2021 Yılında Dolar mı Euro mu Altın mı Alınmalı? Detaylar

2021 yılında Dolar mı Euro mu Altın mı alınmalı gibi sorular arasında hangisinin bu sene yatırım yapmak için akıllıca olduğu tartışma konusu olarak gündemde yer almaktadır. Tüm yatırım kaynaklarında bu yıl pandemi nedeni ile aşının bulunması düşüş gerçekleştirdiği gözlemlenmektedir.

2021 Yılında Dolar mı Euro mu Altın mı Alınmalı?

Dövize ve altına yatırım yapanların 2020 yılının son aylarında yaşadığı kayıplar üzücü olarak karşılanmaktadır. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Türk lirası bazında vadeli mevduat hesabının cazibesinin daha sağlıklı olduğunu belirttiği bilinmektedir.

Ayrıca, son zamanlarda kullanıcılarımız altın hesabı mı yoksa döviz hesabı mı daha karlı gibi sorular soruyorlar. Cevabı linkteki sayfamızdan alabilirsiniz.

2021 yılında Dolar mı, Euro mu, Altın mı alınmalı
2021 yılında Dolar mı Euro mu Altın mı alınmalı

Peki döviz kurları bu durumdayken nasıl bir yatırım yapılmalı sorusu vatandaşların akıllarını karıştırmaktadır. Her şeyden önce daha önce vadeli mevduat hesabı açtırmamış ve bu hesap üzerinden yatırım sağlamamış olan vatandaşların merak ettiği konulardan birisi vadeli mevduat hesabı nedir ve nasıl işlemektedir şeklinde yer almaktadır.

Bu konu ile ilgili detaylı bilgiler aşağıda bulunan alt başlık içerisinde yazmaktadır.

Vadeli Mevduat Hesabı Nedir?

Vadeli hesap, yatırılan para tutarının belirli bir süre zarfında faiz getirisi sağladığı bir vadeli mevduat hesabı olarak bilinmektedir. Vadeli mevduat hesabında yatırılan ana para 1, 3, 6 ay veya 1 yıl gibi belirli periyotlarda belirlenmiş olan faiz oranı kadar getiri sağlaması anlamına gelmektedir.

Belirlenen bu süre zarfı uzadıkça faiz oranı ve dolayısıyla elde edilen gelir artış göstermektedir. Hesaba yatırılan para tutarı arttığı sürece faiz tutarı da artış göstermektedir.

Vadeli hesabın nasıl açıldığı merak konusu olmaktadır. Bireylerin müşterisi olmadığı bir bankadan vadeli hesap açtırmak için şubeye gitmesi gerekmektedir. Bazı bankalar ise bu işlemi internet ve mobil bankacılık üzerinden açılmış olan vadeli hesaplarda faiz oranı daha yüksek olmaktadır.

Vadeli mevduat hesapları 5 bölüme ayrılmaktadır. Bunlar, E-vadeli hesap-Dönemsel ödemeli hesap-Çeyiz hesabı ve birikim hesabı olarak adlandırılmaktadır. Belirlenen süreden önce para çekme işlemi yapıldığı takdirde faiz kazanma hakkı fes edilmiş olmaktadır. Belirlenen süre zarfına sadık kalınması önemli bir karar olmaktadır.

2021 Yılında Hangi Yatırım Yapılmalı?

Yatırım, bir kişinin ön görüsü ile oluşabilecek bir durum olmamaktadır. Aynı zamanda yatırım fırsatları her an değişebilmektedir. Borsa ve döviz kurları anlık değişimleri ile bilinmektedir. Bu anlık değişimler dünya genelinde yaşanabilen hemen her olay ile bağlantılı olmaktadır.

Savaşlar, krizler, hastalıklar, politik nedenler, seçimler, ülkenin dışarıdan aldığı yatırımlar, piyasa ve iç piyasa ekonomisi gibi sayısız neden ile değişiklik görülmektedir. Uzun vade de bilinen en eski yatırım şekli altın olmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken konu ise altının değerlendiği kişi tarafından belirleneceği zaman kendi ülke parası baz alınmaması gerekmektedir.

2021 yılında Dolar mı, Euro mu, Altın mı alınmalı
2021 yılında Dolar mı, Euro mu, Altın mı alınmalı

Dünya genelinde ortak kabul edilen dolar üzerinden de hesaplamalar yapılması gerekmektedir. Bunun yanı sıra ONS değeri baz alınarak yapılacak yatırımlar altında daha rahatlatıcı hesaplamaların yapılmasına olanak sağlamaktadır. Gündem üzerinde bakıldığı zaman Euro bu sene yatırım aracı olarak çok görülmemektedir.

Dolar ise Covid19 sebebiyle ABD üzerinde yaşanan politik ve siyasal etmenlere dayalı sorunlar, seçim sonrası var olan büyük tartışmalar ve dünya genelinde kritik ilerleyen salgın nedeni ile belirsizliğini sürdürmektedir. Bunun yanı sıra günlük işlemler sağlayarak yapılan yatırımlarda kazanç daha hızlı elde edilebilmektedir.

Eğer altın alımı üzerine ilgi duyuyorsanız en iyi altın hesabı hangi banka adlı içeriğimizi incelemenizi öneririz.

Bunun için ciddi bir mesai ayrılması gerektiğinin unutulmaması gerekmektedir. Anlık kur değişimleri her şeyi etkileyebilmektedir. Borsa üzerinde kısa orta ve uzun vadeli olarak risk 3 gruba bölünerek yatırım yapıldığı takdirde riskin azaldığı bilinmektedir.

Bunun yanı sıra Euro, Dolar, Altın gibi yatırım yapacak kişilerinde yatırım yapmadan önce detaylı bir şekilde araştırma yapmaları ve bunun sonucunda elde ettikleri bilgi kapsamında yatırım sağlamaları önem yer etmektedir.

Hakkında Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz cglr351905@gmail.com adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

Bunu Da İncele

analitik beceri nedir

Analitik Beceri Nedir, Analitik Düşünme Becerisi 2021

Bu yazımızda başta iş hayatımız olmak üzere birçok yerde karşımıza çıkan analitik beceri hakkında analitik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.