Fiyatlar

Uçak Yakıtı Fiyatı, Türleri ve Kullanım Alanları

Uçaklarda kullanılan yakıtın fiyatı ve özellikleri hakkında tüm merak ettikleriniz sayfamızda.

Uçakların nasıl uçtuğu ve hangi yakıt türünün kullanıldığı neredeyse herkes tarafından merak ediliyor. Bizler de bu yüzden sizler için merakını bir nebze de olsa giderecek küçük bir araştırma gerçekleştirdik. Bu yazımızda uçaklarda kullanılan yakıt türünün ne olduğundan bahsederek nasıl üretildiği hakkında çok kısa teorik bir bilgi vereceğiz. Sonrasında uçak yakıtı fiyatından bahsederek 2021 ile 2023 yılı arasında bir kıyaslama gerçekleştireceğiz. Son olarak uçakların havada nasıl yakıt ikmali yaptıklarından bahsederek makalemizi sonlandıracağız.

Uçak Yakıtı Fiyatı ve Kullanım Alanları

Uçaklarda ve diğer tüm hava taşıtlarında bilindiği üzere normal akaryakıt kullanılmıyor. Havada hareket halinde sıvı özelliklerine kaybedeceklerinden dolayı halk arasında jet yakıtı olarak bilinen yakıt türü uçaklarda kullanılıyor. Özellikle uçak yakıtı ismi nedir diye soracak olanlara cevap vermemiz gerekirse bu yakıtın tam adı JET-A1’dir. Petrol bazlı olan ve uçağa yakıt olarak sadece bu türün konulabildiği de biliniyor.

Uçak yakıt deposu nerede ve yedek deposu bulunuyor mu gibi sorulara da cevap verecek olursak tabi ki uçakta her ihtimale karşı yedek bir depo bulunuyor. Normal bir uçak yakıt deposu ise gövde kısmında iki kanat arasında yer alıyor. Uçak kaç ton yakıt alır bunu merak eden okuyucularımız için cevaplamamız gerekirse ortalama 110 tona yakın bir yakıt aldığını söyleyebiliriz.

uçak yakıtı fiyatları ve türleri
uçak yakıtı fiyatları ve türleri

Uçak Yakıtı Fiyatları

2023 yılında maalesef neredeyse her ürünün fiyatı artmış durumda. Uçak yakıtlarının da petrol bazlı olduğunu ve fiyatların dolara endeksli olduğunu düşünürsek jet yakıtı fiyatının artması da gayet olağan karşılanıyor. Bu sayede uçak yakıtı litre fiyatı da artış gösteriyor.

2021 yılı Litre Fiyatı                       2023 yılı litre fiyatı

0,5 $                                                1,1 $

Görüldüğü üzere ülkemizde sadece bir yıl içerisinde jet a1 yakıtı fiyatlarının 2 katından fazla arttığını görüyoruz. Hal böyle olunca tüm sektör bu durumdan etkileniyor ve fiyatlar da bir hayli hızlı şekilde yukarıya tırmanıyor. Jet a-1 yakıtının ülkemizdeki fiyatının 2023 ilk 3 ayında petrol fiyatı sabitken dahi artmasının sebebi ise maalesef dolar kurundaki artış olarak dikkat çekiyor.

Uçak Yakıtı Nasıl Elde Ediliyor?

Uçak yakıtı nasıl elde edilir sorusu birçok insanın aklına geliyor ve gerçekten merak uyandırıyor. Özellikle yakıt türünün imal sürecinden etkilenmediğini belirtelim.  Uçaklarda kullanılan jet yakıtı 150 ile 270 derece arasında petrolün ince şekilde damıtılmasıyla elde ediliyor. Ayrıca benzine göre daha zor yanması da bu yakıtı hava taşıtları için çok daha kullanışlı hale getiriyor.

Uçakların havada yakıt ikmali yapmaları da aslında biraz da bu sayede mümkün oluyor. Uçuş sırasında bir uçaktan diğerine prob-and-drogue yöntemiyle hızlıca yapılan bu işleme havada yakıt ikmali deniyor. Genellikle askeri uçaklar arasında gerçekleştiriliyor. Normal uçaklar uçuşa hazır hale gelmeden tekrar tekrar kontrol edildiklerinden ve yedek depolarının menzili bir hayli fazla olduğundan yakıt ikmali bu türlerde pek karşılaşılan bir durum değil.

SSS

Uçaklarda hangi yakıt kullanılır?

Uçaklarda kullanılan yakıtın otomobil ya da normal bir araçta kullanılan ile aynı türden olmadığını hepimiz biliyoruz. Uçaklarda kullanılan yakıtın adı “ JET-A1” yakıtıdır. Hava taşıtlarının tamamında petrol temelli bir yakıt olan JET-A1 yakıtı kullanıldığını söyleyebiliriz. Havada uçuş esnasında sıvılık özelliklerini kaybettikleri için uçaklarda ve diğer hava taşıtlarında dizel yakıt kesinlikle kullanılmıyor.
Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu