Borsa

Bedelli Sermaye Artırımı Yapacak Şirketler

Yatırımlarında bedelsiz sermaye artırımı yapmak isteyen kişiler için bu yazımızda bedelli sermaye artırımı yapacak şirketler 2023 yılında hangi şirketlerdir, bu sermaye artırımından nasıl faydalanılır ve özellikleri nelerdir gibi sorulara cevap arayacağız. Hisse senetlerine yapılan yatırımlar bir hayli riskli olsa da yatırım yapan birçok kişi tarafından tercih ediliyor.

Bir çok kişi mevcut portföy ve risk yönetimi doğrultusunda hisse senetlerine yatırım yaparken bedelli sermaye artırımı konusuna dikkat ediyor ve bu uygulamayı yapan şirketlerden kağıt almaya özen gösteriyor. Tabi bunu da yapmak için önceden sermaye artırımı yapacak şirketler hakkında bilgi sahibi olmak istiyor.

Bedelli Sermaye Artırımı Nedir, Bedelli Sermaye Artırımı Yapacak Şirketler 2023

Bedelli sermaye artırımı için kısa bir tanım yapacak olursak “bedelli sermaye artırımı hisselerinin bir bölümünü halka arz eden şirketlerin bir miktar yatırım yaparak yeni kağıtlar çıkartması” şeklinde tanımlanabilir. Şirketler mevcut yatırımlarından ve gelirlerinden bir bölümünü genel kurul kararı ile bedelli sermaye artırımına ayırdıktan sonra dolaşımda olan hisse senedi sayısında da artış görülür. Bu şekilde hem şirketin değeri artabileceği gibi hem de şirkete ortak olan kişilerin de portföyleri genişlemiş olur.

Bedelli Sermaye Artırımı Yapacak Şirketler
Bedelli Sermaye Artırımı Yapacak Şirketler
2023 yılında bedelli sermaye artırımı yapacak şirketler hakkında bilgi vermeden önce bir uyarımız var. Burada yer alan yorum ve bilgiler yatırımcıların yalnızca bilgilendirilmesini amaçlar. Bu yazıdaki hiçbir bilgi yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Bankalar ile müşteri arasında ya da yatırım hizmeti veren kurumlar portföy yönetim şirketleri ile yönetim şirketleri arasında yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde yapılan hizmetler ile bir bilgi veya yatırım tavsiyesi vermemekteyiz. Herhangi bir hisse senedine yatırım yapmayı düşünen yatırımcılar sadece burada yer alan bilgiler ile bilgi sahibi olmalı, risk ve getiri tercihlerinize göre yatırım danışmanlığı hizmeti aracılığı ile hizmet almalıdır.

2023 senesinde bedelli sermaye artırımı yapmayı planlayan şirketler şu şekildedir;

 • İhlas Gazetecilik A.Ş.
 • Global Yatırım Holding A.Ş.
 • Işıklar Enerji Ve Yapı Holding A.Ş
 • Doğusan Boru Sanayii Ve Ticaret A.Ş.
 • Tgs Dış Ticaret A.Ş.
 • Avrasya Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.
 • Metro Ticari Ve Mali Yatırımlar Holding A.Ş
 • Merit Turizm Yatırım Ve İşletme A.Ş.
 • Dagi Giyim Sanayi Ve Ticaret A.Ş.
 • Çemaş Döküm Sanayii A.Ş.
 • Deniz Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.
 • Teknosa Şirketi
 • Reysaş Taşımacılık Ve Lojistik Ticaret A.Ş.
 • Türkiye Kalkınma Ve Yatırım Bankası
 • Akdeniz Yatırım Holding A.Ş.
 • Inveo Yatırım Holding A.Ş.

Bu şirketler belirli oranlarda bedelli sermaye artırımı yaparak mevcut büyüklüklerini ve dolaşımdaki hisse senetlerini artırmayı amaçlarlar.

Bedelli Sermaye Artırımının Özellikleri
Bedelli Sermaye Artırımının Özellikleri

İlginizi çekebilir: Bedelsiz sermaye artırımı yapacak şirketler hangileridir, özellikleri nelerdir?

Bedelli Sermaye Artırımının Özellikleri Nelerdir, Avantajı Var Mıdır?

Bedelli sermaye artırımı kararı alan firmalar hisse senedi sahibi olan her yatırımcısındaki kağıt sayısı kadar kağıt alabilir. Bu şekilde şirketlerin öz sermayesinde artış yaşanır. Bu sayede dolaşımdaki hisse senedi arzı sayısı artan firmaların genel piyasa değeri de artmış olur. Bu noktada şirket kurulu kendilerine yatırım yapan kişilerin rüçhan hakkı kısıtlaması yapabilir.

Bedelli Sermaye Artırımına Katılmak Zorunlu Mu?

Bedelli sermaye artırımı ile bedelsiz sermaye artırım uygulamasında farklar vardır. Bu nedenle bazı kişiler bedelli sermaye artırımına katılmak istemeyebilirler. Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki bu yatırım uygulamasına katılmak zorunlu değildir. Yatırımcı bedelli sermaye artırımına katılım göstermek istemiyorsa alınan kararlar sonrasında bir süre kadar rüçhan haklarını kullanabilir. Bu süreçte kişi 3 farklı şekilde bu uygulamadan muaf tutulabilir. Bunlar şu şekildedir;

 1. Kişi eğer bedelli sermaye artırımına katılmak istemiyorsa rüçhan haklarını satabilir. Süreç başladığında kişinin ana kağıt miktarı ve beraberinde rüçhan hakkı vardır. Örnek verecek olursak kağıdın piyasa değeri 100 TL iken bölünme yaşandıysa kağıdın yeni piyasa değeri 20 TL, rüçhan hakkı ise 80 TL olacak şekilde bedelsiz sermaye artırımı süreci başlar. Kişi verilen süre doğrultusunda bu kendine veren haklardan satış yapabilir ve bu sermaye artırımına katılmayabilir.
 2. Kişi bedelli sermaye artırımına katılmak istemiyor ve yatırımına devam etmek istemiyorsa hem hisselerini hem de rüçhan haklarını aynı anda satabilir. Eğer yatırımcı bu şirketin önünü göremiyorsa ve risk görüyorsa bu şekilde yatırımdan tamamen ayrılabilir. Hisseler ve rüçhan hakkı tamamen satılabileceği gibi tek tek de satılabilir.
 3. Bedelli sermaye artırımına katılmanın bir diğer yolu ise süresi dolan rüçhan haklarının kullanılmasıdır. Son tarih geldiyse ve yatırım hesabında nakit bulunuyorsa banka kesim yaparak rüçhana aktarıyor. Bu doğrultuda kişi bekleme yapmak istemiyorsa aracı kurumlar portföy yönetim ekipleri ile iletişime geçerek ana hisseye derhal çevirmelidir. Eğer bu işlemler yapılmazsa bir süre sonra rüçhan hakkı ortadan kaldırıyor. Bu nedenle portföy yönetim şirketleri mevduat yöneticileri ile iş birliği yapmadan önce imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi iyi bir şekilde okunmalıdır. Birçok yatırım danışmanlığı hizmeti aracı kurumlar bu bilgilendirmeyi yapıyor olsa da düzenli olarak bedelli sermaye artırımı tablosunun takip edilmesi önerilmektedir. Özellikle bedelli sermaye artırımı hakkında herhangi bir bilgisi olmayan kişiler bu tabloları düzenli olarak takip etmeli, kendi yatırımları arasında olan şirketlerin alacağı kararlar doğrultusunda mevcut mali durum ve risk iştahları göz önünde bulundurularak pozisyon alınmalıdır. Çünkü zaman zaman değerlendirilmeyen rüçhan hakkı uygulamaları doğrultusunda kişinin portföyünün değerinde azalma görülebilmektedir.
Yeşil Bedelli Sermaye Artırımı Ne Zaman
Yeşil Bedelli Sermaye Artırımı Ne Zaman

Yeşil Bedelli Sermaye Artırımı Ne Zaman?

Yeşil Holding kurulu tarafından yapılan açıklamaya göre 8 Haziran 2023 ve 22 Haziran 2023 tarihleri arasında bedelli sermaye artırımı yapıldı. Bu uygulama sonrasında yeni pay 1 Türk Lirası değerinde halka arz edildi.

Bedelli Sermaye Nasıl Hesaplanır?

Bedelli sermaye ile yeni fiyatın hesaplanması şu şekildedir;

Eski Fyat + Rüçhan Hakkı Fiyatı X Bedelli Oranı – Temettü

1 + Bedelli Oranı + Bedelsiz Oranı

Emrah Lafçı burada çok iyi bir anlatımda bulunmuş. Kendisinin Youtube kanalına abone olursanız buna benzer faydalı video anlatımlarını izleyebilirsiniz.

Bedelli Sermaye Artırımı Sonrası Hisse Fiyatı Ne Olur?

Bedelli sermaye artırımları birçok yönüyle hisse senetlerinin piyasa değerini etkilemektedir. İleriye yönelik herhangi bir tahminde bulunmak hisse senedi yatırımında zor olduğu için net bir bilgi vermek mümkün değildir. Ancak bugüne kadar yapılan bedelli sermaye artırımları sonucunda hisse senetlerinin fiyatları kısa bir süreliğine de olsa düşüş eğilimi gösterir. Bu doğrultuda yatırımlarını risk etmek istemeyen kişiler hisse senedini, rüçhan hakkını ya da her ikisini birden elinden satarak yatırımdan ayrılabilirler.

Bedelli Rüçhan Hakkı Kullanılmazsa Ne Olur?

Bedeli rüçhan hakları genellikle önceden garanti veren şirketler tarafından satın alınır. Eğer kişi rüçhan hakkını kullanmazsa çok düşük ücretler dahilinde şirketler bu hakkı satın alır. Genelde bu satın alma işlemi şirketin kendisi tarafından yapılmaktadır.

Burada yer alan yorum ve tavsiyeler hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır. Mali durumunuz ile risk yönetiminiz dahilinde yatırım danışmanlığı hizmeti aracı kurumlar vasıtası ile portföylerinizi değerlendirebilirsiniz.

Bu noktada her iki yatırımcı arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı ile kişi gerekli izinleri verir ve yatırım süreci başlar. Bu yazıda verilen bilgiler ile yatırım danışmanlığı hizmeti alan müşteri arasında imzalanacak yatırım sözleşmelerinde yer alan bilgiler arasında fark olabilir. Bu nedenle herhangi bir sözleşmeyi imzalamadan önce gerekli bilgiye sahip olduğunuzdan emin olmalısınız.

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu