Komiser Maaşı 2021, Komiser Yardımcısı Maaşları

Komiser maaşı ne kadar? Nasıl komiser olunur? Komiser yardımcısı ne kadar maaş alır? Bu soruların cevaplarını ve komiser maaşları ile ilgili merak ettiğiniz diğer hususları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Komiser Maaşı 2021 Ne Kadar Oldu?

Komiser maaşı, 8.000 TL ile 9.000 TL arasındadır. Maaşları etkileyen farklı unsurlar bulunuyor. Bundan dolayı maaşlar hakkında net bir rakam vermek mümkün olmuyor.

Komiser maaşları; görev yapılan yer, görev yapılan yıl, medeni hal, BES kesintisi ve çocuk sayısı gibi unsurlara bağlı olarak değişiyor. Meslekte geçirilen yıl sayısı ile birlikte maaşlar da artıyor. Bunun dışında eğitim seviyesi ve yabancı dil gibi unsurların kısıtlı olsa da maaşlara etkisi bulunuyor.

Komiserler, İçişleri Bakanlığı’na bağlı olarak görev yaparlar. Daima göreve hazır olan komiserler bazen sahada riskli görevleri üstleniyor. Bazen de masa başı bir görevi yerine getirebiliyorlar. Bahsedilen duruma bağlı olarak maaşlar arasında ciddi farklılıklar olabiliyor. Göreve bağlı alınan ek tazminatlar ise bazı komiserlerin maaşları 10.000 TL üzerinde dahi olabilirken bazılarının maaşları ise 7.000 TL seviyelerine kadar inebiliyor.

Komiser Maaşı Ne Kadar
Komiser Maaşı Ne Kadar

Komiser maaşları 2021 yılında, enflasyon oranında zamlanmıştır. Bilindiği gibi zam oranları belirlenirken son yıllarda devlet kurumları enflasyon verilerini dikkate almaya başladı. Normalde verilen zam oranlarının enflasyonun altında kalması nedeniyle böyle bir uygulamaya gidildi.

Enflasyon oranında yapılan zamda son 6 aylık süreçteki veriler dikkate alınıyor. Örneğin; Aralık ayı enflasyon verilerini de aldıktan sonra bir önceki yılın Temmuz ile Aralık ayı arasındaki 6 aylık enflasyon oranı belli oluyor. Böylece yapılacak zam oranı belli oluyor. Temmuz ayında enflasyon rakamlarını merakla bekleyen kamu görevlileri böylece ne kadar zam alacaklarını öğreniyor.

Son açıklanan verilere göre 6 aylık enflasyon %8,45 oldu. Bu oranda komiser maaşlarına zam yapıldı. Yapılan zam neticesinde maaşlar ortalama olarak 700 TL ile 900 TL arasında artış gösterdi. Bu bilgi, birçok haber sitesinde son dakika haberi olarak paylaşıldı.

Komiser Yardımcısı Maaşı 2021

Komiser yardımcısı maaşı, 6.500 TL ile 8.000 TL arasında değişiyor. Burada yine farklı unsurlara göre maaşların farklılık göstermesi durumu bulunuyor. Çocuk yardımı, aile yardımı ve terör tazminatı gibi ödemeler ile komiser yardımcılarının maaşları üst seviyeye çıkabilir.

Komiser yardımcısı maaşlarında kıdem ve derece önemli bir yer tutar. Komiser yardımcısı maaşları 2021 yılında dereceye göre şu şekildedir;

  • 8/1 derecesinde olan komiser yardımcısı maaşı: 6.745 TL
  • 6/2 derecesinde olan komiser yardımcısı maaşı: 6.785 TL
  • 4/1 derecesinde olan komiser yardımcısı maaşı: 6.970 TL
  • 1/3 derecesinde olan komiser yardımcısı maaşı: 7.715 TL
  • 1/4 derecesinde olan komiser yardımcısı maaşı: 7.800 TL

Burada paylaşılan rakamlar, ortalama rakamlar olup farklı unsurlara göre farklılık gösterir. Bilgilere bakıldığında komiser yardımcısı olarak göreve yeni başlayanlar 6.700 TL civarında maaş alıyorlar. Memurlar zam oranı aynı şekilde komiser yardımcılarına da uygulanıyor. Zam ise enflasyon oranında yapılıyor.

Nasıl Komiser Olunur?

Komiser olmak isteyen adaylar için farklı yollar bulunuyor. Komiserliğe giden yol, komiser yardımcılığından geçiyor. İstisnai durumlar haricinde komiser yardımcısı olmak komiser olmak mümkün olmuyor.

Komiser yardımcısı olmak için ilk seçenek Polis Akademisi’dir. Polis Akademisi’ni kazanan adaylar, mezun olduklarında görevlerine direkt olarak komiser yardımcısı olarak başlar. Polis Akademisi mezunu olan komiser yardımcıları ülkenin farklı bölgelerinde direkt olarak göreve başlayabilir. Bunun dışında ise adayların öncelikle polis olması gerekiyor. Çünkü geçmiş yıllarda komiser yardımcılığı için dışardan alımlar yapılırken, son dönemlerde böyle bir uygulama tercih edilmiyor. Bunun yerine ise başarılı olan polis memurları arasından alımlar yapılıyor.

Polis olduktan sonra sicilinize dikkat eder, görevinizde başarılı olursanız komiser yardımcılığı için şansınız yüksek olur.

Komiser Yardımcısı Maaşı
Komiser maaşı ve Yardımcısının Maaşı yükseldi mi

Polis Maaşı Ne Kadar?

Komiser maaşları konusunda polislerin maaşları da merak edilen konulardan birisidir. Polis maaşı ne kadar oldu şeklindeki sorunun cevabı ise yine bazı unsurlara göre değişkenlik gösteriyor. Ancak polisler, ortalama olarak 6.000 TL kadar maaş alıyorlar.

İçişleri Bakanlığı’na bağlı olarak görev yapan polisler, toplum düzeni için büyük bir önem taşıyorlar. Polislerin görevlerini özenli bir şekilde yapması ile birçok suç engellemekte ve toplum huzur içinde varlığını sürdürüyor. Kutsal mesleklerden birisi olarak kabul edilen polislik, komiserliğe giden ilk adım olarak da kabul edilebilir. Şu şekilde iki adımda süreç ilerletilebilir; polis olduktan sonra önce komiser yardımcısı olabilir, sonra da komiserlik için başvuru yapabilirsiniz.

Hakkında Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz cglr351905@gmail.com adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

Bunu Da İncele

İşsizlik Maaşı Ne Kadar

İşsizlik Maaşı Ne Kadar 2021 Güncel Rakamlar

İşsizlik maaşı ne kadar? İşten ayrılanların belli şartları sağladıklarında verilen işsizlik maaşı ne kadar süre …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.