikle serbest muhasebeci mali müşavir olarak en az 10 yıl çalışılması gerekiyor. Sonrasında ise bir dizi sınavda başarılı olma şartı aranıyor. İşte bu uygulamalardan dolayı yeminli mali müşavirler normal mali müşavirlere göre çok daha yüksek rakamlar kazanabiliyor.

Her ne kadar yeminli mali müşavirlerin maaşları serbest müşavirlere göre yüksek olsa da bu noktada kesin bir garanti bulunmuyor. Nihayetinde mali müşavirlik serbest bir meslektir. Çalıştığınız şirket veya bağımsız büronuzun yoğunluğuna bağlı olarak alacağınız rakamlar farklılık gösterebiliyor.

Serbest Mali Müşavir Maaşı 2023

Serbest mali müşavir maaşı, asgari ücret ile 9.000 TL arasında değişiyor. Serbest müşavirler, adlarından da anlaşılacağı üzere serbest çalışırlar ve müşterilerini kendileri bulurlar. Kendilerini yetiştirme durumları ve başarıları kazanacakları miktarı fazlasıyla etkiliyor. Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) üzerinden yayınlanan ilanları inceleyerek daha fazla müşteriye ulaşabilirler.

Mali müşavir olduktan sonra sürekli olarak kendisini geliştiren ve bu alanda başarısını ortaya koyanlar daha fazla talep edilir. Bu durum ise daha fazla kazanç anlamına geliyor. Ancak mali müşavir olduktan sonra kendisini geliştirmeyen kişiler asgari ücret civarında kazanca mahkum olacaktır. Hatta bazen daha düşük rakamlar dahi kazanabilirler.

Mali Müşavir Staj Maaşı 2023

Mali müşavir staj maaşı veya mali müşavir stajyer maaşı, en düşük asgari ücret seviyesinde oluyor. Ortalama stajyer maaşı ise 6.500 TL kadardır.

Staj süresi yaklaşık 3 yıldır ve bu süre içerisinde mali müşavirler stajyer olarak nitelendiriliyor. Stajyer sıfatının bulunmasından dolayı normal mali müşavirlere göre daha düşük rakamlar kazanırlar. Burada da yine net bir ücretten bahsetmek çok zordur. Stajyer olmasına karşın çok yüksek rakamlar kazanan mali müşavirler bulunuyor. Burada esas olan kişinin kendisini nasıl ve ne ölçüde yetiştirdiği ile ilgilidir.

İlginizi çekebilir: sigorta uzmanı maaşı

YouTube video

Mali Müşavir Nasıl Olunur 2023?

Mali müşavir olmak, oldukça zorlu bir sürecin sonunda gerçekleşiyor. Bunun için öncelikle siyasal bilimler, kamu yönetimi, iktisat maliye gibi bölümlerden mezun olmanız gerekiyor. Mali müşavirlik için aranan şartlardan birisinin en az lisans mezunu olmak olduğu unutulmamalıdır.

Lisans eğitiminizi tamamladıktan sonra mali müşavir olmaya karar verdiğinizde yeterlilik sınavına girmeniz gerekiyor. Bu sınavı kazandığınızda staj süreniz başlıyor. Bu süre lisans mezunları için 3 yıl, yüksek mezunlar için ise 2 yıldır. Staj sürenizin bitmesinin ardından yeniden yapılacak yeterlilik sınavını kazanarak mali müşavir olabilirsiniz. Bu sınavdan başarılı olduğunuzda mali müşavirlik ruhsatı almaya hak kazanırsınız.

Mali Müşavir Maaşları ne kadar
Mali Müşavir Maaşları ne kadar

Mali Müşavirlerin Görevleri Nelerdir?

Mali müşavirlerin görevleri, işletmelerin muhasebeye dair ihtiyaçlarını karşılamak olarak özetlenebilir. Genel olarak ise mali müşavirlerin görevleri şu şekilde sıralanabilir;

 • İşletme veya şirketlerin gelirleri ile giderlerinin kaydını tutmak ve bunları deftere kaydetmek,
 • Mevcut olan muhasebe sistemlerindeki eksiklikleri gidermek ve bu sistemleri geliştirmek,
 • Henüz muhasebe sistemi olmayan işletme ve şirketler için muhasebe sistemlerini kurmak,
 • Girilen kayıtlar dikkate alınarak bilanço ve gelir tablosu türünden finansal tablolar oluşturmak,
 • Şirketlere ilişkin vergi beyannameleri hazırlamak,
 • Mükelleflere vergi ve muhasebe konularında bilgi vermek ve gerektiğinde danışmanlık yapmak,
 • Ay sonlarında banka mutabakatlarını yapmak,
 • İstenen konularda rapor hazırlamak veya yazılı olarak görüş bildirmek,
 • Bölünme, tasfiye ve devir gibi işlemlere ilişkin süreçlerin sorunsuz şekilde tamamlanmasını sağlamak,
 • Finansal tablolarla muhasebe evraklarına dair incelemeler ve denetlemeler gerçekleştirmek,
 • Faaliyet ve adres değişikliği gibi işlemleri tamamlamak,
 • Yapılan denetlemelerde istenen evrakları sunmak,
 • İşletmelerin denetlemelere hazır olmasını sağlamak,
 • Fon, veri ve gecikme faizi gibi konularda yaşanan uyuşmazlıkları çözmek,
 • KDV iadesi ve sermaye artırımı gibi özel amaçlı raporları düzenlemek.

Mali müşavirlerin görevleri genel olarak bu şekildedir. Ancak bunların haricinde de yine benzer görevleri bulunuyor. İşletme ve şirketler için mali müşavirlerin yerine getirmiş olduğu işlevler çok büyük bir önem taşıyor.

Nasıl Yeminli Mali Müşavir Olunur?

Yeminli mali müşavir olmak için gerekli olan bazı şartlar bulunuyor. Bu şartlar sağlanmadan yeminli mali müşavir olmanız mümkün olmuyor. Bu şartların başında ise en az 10 yıl mali müşavirlik yapmış olmak geliyor. Eğer bu şartı sağlıyorsanız yeminli mali müşavirlik sınavına girebilirsiniz. Yeminli mali müşavirlik sınavını kazanan adaylar ilgili ruhsatı alarak yemini mali müşavirlik yapmaya başlayabilir.

Yeminli mali müşavirler yine bu alanda hizmet verirler. Ancak yeminli olduklarında sorumlulukları daha fazla oluyor. Mali müşavirlerin yaptıkları tüm görevleri yerine getirirler. Fakat bu görevler esnasında defter tutmazlar. Yemin olmalarından dolayı defter tutmalarına gerek yoktur ve defter tutmaları yasaktır.

Yeminli mali müşavirlerin tam tasdik yetkileri bulunuyor. İlgili yetki sayesinde muhasebedeki bütün kayıtların ve ilgili diğer belgelerin yasal mevzuata uygun olup olmadığını denetleyebilirler. Bu denetimi aynı zamanda devlet adına da gerçekleştirebilirler.

Günümüzde sorumluluğu en fazla olan meslek gruplarından birisi yeminli mali müşavirliktir. Bahsedilen sorumluluğu taşıyabilmeleri için uzun bir süreç sonunda adaylar yeminli mali müşavir olabilirler. Aynı zamanda bu durum daha yüksek maaş almalarına da neden oluyor.

Mali müşavir maaşları ve konuyla ilgili merak edilen detaylar genel hatları ile bu şekildedir. Sizlerle paylaşılan rakamlar tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Serbest bir meslek olmasından dolayı maaşlar arasında ciddi farklılıklar olabileceği unutulmamalıdır.

Yeminli Mali Müşavir aylık ne kadar kazanır?

Yeminli mali müşavir maaşları 4.000 TL ile 20.000 TL arasında değişebiliyor.
Lütfen Puan Verin
[Toplam: 1 Anlık Puan: 5]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu