Kamu MaaşlarıÖzel Sektör Maaşları

Tıbbi Görüntüleme Teknikleri Maaşı

Tıbbi görüntüleme teknikleri maaş ne kadar, tıbbi görüntüleme teknikeri ne iş yapar, hangi bölümden mezun olmak gerek? Tıbbi görüntüleme teknikerliği ile ilgili merak ettiğiniz bütün soruların cevapları bu yazımızda mevcut.

Tıbbi Görüntüleme Teknikeri Nedir? Kime Denir

Tıbbi görüntüleme teknikeri olarak çalışan sağlık personelleri hastalıkların tanısında kullanılmak üzere kullanılan cihazları kullanırlar. Sağlık sektöründe önemli bir yere sahip olan radyoloji teknolojisini kullanan kişiler tıbbi görüntüleme teknikeridir.

Tıbbi görüntüleme teknikleri maaş ve görevleri nelerdir
Tıbbi görüntüleme teknikleri maaş ve görevleri nelerdir

Tıbbi görüntüleme teknikerleri genel olarak doktorlarla birlikte çalışır. Doktora kontrole giden hasta şikayetlerini anlattıktan sonra eğer doktor radyolojik görüntüleme isteminde bulunursa hasta radyoloji polikliniğine gider. Burada çalışan tıbbi görüntüleme teknikerleri hastaların doku ve organlarını görüntüler ve doktorun sistemine gönderir.

Tıbbi Görüntüleme Teknikeri Ne İş Yapar?

Tıbbi görüntüleme teknikerinin görevleri bulundukları birime gelen hastaların doku ve organlarını radyolojik ortamda görüntülemektir. Doktor istemine göre çalışan bu sağlık personelleri görüntüleme cihazlarının kullanımından sorumludur.

Tıbbi görüntüleme teknikerleri genel olarak bağlı birimlerde çalışırlar. Ancak zaman zaman hareket edemeyen hastaların görüntülenmesi için yoğun bakım servislerine ya da diğer servislere de gidebilir. Bu durumda taşınabilir radyolojik görüntüleme cihazlarını kullanırlar.

Tıbbi Görüntüleme Teknikeri Olmak İçin Hangi Bölüm?

Tıbbi görüntüleme teknikeri olmak için üniversitelerin 2 yıllık önlisans programlarından olan “Tıbbi Görüntüleme Teknikerleri” programının bitirilmesi gerekiyor. Bu bölümden mezun olan kişiler tıbbi görüntüleme teknikeri unvanıyla özek sektör kuruluşlarında, özel hastane ve devlette hastanelerinde çalışabilir.

Bu bölüm bir ön lisans bölümü olduğu için TYT sınavıyla giriş yapılabiliyor. Eğer öğrenciler eğitimlerine devam etmek ve lisans mezunu olmak isterlerse DGS sınavı aracılığı ile hemşirelik, sağlık yönetimi ve acil yardım ve afet yönetimi bölümlerine geçiş yapabilirler.

İlginizi çekebilir: tıbbi laboratuvar teknikleri maaş ne kadar?

Tıbbi Görüntüleme Teknikleri İş İmkanları

Şu an neredeyse bütün hastanelerde radyolojik görüntüleme sistemleri mevcuttur. Öyle ki sağlık sektörüne olan ihtiyacın artmasıyla birlikte hastanelerdeki bu sistemlerin sayısı da artış gösteriyor.

Ancak ne yazık ki tıbbi görüntüleme teknikerliğinin iş imkânı çok yoktur. Bir tekniker aynı anda birden fazla hastaya ve görüntüleme çalışmasına bakabildiği için atamalar ve özel sektörde personel alımı çok azdır. Yani kısaca tıbbi görüntüleme teknikeri iş imkanları az olan mesleklerdendir.

Tıbbi Görüntüleme Teknikerleri Nerede Çalışır?

Tıbbi görüntüleme teknikerleri özel hastanelerde ve devlet hastanelerinde çalışırlar. Çalıştıkları tek birim hastanelerin radyolojik görüntüleme birimleridir. Gerektiği durumlarda servislere ve yoğun bakım birimlerine çıkarak buradaki hastaların tanılama çalışmalarına katılabilirler.

Tıbbi görüntüleme teknikleri maaş nedir
Tıbbi görüntüleme teknikleri maaş nedir

Tıbbi Görüntüleme Teknikleri Maaşı 2023

Geldik yazımızın en önemli yerine. Tıbbi görüntüleme radyoloji teknikeri maaşı ne kadar?

Tıbbi görüntüleme teknikeri maaşları özel hastanelerde ve devlet hastanelerinde farklılık gösteriyor. Bu nedenle maaş verilerini iki farklı başlıkta paylaşmak istiyoruz.

Özel Sektörde Tıbbi Görüntüleme Teknikleri Maaşları

Özel sektörde asgari ücretle tıbbi görüntüleme teknikleri mezunlarının çalıştırıldığını çok sık görüyoruz. Bazı hastanelerde röntgen teknikeri maaşları 5 bin TL’ye kadar çıkıyor. Ancak tıbbi görüntüleme teknikeri maaşları özel sektörde genellikle asgari ücret seviyelerinde.

Devlet Hastanelerinde Tıbbi Görüntüleme Teknikleri Maaşları

Kamu hastanelerinde çalışan tıbbi görüntüleme teknikerlerinin maaşları özel hastanelerde çalışanlardan biraz daha fazla. Kamudaki radyoloji teknikeri maaşları ortalama 6 bin TL seviyelerinde. Bu rakam döner sermaye ve ek ödeme gibi faktörlere bağlı olarak biraz daha artış gösterebiliyor.

Tıbbi görüntüleme teknikleri maaş konulu içeriğimizde vereceğimiz bilgiler bu kadardı. Özel sektörde ve kamuda çalışan diğer sağlık personellerinin aylık kazancını merak ediyorsanız diğer içeriklerimize göz atabilirsiniz.

Radyoloji teknikerleri ne kadar maaş alır?

Radyoloji teknikerleri ortalama 6 bin TL kadar maaş alır.

Tıbbi görüntüleme teknikleri kaç gün çalışır?

Tıbbi görüntüleme teknikleri bölümünden mezun olanlar haftada 35 saat çalışırlar.

Tıbbi görüntüleme teknikeri kaç saat çalışır?

Tıbbi görüntüleme teknikerleri günlük en fazla 7 saat ve haftalık en fazla 35 saat çalışırlar.

2 yıllık tıbbi görüntüleme teknikleri ne iş yapar?

Bu bölümden mezun olan kişiler hastanelerin görüntüleme birimlerinde çalışırlar.

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu