Borsa

Türkiye’nin En İyi Borsa Yorumcusu

Bu yazımızda Türkiye’nin en iyi borsa yorumcusu 2023 yılında kimdir, hangi borsacıları takip etmeli ve borsacı takip ederken nelere dikkat etmeli şeklindeki sorularınızın cevaplarını bulabilirsiniz. Borsada yatırım yapan yatırımcılar teknik ve temel analiz yöntemlerinin yanı sıra borsacıların yorumlarını takip eder. Bu nedenle yatırımcıların analizlerini desteklemesi için ülkemizdeki en iyi borsacılardan bahsedeceğiz.

Türkiye’nin En İyi Borsa Yorumcusu 2023 Yılında Kimdir?

Borsada yatırım yapan yatırımcılar bir hisseyi satın alırken ya da yatırımlarına devam ederken genellikle teknik analiz ve temel analiz yöntemlerine başvurur. Birçok kişi kendi analizlerine güvenerek yatırımlarına devam eder. Ancak bazı kişiler ünlü borsacıların yorumlarını dikkate alır ve kendi analizleri ile bu yorumları birlikte götürür.

Türkiyedeki başarılı borsa yorumcuları
Türkiyedeki başarılı borsa yorumcuları

Borsa yorumcusu adından da anlaşılacağı üzere borsa üzerine uzmanlaşarak piyasa için yorum yapan kişilerdir. Borsa yorumcuları genellikle ekonomi ve finans sektöründe eğitim alan ve bu alanda profesyonelleşen kişilerdir. Borsa yorumcuları hisse senetlerini çeşitli analiz yöntemlerini kullanarak analiz eder ve ardından bu analizlerini diğer yatırımcılar ile paylaşır. Borsa yorumcuları bu analizlerini genellikle ekonomi platformlarında ve büyük gazetelerin ekonomi köşelerinde paylaşır. İşte borsada kimi takip etmeli diye soran yatırımcılar için ülkemizin en iyi borsa yorumcuları ve finans yazarları;

 • Eral Karayazıcı: Eral Karayazıcı Gedik Portföy Fon Yönetim Müdürlüğünde aktif olarak müdürlük görevini, Hürriyet gazetesinde ekonomi bölümünde köşe yazarlığı ve çeşitli haber kanallarında ekonomi yorumculuğu yapan biridir. Gazi Üniversitesi Uluslararası İktisat bölümünü bitiren Karayazıcı yaklaşık 30 senedir finans alanında çalışmalar yapmaktadır. Karayazıcı aktif olarak bireylere danışmanlık hizmeti vermekte ve Bora İstanbul hisselerine dair yorumlar yapmaktadır.

 • Emre Çayırlı: Emre Çayırlı Ankara Üniversitesi’nden mezun olan ve aktif olarak birçok gazetede ekonomiye dair paylaşımlar yapan bir isimdir. Emre Çayırlı ekonomiyi etkileyecek haberlerin yorumlanmasından döviz ve diğer yatırım araçlarının analizine kadar pek çok alanda yorum yapmaktadır. Emre Çayırlı’yı takip etmek isteyen yatırımcılar Hürriyet Big Para ve Twitter da takip edebilir.

 • Erol Gürcan: Erol Gürcan Marmara Üniversitesi İktisat bölümü mezunu bir ekonomisttir. Finans sektöründe tam anlamıyla profesyonel çalışmalar yapan Gürcan birçok ekonomik mesele de yorumlarını paylaşıyor. Erol Gürcan şu an aktif olarak Hürriyet Big Para platformunda paylaşımlarına devam ediyor.

 • Şevin Ekinci: Şevin Ekinci aktif kariyerine devam eden kadın ekonomistlerden biridir. Eğitiminde ekonomiye dair birçok alanında diploması bulunan Ekinci aktif olarak çeşitli televizyon kanallarında ve gazetelerde borsa yorumları yapmaya devam ediyor.

 • Tuncay Turşucu: Tuncay Turşucu Matematik Mühendisliği bölümünü bitiren ancak şu an çeşitli finans şirketlerinde görev yapan bir isimdir. Turşucu şu an aktif olarak araştırma direktörlüğü göreviyle birlikte Hürriyet Gazetesi’nde köşe yazarlığı yapıyor. Kendisi Türkiye’nin en iyi borsa yorumcusu sıralamasında iyi yerlerdedir.

 • Ahmet Mergen: Ahmet Mergen ülkemizin en önemli borsacılarından biridir. 1951 doğumlu Mergen Marmara Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümü mezunudur. Fakat işletme üzerine master yapan Mergen yatırım ve borsa üzerinde çok detaylı çalışmalar yapmıştır. Araştırmalarıyla profesyonelleşen Mergen aktif olarak borsa yorumları yapmakta ve borsayı öğrenmek isteyenler için online ortamda analiz eğitimleri vermekte.

 • Mahfi Eğilmez: Mahfi Eğilmez ülkemizin yetiştirdiği en önemli ekonomistlerinden biridir. Borsa yorumcuları arasında ön plana çıkan Eğilmez hisse senedi araştırmalarının yanı sıra ekonomi alanında büyük çalışmalar yapmıştır. Ekonomiye dair birçok çalışması olan Eğilmez yatırımcılara çeşitli konularda bilgi sağlamaya devam ediyor. Türkiye’nin en iyi borsa yorumcusu kimdir diye sorduğunuzda önde gelen isimlerden birisidir.

 • Özgür Demirtaş: Özgür Demirtaş ülkemizdeki önemli finans uzmanlarından biridir. Oldukça profesyonel bir kariyeri olan Demirtaş hem televizyon kanalları hem de sosyal medya platformları ile borsa başta olmak üzere pek çok ekonomi konusunda yorumlar yapıyor. Özellikle Twitter hesabı içerisinde yaptığı paylaşımlarla sık sık gündeme gelen Özgür Demirtaş borsa yatırımcılarının takip etmeye özen gösterdiği isimlerden biridir.

borsada kimi takip etmeli
borsada kimi takip etmeli

Twitter’da Hangi Borsa Yorumcularını Takip Etmeli?

Borsa yatırımcıları son yıllarda Twitter platformunu çok sık bir şekilde kullanmaya başladı. Bunun şüphesiz en önemli nedeni Twitter platformu ile önemli haber ve gelişmelerin kısa süreler içerisinde yayılmasıdır. Hal böyle olunca birçok hisse senedi yatırımcısı Twitter üzerinden hangi borsa yorumcularını takip etmeleri gerektiğini merak ediyor. Twitter’da takip edilmesi önerilen borsa yorumcuları şu şekilde sıralanabilir;

 1. Taner Genek / 255.000 Takipçi
 2. Ahmet Mergen / 215,.400 Takipçi
 3. Tuncay Turşucu / 150.00 Takipçi
 4. Algoritma Arif / 124.000 Takipçi
 5. Borsacıbaba / 117.000 Takipçi
 6. Efekentli / 95.000 Takipçi
 7. Xanthos_027 / 66.000 Takipçi
 8. İbrahim Akkaya / 63.000 Takipçi
 9. Erdil 1971 / 62.400 Takipçi
 10. Kürşat Bucak / 50.400 Takipçi
 11. Ekin Egeli / 37.000 Takipçi

Bu isimler aktif olarak Twitter platformu üzerinde en çok takipçiye sahip borsa yorumcularıdır. Bu borsa yorumcuları mikro ve makro veriler üzerinde borsa hakkında yorumlar yapıyor.

Öte yandan, borsa neden düşüyor sorusunun cevabına ilgili linkten ulaşabilirsiniz.

Borsa Yorumcularını Takip Ederken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Borsa yorumcuları kendi analiz yöntemlerini uygulayarak yatırımcılara bilgi veren kişilerdir. Yani bu kişiler analiz açısından kendini geliştirmiş kişilerdir ve gelecek hakkında kesin yorumlar yapamaz. Ancak birçok yatırımcı kendi analizlerini göz ardı ederek gerek BİST 100 endeksinde gerek diğer yatırım araçlarında bu borsa yorumcularının yorumları ile ifade eder. Bunun sonucunda da borsa yorumcuları yanıldığı takdirde birçok yatırımcı zarara uğrar. Bunun için yatırımcıların bazı hususlarda dikkat etmesi gerekmektedir. Borsa yorumcularını takip ederken dikkat edilmesi gereken başlıca hususlar şu şekilde sıralanabilir;

 1. Asla kendi analizlerinizi göz ardı etmeyin. Birçok yatırımcı yatırım yapmayı düşündüğü enstrümanda alım yapmadan önce o enstrüman hakkında yorum yapan kişilerin yorumlarına dikkat eder. Bu noktada birçok yatırımcı kendi analizlerine ters yorum yapan borsa yorumcularının sözlerini dikkate alır. Çünkü yatırımcıya göre o borsa yorumcusunun söyledikleri çıkacaktır. Ancak bu çoğu zaman gerçekleşmez. Bundan dolayı bir yatırımcı herhangi bir yatırım aracını almaya karar verdiyse ve analizlerine güveniyorsa herhangi bir borsa yorumcusunun yorumundan etkilenmemelidir.
 2. Yatırımlarınızı takip etmeyi bırakmayın. Yatırımcıların birçoğu herhangi bir borsa yorumcusunun tavsiyeleri doğrultusunda yatırım aracını alır ve daha sonra o yatırım aracıyla ilgili hiçbir analiz vs. takibi yapmadan borsa yorumcusunu takip eder. Bu noktada çoğu zaman üzülen taraf borsa yatırımcısı olur. Çünkü bir yorum ile yatırım yapan yatırımcı analiz yapmayı ve haber takibi yapmayı bırakmıştır. Örneğin geçtiğimiz hafta ülkemizde yaşanan orman yangınları birçok hisseyi ciddi bir şekilde etkilemişti. Ancak birçok yatırımcı borsa yorumcularından bir yorum gelmediği için bu hisse senetlerinden çıkmadı ve ciddi zararlar yaşadı. Bundan dolayı her yatırımcı risk iştahının gerektirdiği şekilde borsa yorumcuları ile birlikte analizine devam etmelidir.
 3. Profesyonel olmayan isimlere aldanmayın. Özellikle sosyal medya platformlarının yaygınlaşması ile birlikte borsa alanında açılan hesap sayılarında önemli bir artış yaşandı. Bunun sonucunda da ortalıkta çok fazla sayıda bilgi kirliliği oluştu. Bu gerçek olmayan borsa yorumcularının genellikle tek amacı piyasayı manipüle etmek ya da yaptığı eğitimleri satmaktır. Örneğin bir borsa yorumcusu bir hisse senedinde yükseliş devam ederken olumlu paylaşımlar yapıyor ancak tam tersi ivme oluştuğunda geri çekilmenin etkisinden dolayı hemen paylaşımlarını siliyorsa bilin ki o kişi gerçek bir borsa yorumcusu değildir.
 4. Eşzamanlı olarak piyasayı takip edin. Bu maddede yer vereceğimiz bilgiler 2. maddedeki bilgiler ile benzerlik taşıyabilir ancak burada bahsetmek istediğimiz şey çok farklı. Birçok yatırım aracı piyasanın genel durumundan az veya çok bir şekilde etkilenir. Bu nedenle bir kişi borsa yorumcularıyla birlikte kendi hisselerini takip ediyor olsa bil genel piyasayı mutlaka takip etmelidir. Merkez bankalarının faiz kararlarından açıklanan işsizlik ve enflasyon rakamlarına kadar birçok faktör piyasayı önemli bir şekilde etkilediği için düzenli olarak piyasanın takip edilmesi gerekir.
en iyi borsa yorumcusu
Türkiye’nin en iyi borsa yorumcusu kimdir

Profesyonel Borsa Yorumcusu Nasıl Anlaşılır?

Profesyonel borsa yorumcularının genellikle eğitimleri ekonomi üzerinedir. Bir borsa yorumcusunun televizyon kanallarında katıldığı yayınlar, ele aldığı köşe yazıları ve yazdığı makaleler o kişinin profesyonelliğini ortaya koyar.

Borsa Yorumları Nasıl Kullanılmalı?

Borsa yorumları tek başına kullanılmamalıdır. Bir yatırımcı herhangi bir borsacının yorumunu dikkate almak istiyorsa öncelikle kendi yaptığı teknik ve temel analiz yöntemlerine sadık kalmalıdır.
Lütfen Puan Verin
[Toplam: 3 Anlık Puan: 4.3]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu