Kamu MaaşlarıÖzel Sektör Maaşları

Odyometri Maaşları 2022, Görevleri, Nasıl Olunur?

Bu yazımızda sağlık teknikeri statüsünde olan odyometristlerle ilgili olarak odyometri maaşları hakkında bilgi verdik. Eğer odyometri mesleği ile ilgili birçok bilgiyi yazımızın devamın bulabilirsiniz.

Odyometrist Nedir? 2022 Odyometri Maaşları Ne Kadar?

Odyometristler kulak burun boğaz hekiminin istemi doğrultusunda, bütün yaş gruplarındaki insanların işitme durumlarını kontrol eder. Hastaları işitme tarama programları sayesinde işitme düzeylerini belirleyen bu meslek üyeleri gerektiği durumlarda ses ve konuşma odyometrisi olarak görev yaparlar.

Odyometri mezunları hem devlet hastanelerinin hem de özel hastanelerin işitme tarama programları için görevlendirirler. Yani hem özel sektör hem de kamu kurum ve kuruluşlarda iş bulabilirler.

Odyometrist Görevleri

Odyometristlerin başlıca görevlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Odyometrik ekipmanların bakımı, tamiri ve kalibrasyonunu yapmak
  • Çeşitleri testlerin sonucunda tespit edilen işitme engelliler için ileri düzey odyolojik tetkikler yapmak
  • Odyometri testleri sonucunda işitme kaybı çeşidi vb. işitme ile ilgili bilgileri doktora bildirmek
  • Hastalardaki işitme cihazlarını değerlendirmek, test formuna işlemek
  • Konuşma tedavileri yapmak
  • İşitme cihazlarının onarımını ve modifikasyonlarını yapmak
  • Odyogram ve temel odyometrik semptomların açıklamasını sağlamak
  • Hastalara uygun işitme cihazları belirlemek, gerekli görülen hastalarda takibini yapmak
  • Yeni doğmuş bebeklere ve öğrencilere işitme taramaları yapmak
odyometri maaşları, görevleri ve nasıl olunur
odyometri maaşları, görevleri ve nasıl olunur

Odyometrist Olmak İçin Hangi Bölüm?

Odyometrist olmak için üniversitelerin 2 yıllık Odyometri ön lisans bölümü tercih edilmelidir. Bu bölümler üniversitelerin sağlık hizmetleri meslek yüksek okullarında okutulur. Bir tür sağlık teknikerliği olan odyometri bölüm mezunu olan kişiler KPSS sınavı ile devlette çalışabilir ya da özel sektörde iş bulabilir.

Daha önceden odyometri bölümü tercih eden kişiler tarafından belirlenen taban puanlar hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz YÖK Atlas platformunu ziyaret edebilirsiniz.

Odyometrist Önü Açık Mı?

Odyometri bölümünün iş imkanları orta seviyededir. Hastanelerde daha çok odyologlar tercih edildiği için bu teknisyenlere pek ihtiyaç duyulmaz. Ancak yine de iş bulabilme imkanları az da olsa vardır. Odyologlar hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz şu yazıyı okuyabilirsiniz; Odyolog Maaşları 2022 Ne Kadar? Uzman Odyolog Maaş

Odyometrist Nerelerde Çalışır?

Odyometristler hastanelerde KBB birimlerinde çalışırlar. KBB doktorları ile birlikte çalışan bu kişileri “işitme testi” odalarında bulabilirsiniz.

odyometri maaşları ne kadar
odyometri maaşları ne kadar

Odyometri Maaşları 2022 Yılında Ne Kadar?

Odyometri mezunu teknikerlerin maaşları ortalama 5 bin TL civarındadır. Tabi bu maaşlar kamuda çalışan odyometristlerin aldığı maaşlardır. Özel sektörde çalışan odyometristlerin maaşları ise asgari ücretten başlıyor ve 7 bin TL’ye kadar çıkıyor.

Bu yazımızda odyometri maaşları hakkında bilgi vermeye çalıştık. Odyometri bölüm mezunu olan bu kişiler hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak isterseniz bunu yorum olarak bize iletebilirsiniz.

2 yıllık odyometri mezunu ne iş yapar?

Odyometri mezunu olanlar hastanelerde işitme testlerinde ve taramalarında görev alır.

Odyometri ataması var mı?

Odyometri bölümünün ataması vardır.

Odyometri neye bakar?

Odyometri bölümünün ilgi alanı işitmedir.

Odyometri hangi bölümlere geçiş var?

Odyometri mezunları odyoloji, özel eğitim öğretmenliği, fizik mühendisliği, fizik, dil ve konuşma terapisi, acil yardım ve afet yönetimi gibi bölümlere DGS sınavı ile geçiş yapabilir.

Son olarak, ilginizi çekebilir: Siemens işitme cihazı fiyatları

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz hepkredi@gmail.com adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu