Asteğmen Maaşı 2021, Jandarma, Tabip, Piyade

Asteğmen maaşı ne kadar? Jandarma, tabip ve piyade asteğmen maaşı kaç TL’dir? Bu soruların cevaplarını ve asteğmenlik hakkında merak ettiğiniz diğer detayları, yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Asteğmen Maaşı 2021 Ne Kadar

Asteğmen maaşı, 7.500 TL ile 9.000 TL arasında değişiyor. Görev yeri, medeni hal ve çocuk sayısı gibi unsurlara göre alınan maaşlar değişiyor. Özellikle doğu ve güneydoğu illerinde görev yapan askere verilen doğu tazminatı maaşları çok fazla etkiliyor. Doğu tazminatı, bazı illerde 2.500 TL’dir ve maaşların 10.000 TL seviyelerine yaklaşmasını sağlıyor.

Asteğmen, aynı zamanda yedek subay olarak da biliniyor ve Türk Silahlı Kuvvetleri içerisindeki en düşük subay rütbesidir. Buna bağlı olarak subaylar arasında en düşük maaşı asteğmenler alıyor. Ancak asteğmenlerin diğer subay rütbelerinden tamamen farklı olduğu unutulmamalıdır.

Asteğmen Maaşı ne kadar oldu
Asteğmen Maaşı ne kadar oldu

Asteğmen olmak için adayların lisans mezunu olması ve askerliğini henüz yapmamış olması gerekiyor. Bu şartlara sahip olan adaylar askerlik görevlerini yerine getirmek için askerlik şubelerine başvuru yaptıklarında asteğmen olmak istediklerini belirtmelidir. Asteğmen olarak askerlik yapmak için bu beyan yeterli oluyor.

Geçmişte yedek subay alımları belli sınavlara göre yapılmaktaydı. Ancak günümüzde sınavlar tamamen kaldırıldı ve kura usulüne geçiş yapıldı. Askerliğini yedek subay olarak yapmak isteyenler arasında kura çekiliyor ve kimlerin asteğmen olacağına karar veriliyor.

Asteğmen alımlarında TSK’nın bu alandaki ihtiyaçları dikkate alınıyor. Eğer ihtiyaç yok ise asteğmen alımı yapılmıyor. İhtiyacın fazla olması durumunda ise başvuru yapanların önemli kısmı asteğmen olarak askerliklerini yapabilir. Ancak genel manada adayların sadece bir bölümünün başvuruları kabul ediliyor. Ayrıca seçimlerin her ne kadar kura usulü ile yapıldığı ifade edilse de fiziği düzgün olanlar daha şanslıdır. Nihayetinde askerlik mesleğinde fizik oldukça önemlidir. Bundan dolayı seçimlerde vücut özellikleri dikkate alınır.

Asteğmen Maaşları Ne Kadar Yükseldi?

Asteğmen maaşları, ortalama olarak 8.000 TL’dir. Görev yerine bağlı olarak maaşlar 10.000 TL üzerine dahi çıkabiliyor. Ayrıca medeni hal ve çocuk sayısı gibi unsurlar da maaşları etkiliyor.

Askerliğin asteğmen olarak yapılmasının en önemli avantajı maaştır. Yedek subay olarak askere gidenler öncelikle eğitime alınır. Adaylar 2 ay boyunca acemi birliği içinde eğitimler alır. Bu süreçte adaylara sadece öğrenci harçlığı adı altında düşük bir ödeme yapılır. Geriye kalan 10 aylık süreçte ise asteğmenler ortalama 8.000 TL maaş alıyor. Bundan dolayı lisans mezunları, bedelli askerlik yapmayacaklarsa askere giderken asteğmen olma konusunda isteklidir.

Asteğmen olarak görevini yapanlar bu süreçte Türkiye ortalamasına göre yüksek sayılabilecek düzeyde maaş alıyor.

Asteğmen maaşı, 7.500 TL ile 9.000 TL arasında değişiklik gösteriyor. Bu değişimin temel nedeni görev yapılan bölgedir. Bazı illerde terör riskinin fazla olmasından dolayı askerlere doğu tazminatı ödeniyor. Doğu tazminatı ise bazı illerde 2.500 TL’ye kadar çıkıyor.

Asteğmenler, ordu içinde farklı görevleri üstleniyorlar. En düşük rütbedeki subay olmalarına karşın önemli görevleri bulunuyor. Bunlardan öne çıkanlar şu şekilde sıralanabilir;

  • Yeni gelen askerlere eğitim yaptırmak
  • Nöbetçi subay olarak görev yapmak
  • İdari olarak gerekli yazışmaların sorunsuz olarak gerçekleştirilmesini sağlamak
  • Komutanlarından almış olduğu emir ve direktifleri yerine getirmek
  • Tim komutanı olarak operasyonlara katılmak

Jandarma Asteğmen Maaşı 2021

Jandarma asteğmen maaşı, ortalama 8.000 TL’dir. Kişinin medeni hali ve görev yeri, maaşları etkileyen önemli unsurlardandır. Özellikle terör riskinin fazla olduğu illerde yedek subaylara 10.000 TL’ye varan maaşlar ödenir. Batı illerinde görev yapanlara ise 7.500 TL civarında maaş verilir. Jandarma asteğmenler, Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde görev yaparlar.

Tabip Asteğmen Maaşı 2021

Tabip asteğmen, yaklaşık 8.000 TL maaş alır. Alınan maaşlar görev yeri ve benzeri unsurlara göre değişebilir.

Tabip asteğmenler adlarından da anlaşılacağı gibi tıp fakültesi mezunu olan askerlerdir. Sivilde doktorluk yapan bu askerler asteğmen olduklarında mesleklerine devam eder ve ordu içindeki doktor ihtiyacını karşılar.

Piyade Asteğmen Maaşı 2021

Piyade asteğmen maaşı, ortalama olarak 8.000 TL’dir. Piyadeler, genellikle zorlu koşullarda görev yaparlar. Özellikle kırsalda yer alan kritik noktalar önemli görev alanlarıdır. Bu tip bölgelerde görev yapanlara doğu tazminatı verilmesi durumunda maaşları daha da yükselir.

Asteğmen İşsizlik Maaşı 2021

Asteğmen işsizlik maaşı, kişinin sivildeyken aldığı maaşa göre farklılık gösterir. Ancak işsizlik maaşı, asgari ücretten daha düşüktür.

Yedek subay olarak askere gitmeye karar verenler gerekli şartları taşımaları halinde işsizlik maaşı olabilir. Bu noktadaki en önemli şart son 3 yılda en az 600 gün sigortalı çalışmaktır. Bu şartı sağlayan adaylar askerlik için işten ayrıldıklarında işsizlik maaşı için başvuru yapabilir. Bilindiği gibi sigortalı olarak çalışanlardan işsizlik sigortası adı altında kesinti yapılıyor. Bu kesintiler daha sonra işsizlik maaşı ödemesinde kullanılıyor.

İşsiz maaşı, brüt asgari ücretin en az %40’ı, en fazla ise %80’i kadar olabilir. Bu sınırların dışında işsizlik maaşı ödenemez.

jandarma, tabip ve piyade astepmen maaşı yükseldi mi
jandarma, tabip ve piyade astepmen maaşı yükseldi mi

Diş Tabibi Asteğmen Maaşı 2021

Diş tabibi asteğmen maaşı, ortalama olarak 8.000 TL’dir. Diş hekimliği bölümünden mezun olanlar, asteğmen olarak askerliklerini yaptıklarında diş tabibi asteğmen olurlar. Mesleklerini görev yaptıkları birlikte yerine getirirler. Yani burada da diş hekimliği yapmaya devam ederler.

Psikolog Asteğmen Maaş 2021

Psikolog asteğmen maaşı, 7.500 TL ile 8.500 TL arasında değişir. Psikolojik danışmanlık ve psikoloji bölümlerinin mezunları psikolog asteğmen olabilir. Birliklerinde adeta bir psikolojik danışman gibi görev yaparlar. Askerlere psikolojik destek vermeye çalışırlar.

Hakkında Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz cglr351905@gmail.com adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

Bunu Da İncele

İşsizlik Maaşı Ne Kadar

İşsizlik Maaşı Ne Kadar 2021 Güncel Rakamlar

İşsizlik maaşı ne kadar? İşten ayrılanların belli şartları sağladıklarında verilen işsizlik maaşı ne kadar süre …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.