Reeskont Ne Demektir Reeskont Faizi Nedir 2022

Reeskont ne demektir? Reeskont tekrar iskonto anlamına gelir. Burada bahsi geçen iskonto indirim anlamında kullanılmaz. Vadesi henüz gelmemiş bir senedin bir takım koşullarla banka aracılığıyla paraya dönüştürülmesi anlamında kullanılmaktadır. Reeskont bankalar tarafından iskonto edilmiş bir senedin merkez bankası tarafından iskonto edilmesine denilmektedir.

Reeskont, iskonto edilmiş, bir diğer söylemle bir bedel karşılığında el değiştirmiş olan malların tekrar bir bedel karşılığında (reiskonto) el değiştirmesi anlamına gelir. Merkez bankalarının, koşullarını kendilerinin belirlemesi koşulu ile farklı senetleri ıskontoya bağlı tutarak (re-iskonto), reeskont penceresi başlığıyla para politikası uygulamalarında kullanmış oldukları bir yöntemdir.

Reeskont Nedir
Reeskont Nedir

Reeskont Kredisi Nedir?

Eximbank reeskont kredileri TL veren ve karşılığında döviz geri alan kredi türüdür. Reeskont kredileri Merkez Bankasına döviz geliri sağlar.

TCMB tarafından açıklanan 14.05.2018 tarihli “Reeskont Kredilerinin Döviz Rezervlerine Katkısı” Verileri Açıklaması

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Kanunu’nun 45. Maddesine istinaden çıkarılan Reeskont düzenlemeleri çerçevesinde firmalarca döviz üzerinden düzenlenmiş azami 240 gün vadeli senetler ile yüksek teknolojili sanayi ürünleri ihracatçısı firmalar, yeni pazarlara ihracat yapan firmalar ve döviz kazandırıcı hizmet ve faaliyetlerde bulunan firmalarca döviz üzerinden düzenlenmiş azami 360 gün vadeli senetlerin aracı bankalarca reeskonta getirilmesi karşılığında Bankamız tarafından reeskont kredisi kullandırılmaktadır.

Reeskont kredileri senette belirtilen döviz tutarının, kredinin kullandırıldığı tarihte ilan edilen kurdan Türk lirası karşılığının bankalar aracılığıyla firmalara ödenmesi suretiyle kullandırılmaktadır. Kredilerin vadesinde geri ödemesi ise döviz olarak gerçekleştiğinden Bankamız döviz rezervlerine önemli ölçüde katkı sağlanmaktadır. Kredilerin ağırlıkla sekiz ay, kısmen dört ay ve daha kısa vadelerde kullandırılması nedeniyle, rezervlere olan katkı kredinin vadesine göre gerçekleşmektedir.

Bu bölümdeki tablo, reeskont kredilerinin 2009 yılı Ocak ayından itibaren Bankamız döviz rezervlerine katkısını göstermekte olup, dört aydan kısa vadeli kullanımların rezervlere etkisinin yansıtılması amacıyla tablodaki son dört aya ilişkin geçici veriler haftalık olarak güncellenecektir.

reeskont ne demektir
reeskont ne demektir

NOT1: Son dört ayda belirtilen veriler geçicidir. Bu süreç içerisinde kredi alım durumlarına bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

NOT2: 2013 senesi Ağustos ayında yapılan bir takım değişiklilerle birlikte, Bankamızca reeskonta kabul edilecek senetler için verilen 120 günlük vade 240 güne çıkarılmış olup, Eylül 2013 tarihinden itibaren krediler genel olarak uzun vadeli kullandırıldığından 2014 senesinin ilk dört ayındaki rezserve katkı tutarları düşük oranda gerçekleşmiştir.

NOT3: 2017 yılı Şubat ayında yapılan değişiklikle, 1 Ocak 2017 tarihinden önce kullandırılan ve 31 Mayıs 2017 tarihine kadar vadesi dolacak olan reeskont kredilerinin, kredi vadesinde ödenmesi kaydıyla, geri ödemelerinin Türk lirası olarak da yapılabilmesine imkân tanınmış; bu işlemler için Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasınca 2 Ocak 2017 tarihinde ilan edilen döviz alış kurlarının esas alınması kararlaştırılmıştır.

NOT 4: 2017 yılı Kasım ayında yapılan değişiklikle, 6 Kasım 2017 tarihinden önce kullandırılan ve 1 Şubat 2018 tarihine kadar vadesi dolacak olan reeskont kredilerinin, kredi vadesinde ödenmesi kaydıyla, geri ödemelerinin Türk lirası olarak da yapılabilmesine imkân tanınmıştır.

Reeskont Kredisini Kim Verir?

Türk Eximbank Reeskont Kredisi olanağı sağlamaktadır. Bu hususta şu bilgilere yer verilmiştir. Reeskont Kredisi ile döviz ve mal kazandırıcı hizmet ihracatı yapan şirketlere cazip maliyetli finansman imkanı sağlanır. Bu finansman TC Merkez Bankası ile ortaklaşa gerçekleştirilmektedir.

Reeskont Kredisi Kimler İçin Uygun?

İhracata dönük üretim yapan imalatçılar, döviz kazandırıcı hizmet veren şirketler ve bütün ihracatçılar bu imkandan faydalanabilir.

Hakkında Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz hepkredi@gmail.com adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

Bunu Da İncele

rsi indikatörü nedir

Rsi İndikatörü Nedir, Uyumsuzluk Nedir, RSI 100-30

Bu yazımızda teknik analiz araçları içerisinde en çok kullanılan indikatörlerden biri olan RSİ indikatörü hakkında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.