Kamu Maaşları

Binbaşı Maaşı 2022, Kurmay, Kıdemli, Havacı

Binbaşı maaşı ne kadar? Binbaşı nasıl olunur? Emekli binbaşının maaşı ne kadar? Bu soruların cevaplarını ve binbaşı maaşlarına ilişkin diğer detayları sizler için derledik.

2022 Yılında Binbaşı Maaşı Ne Kadar?

Binbaşı maaşı, 9.500 TL ile 11.000 TL arasındadır. Alınan bu binbaşı asker maaşları; kıdem, tazminat, sınıf, görev, medeni hal ve çocuk sayısı gibi unsurlara göre değişiyor. Bundan dolayı maaşlar hakkında net rakam vermek mümkün değildir.

TSK bünyesinde yer alan binbaşılar ordunun işleyişinde önemli bir yere sahiptir. Farklı pozisyonlarda görev yapan subaylar bazen savaş pilotu olarak görev yaparken, bazen de tabur komutanı olabiliyor. Binbaşı, subaylara verilen bir rütbedir. Bu rütbeye sahip olan subaylar ordunun birçok pozisyonunda bulunabilir.

İşte yapılan bu görevler ve bulunulan pozisyonlar binbaşı maaşları üzerinde etkilidir. Özellikle görev yerine bağlı olarak maaşlar arasında ciddi farklılıklar olabiliyor. Örneğin; doğudaki illerde görev yapan subaylara doğu tazminatı olarak 1.500 TL’den fazla ödeme yapılıyor. Bu tazminatla birlikte binbaşı maaşları 10.000 TL üzerine çıkabiliyor.

Binbaşı Maaşı ne kadar oldu
Binbaşı Maaşı ne kadar oldu

Emekli Binbaşı Maaşı 2022

Emekli binbaşı maaşı, 6.000 TL ile 7.500 TL arasındadır. Aktif olarak görev yaparken alınan maaşlar ve yatırılan primlere göre emekli maaşları farklılık gösterebiliyor. Emeklilerin maaş dışında bir de ikramiye hakları var. İkramiye tutarları, görev yılına göre farklılık gösterebiliyor. Ancak ortalama olarak 280 bin TL seviyelerindedir. 25-30 yıl emekli keseneği ödeyen subaylar burada belirtilen miktara yakın ikramiye alıyor. Bazı binbaşıların ikramiyeleri daha yüksek veya daha düşük olabilir.

Binbaşıların emekli aylık gelirleri Türkiye’deki diğer emeklilere göre yüksek seviyededir. Ancak zaman zaman emekli maaşları ile farklı tartışmalar yaşanabiliyor.

Binbaşı Maaşları Yükseldi Mi?

Binbaşı maaşı, ortalama 9.750 TL’dir. Ancak burada yer alan rakam birçok etkene göre değişebilir. Binbaşılar, farklı pozisyonda ve farklı bölgelerde görev yapabiliyor. İşte bu durum nedeniyle maaşlar arasında bazen ciddi seviyede farklılıklar görülebiliyor.

Görev yeri, maaşları etkileyen en önemli hususlardan birisidir. Özellikle doğudaki terör riskinin yüksek olduğu bölgelerde görev yapanlar terör tazminatı adı altında ek ödeme alıyor. Bunun dışında TSK personeli olarak yurtdışı görevine gidenlere de ciddi miktarlarda ek ödeme yapılıyor.

İlginizi çekebilir: subay maaşları 2022

İlginizi çekebilir: subay nasıl olunur

İlginizi çekebilir: bordo bereli maaşı

Kurmay Binbaşı Maaşı 2022

Kurmay binbaşı maaşı, 9.500 TL’dir. Harp okulundan mezun olduktan sonra subay olarak orduya katılanlar kurmay sıfatını alıyor. Kurmaylık, askeriyede önemli unvanlardan birisidir. Kurmay subaylar diğer subaylarla benzer seviyede maaş alıyor. Maaşlarda belirgin bir farklılık yoktur.

Havacı Binbaşı Maaşı 2022

Havacı binbaşı maaşı, 9.750 TL’dir. Görev yeri, görev pozisyonu, çalışma şartları, kıdem ve sınıf gibi unsurlara göre maaşlar değişebiliyor.

Havacı subaylar, hava kuvvetleri bünyesinde farklı görevleri üstlenirler. Ancak binbaşı gibi yüksek rütbede olanlar genellikle F16 pilotu olarak görev yapıyor. Bu uçaklarla birlikte bazen yurt içinde, bazen de sınır ötesinde farklı operasyonları icra ederler.

Savaş uçağı kullanmayı binbaşılar hava harp okulunda aldıkları uzun eğitimlerle öğrenir. Ayrıca havacılık sektöründeki pilotların önemli kısmı daha önce bu şekilde orduda görev yapan emekli subaylardan oluşuyor.

Kıdemli Binbaşı Maaşı 2022

Kıdemli binbaşı maaşı, ortalama 10.500 TL’dir. Ancak rakamı etkileyen farklı unsurlar var ve bunlara bağlı olarak kıdemli binbaşılar bazen daha yüksek bazen de daha düşük maaşlar alabilir.

Kıdem, neredeyse bütün kamu personelleri için maaş arttırıcı bir unsurdur. Hatta özel sektörde görev yapan meslek gruplarında da deneyimli olanlar daha yüksek maaş alır. Bundan dolayı kıdemli binbaşılar normal binbaşılara göre daha yüksek maaş alıyor.

Pilot Binbaşı Maaşı 2022

Pilot binbaşı maaşı, 16.000 TL ile 21.000 TL arasında değişiyor. Binbaşılar normalde 10.000 TL maaş alır. Ancak pilotlarsa maaşlarının seviyesi 17.000 TL üzerine çıkar. Peki, pilot maaşları ne kadar, F16 pilotu nasıl olunur?

Bu soruların cevabı Hava Harp Okulu’nda verilen eğitimlerde gizlidir. Pilot olmak isteyenler hava harp okulu sınavlarına girerek bu hayallerini gerçekleştirebilirler. Yapılan sınavda başarılı olan adaylar aldıkları eğitimlerle pilot olma yolunda ilerler. Pilot adayının komutanları eşliğinde yaptıkları uçuşlar bu alanda deneyim kazanmalarını sağlıyor.

Hava harp okulundan mezun olan pilotlar Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde bir süre görev yapıyor. Zorunlu görev süresini tamamlayanlar istemeleri halinde sivil havacılık alanına geçebilir. Türk Hava Yolları, TSK’daki pilotların bir sonraki durakları. Pilotlar, genellikle zorunlu görevlerinin ardından yolcu uçağı kullanmayı tercih ediyor.

kurmay havacı kıdemli emekli Binbaşı Maaşı
kurmay havacı kıdemli emekli Binbaşı Maaşı

30 Yıllık Havacı Emekli Binbaşının Maaşı 2022

30 yıllık havacı emekli binbaşının maaşı, 7.000 TL ile 8.000 TL arasındadır. Ancak askeri personelin görevi, pozisyonu, aldığı maaş gibi unsurlar emekli maaşlarını etkiliyor. Dolayısıyla net bir rakam vermek doğru olmayacaktır. Ancak havacı emekli binbaşının maaşı Türkiye ortalamasının üzerindedir.

Doğuda Binbaşı Maaşları 2022

Binbaşı maaşları doğuda, 16.000 TL ile 22.000 TL arasındadır. Doğuda görev yapan subaylar terör tazminatı adı altında ek ödeme alırlar. Bu ödeme sayesinde maaşlar batı illerinde görev yapan binbaşılara göre daha yüksek olur.

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz hepkredi@gmail.com adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu