Kamu Maaşları

Düz Memur Maaşı

Düz memur maaşı ne kadar, düz memur ne iş yapar, düz memur nasıl olunur, son dakika zamlarıyla düz memur maaşları kaç lira oldu? Düz memur kavramıyla ilgili merak ettiğiniz bütün sorulara bu yazımız sayesinde yanıt bulabilirsiniz.

Düz Memurluk Nedir?

Düz memurluk herhangi bir bölüme ya da mesleki yeterliğe sahip olunma şartı aranmaksızın kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan personellerdir. Bizlerin masa başı personelleri olarak da bildiğimiz bu memurlar kamu kurumlarının gerek duyduğu yazışma, evrak takibi vb. görevleri yürütürler.

Düz memurluk özellikle üniversite mezunlarının son aşama olarak tercih ettiği meslek grubudur. Örneğin bir kişi üniversitede Matematik bölümünü bitirdi diyelim. Ancak bu kişi kendi bölümü ile atama hakkı kazanamazsa ve bu durum uzun sürerse herhangi bir bakanlık tarafından yapılan düz memurluk kadroları için başvuru yapabilir.

Düz memurlar hafta içi faaliyet gösteren kamu kurum ve kuruluşlarında çalışırlar. Çalışma saatleri sabah 09.00 akşam 17.00 olan bu memurlar haftalık 40 saat mesai süresini tamamlamaya çalışırlar. Bu memurların ilk 10 yıllarında 20 günlük yıllık izinleri varken 10 yıldan sonra yıllık 30 günlük izinleri vardır. Bu meslek grubunun memur ve emeklileri kamu haklarının tamamından eşit oranda faydalanırlar.

Düz Memur Ne İş Yapar?

Düz memurların belirli bir görevleri yoktur. Bu meslek grubunda belirli bir bölüm şartı aranmadığı için görev tanımları da mevcut değildir.

Düz memurlar kamu kurum ve kuruluşlarında genellikle masa başlarında çalışmakla birlikte yazı işleri, evrak işleri, arşiv, diğer kurum ve kuruluşlarla iletişime geçme vb. görevleri yerine getirirler.

Aynı zamanda, ilginizi çekebilir: gümrük memuru maaşı ne kadar?

düz memur maaşı kaç TL
düz memur maaşı kaç TL

Düz Memur Nasıl Olunur?

Düz memur olmak için lise, ön lisans ya da lisans mezunu olmanız gerekir. Daha sonra kamu personellerinin atamasının yapıldığı KPSS sınavına girmeniz ve yeterli düzeyde puan almanız gerekir.

Düz memurlar genellikle bakanlıklar tarafından açıklanan kadrolar ile atama hakkı kazanırlar. Her dönem farklı miktarlardaki personel ihtiyaçları doğrultusunda ilan açılır ve KPSS puanı ile başvuruda bulunulur.

Bunun yanı sıra farklı şartlar da aranır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
  • Emekli aylığı almamak
  • Erkek adaylarda askerlikle herhangi bir ilişkinin kalmamış olması
  • Sosyal güvencesi olan başka bir işte çalışmıyor olmak
  • Güvenlik ve arşiv araştırması sonucunda temiz bulunmak
  • Herhangi bir yüz kızartıcı suç nedeniyle hapis yatmamış olmak

Düz memurlar hem lise hem ön lisans hem de lisans mezunları içerisinden seçildiği için farklı atama kodları vardır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir;

4001: Lisans bölümlerinden birinden mezun olanların düz memur olarak ataması için kullanılır

3001: Ön lisans bölümlerinden birinden mezun olanların düz memur olarak ataması için kullanılır

2001: Liseden mezun olanların düz memur olarak ataması için kullanılır

düz memur maaşı ne kadar
düz memur maaşı ne kadar

Düz Memur Maaşı 2023 Yılında Ne Kadar?

Geldik yazımızın ana konusunda. Düz memurların maaşı ne kadar oldu?

Düz memurlara son 1.5 yıl içerisinde enflasyon rakamlarını da ekleyerek yüksek zam oranı ile birden fazla zam yapıldı. En son 2021 Temmuz ayında ve 2023 Ocak ayından sonra yapılan zamlarla birlikte en düşük düz memur maaşları 6 bin 368 TL’ye kadar yükseldi. Yani yeni başlayan düz memur ortalama 6 bin 500 TL maaş alacak. Aynı zamanda belirtmemiz gerekiyor ki bu düz memurlara hiçbir şekilde asgari ücret ödemesi yapılmaz.

Düz memurlar enflasyon farkı, asgari geçim indirimi ve aile yardımı ödeneği dahil edildiğinde daha fazla maaş alırlar. Ayrıca belirtmemiz gerekiyor ki en düşük memur emekli aylığı yeni zamlarla birlikte 4.275 TL kadar olacak.

Düz memur maaşı ne kadar konulu yazımızın sonuna geldik. Eğer diğer kamu personellerinin maaşları hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz hepkredi.com sitemizde kısa bir ziyarete çıkabilirsiniz.

”Memur

?” state=”close”]En düşük memur maaşı 2023 yılında 6 bin 368 TL olmuştur.

Memur ne kadar maaş alır?

Memurların maaşları çalıştıkları yerlere göre değişmekle birlikte en az 6 bin 368 TL olmuştur.

Memur maaşı ne kadar oldu?

En düşük memur maaşı 6 bin 368 TL olmuştur.

Düz memur ne iş yapar?

Düz memurlar evrak ve yazı işlerinde görev alırlar.
Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu