Borsa

Senyoraj Nedir, Geliri Nedir, Aktif Senyoraj

Bu yazımızda ekonominin önemli kavramlarından biri olan senyoraj hakkında bilgi vereceğiz. Bu yazıyı okuyarak senyoraj nedir 2023, senyoraj geliri ne anlama gelir ve sonuçları nelerdir şeklindeki sorularınızın cevabını alabilirsiniz.

Senyoraj Nedir, Ne Anlama Gelir?

Senyoraj yüzyıllardır hayatımızda olan kavramlardan biridir. Bu kavram kısaca bir ülkenin merkez bankasının para basma yetkisi anlamına gelmektedir. Ancak senyoraj günümüzde para basma uygulamasının çok daha üstünde bir uygulama olarak karşımıza çıkıyor.

senyoraj nedir, senyoraj geliri nedir
senyoraj nedir, senyoraj geliri nedir

Senyoraj herhangi bir ülkenin merkez bankasının para basarken paranın üretim maliyeti ile üzerinde yazılı değer arasındaki fark için kullanılan bir kavram haline gelmiştir. Senyoraj nedir sorusu ilk kez ortaya çıktığında derebeylikler kendileri için altın paralar çıkarmaya başlamıştı.

Ancak yıllar içerisinde para politikalarının değişmesiyle birlikte senyoraj kavramı biraz daha değişerek paranın basım maliyeti ve değeri arasındaki fark anlamına gelmiştir.

Senyoraj günümüzde aktif ve pasif senyoraj şeklinde iki gruba ayrılmıştır. Aktif senyoraj enflasyon vergisi olarak düşünülebilir. Pasif senyoraj da piyasadaki para talebi sonucunda ülkenin eline geçen gelir olarak kullanılır.

Senyoraj veya sinyoraj kavramının kısaca merkez bankasına ait olan ve para talebi sonucunda para basma yetkisi kullanılarak yapılan para arzı anlamına geldiğini belirtmiştik. Merkez bankalarının para basma yetkisine dayanılarak yapılan bu uygulamalar ile maliyet ve para değeri arasındaki fark devlet tarafından elde edilen gelir olarak görülür.

Devletler elde ettikleri gelir neticesinde bu paraları kasalarına koyar ya da gelecekteki projelerde kullanır. Pasif ve aktif senyoraj nedir, ne anlama gelir gibi soruların cevabını verdiğimize göre senyoraj geliri nedir sorusunun cevabını arayabiliriz.

İlginizi çekebilir: leasing nedir

senyoraj nedir, aktif senyoraj ne anlama gelir
senyoraj nedir, aktif senyoraj ne anlama gelir

Senyoraj Geliri Ne Anlama Gelir?

Senyoraj hakkı merkez bankaları aracılığı il devletlerin elinde bulunur. Devletler para basımı sonucunda toplam değerden maliyeti çıkarılması sonucunda senyoraj geliri elde eder. Bu kavram aynı zamanda beylik hakkı kavramı olarak da kullanılmaktadır.

Her devletin kendi öz haklarından biri olan bu hak ile devletlerin kasasına bir miktar para girmiş olur. Devlet daha sonrasında senyoraj geliri vasıtasıyla kendi vatandaşlarına üretim, hizmet ve diğer projeler ile destek sağlar.

Senyoraj geliri bu hak doğru kullanıldığında ülkeler için oldukça etkili sonuçlar doğurur. Ancak bunun için merkez bankası doğru bir politika sergilemelidir. Eğer bir ülkenin merkez bankası senyoraj hakkını kullanmak için gereğinden fazla miktarda para basma yolunu tercih ederse bu hem piyasaları hem de vatandaşları dolaylı olarak etkiler.

Senyoraj hakkını fazla kullanan devletlerde zamanla paranın değeri azalmakta (talep fazlasında arz nedeniyle) ve aynı zamanda enflasyon oranları artmaktadır. Hal böyle olunca piyasa dengeleri değişmekte ve vatandaş bu durumdan olumsuz etkilenmektedir.

Fazla senyoraj hakkı kullanılması sonucunda enflasyon oranları yükselen ülkelerde mal ve hizmetlerin fiyatları ve işsizlik oranları artış gösterir, gelecekteki yatırım ve projeler rafa kaldırılır. Bundan dolayı bir ülkenin merkez bankası para basma kararı almadan önce mevcut ekonomi ortamını göz önünde bulundurmalıdır.

İlginizi çekebilir: dolar mı, euro mu, altın mı alınmalı

Senyoraj Gelirinin Özellikleri Nelerdir?

Senyoraj gelirinin özellikleri aşağıdaki gibi 4 madde halinde sıralanabilir;

  • Devletlerin elde edebileceği en kolay ve en az zaman alan gelir modelidir
  • Devletler aşırı senyoraj hakkı kullanırsa ülkenin piyasa dengesi bozulur
  • Ülkeler sıkça senyoraj hakkını kullandığını enflasyon meydana gelir
  • Bazı iktisatçılara göre bu uygulama merkez bankasının verdiği faizsiz borçlardır. Bu da iktisatta senyoraj nedir sorusunun cevabı niteliğindedir. Para basmaya senyoraj denir fakat para basmak eşittir borç anlamına gelir.

İlginizi çekebilir: fiyat istikrarı nedir, istikrarlı para talebi ne anlama gelir?

Ekonomide Senyoraj Nedir?

Ekonomide senyoraj bir ülkenin merkez bankasının elinde bulundurduğu para basma politikasını ifade eder.

Senyoraj Nedir Örnek?

Örneğin 100 TL banknotları basılırken 50 kuruşluk maliyet söz konusu diyelim. Devlet 100 TL değerinde banknotları merkez bankası aracılığı ile bastığında toplam 99,50 TL değerinde net gelir elde etmiş olur.

Senyoraj Oranı Enflasyonu Etkiler Mi?

Senyoraj fazla yapıldığı takdirde enflasyonda bir miktar artış yaşanır.

Seigniorage Kazançları Nedir?

Merkez bankası para bastıktan sonra çıkarılan maliyet ile elde edilen rakam senyoraj kazançlarını ifade eder.

Senyoraj Oranı Kim Belirler?

Senyoraj oranları merkez bankaları tarafından belirlenir.

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 1 Anlık Puan: 5]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu