Borsa

Borsada Sağlam Tüyolar

Borsada yatırım yapmak isteyen kişiler borsada sağlam tüyolar nelerdir, borsada kazanmak için neler yapmalıyız şeklinde sorular yöneltmektedir. Biz de borsaya yatırım yapmak isteyen kişiler için bu yazıda borsada kazanma tavsiyeleri vereceğiz.

Borsada Sağlam Tüyolar Nelerdir, En Yeni Borsa Tüyoları

Öncelikle şunu söylemeliyiz ki bu yazıda herhangi bir hisse önerisi ya da yatırım tavsiyesi vermeyeceğiz. Çünkü hem yatırım tavsiyesi vermek ülkemizde yasal problemler çıkarmakta hem de yatırımcıların kendi yatırımlarına kendilerinin karar vermesi gerekmekte. Bunun için okuyacağınız bu yazıda borsada kazanmak için ne gibi stratejilere başvurmanız gerektiğini ve borsada neden kaybettiğinizi anlatacağız.

borsada sağlam tüyolar
borsada sağlam tüyolar, kaybetmemek için neler yapmalısınız?

Borsada para kazanabilmek için öncelikle kişinin psikolojik olarak kendini hazırlaması gerekir. En ünlü borsacılar bile borsada analiz ve beceriden çok psikolojik yatkınlık ile kazanılabileceğini belirtmektedir. Bunun için bir borsa yatırımcısının teknik analiz ve temel analiz yöntemlerini öğrenmeden, öncelikle kendisini psikolojik olarak hazırlaması gerekmektedir. Bu noktada kişinin öncelikle sabır konusunda kendini geliştirmesi gerekmektedir. Öyle ki ünlü hisse senedi yatırımcısı Warren Buffet’in borsa hakkındaki “borsa sabırsız olanların sabırlı olanlara paralarını transfer ettikleri yerdir” şeklindeki yorumu bunun bir göstergesidir. Bunun yanı sıra kişinin duygularını kontrol etmesi ve duygularıyla hareket etmemesi de borsanın psikolojik aşamalarındandır.

Borsada Kaybetmemek İçin Ne Yapılmalıdır?

Bu başlığı “borsada kazanma için ne yapılmalıdır” şeklinde de yazabilirdik. Ancak birçok yatırımcı borsaya ilk kez giriş yaptığında yalnızca kazanma odaklı görüşe sahip olduğu için bu piyasalarda kayıp yaşamanın olası bir durum olduğunu göz ardı ediyor. Bu nedenle borsaya giren yatırımcıların neredeyse tamamı kısa süreler içerisinde büyük kayıplar yaşıyor. Bunun için yatırımcıların para kazanmadan önce para kaybetmemeye dikkat etmesi gerekmektedir.

Murat Muratoğlu da borsada sağlam tüyolar veren isimler arasındadır. Kanalına abone olarak borsa ile ilgili en güncel tüyoları alabilirsiniz.

Öte yandan, borsada yükselmesi beklenen hisseler içeriğimizi mutlaka incelemenizi öneriyoruz.

Borsada kaybetmemek için yapılacak ilk şey kişinin kendini geliştirmesidir. Kişinin borsada kendini geliştirebilmesi için öncelikle belli başlı hususlarda yetkinlik kazanmalıdır. Bu noktada borsaya ilk kez giriş yapan kişilerin bilanço analizi, haber takibi, destek, direnç ve trend gibi teknik ve temel analiz yöntemlerini ve daha sonra da risk yönetimi konusunu araştırması gerekmektedir. Hem web ortamında hem de kitap olarak bu analiz yöntemleri hakkında yeterince bilgi vardır. Kişi bunlar hakkında kendisini yetiştirdikten sonra borsaya teorik olarak hazır sayılır.

Borsada kaybetmemenin ilk aşamalarından birisi risk yönetimidir. Risk yönetimi kişinin hem psikolojik olarak hem de teknik olarak önce sermayesini daha sonra yatırımını korumasını sağlar. Bu noktada sizler için risk yönetimi ile borsada sağlam tüyolar olarak şunları söyleyebiliriz;

  • Maddi ve manevi olarak kaldırabileceğiniz miktardan daha fazlasını risk etmeyin. Birçok kişi nedendir bilinmez borsada yatırım yapmaya başladığında kendini amansız bir mücadele içindeymişçesine alım satım yaparken buluyor. Hal böyle olunca kişi yatırım yaptığı miktarları görmeden tamamen para kazanma hırsıyla işlem açıp kapatmaya başlıyor. Bunun için de kısa süre içerisinde bakiyesini eritiyor ve hatta iflas ediyor. Bunun için kişi daha yatırım yapacağı enstrümanı satın almadan sermayesinin riske atacağını belirlemesi gerekir. Bu noktada birçok borsa uzmanı yeni başlayan yatırımcıların %0,5 oranındaki bakiyesini riske atmalarını önermektedir. Örneğin bir yatırımcı 1.000 ₺ ile borsaya giriş yaptıysa olası bir olumsuzlukta işlemden çıktığında en fazla 5 ₺ kaybetmelidir. 5 ₺ çok düşük bir oran neden daha fazlasını risk etmeyelim diyebilirsiniz. Ancak bu rakam örnek olarak verilen bir rakamdır. Bu rakam 100.000 ₺ sermaye ile yatırım yapan kişilerde 500 ₺ olmaktadır. Hal böyle olunca kişi birkaç kez üst üste stop olduğunda ana sermayesi büyük oranda erimektedir.
  • Borsadaki risk yönetimi yöntemlerinden biri de işlemi açmadan önce zararı durdur seviyelerinin belirlenmesidir. Birçok kişi bir yatırımı başlattığında analizine o kadar çok güvenir ki tam tersi yönde hareket edeceğini düşünmez ve bu nedenle zararı durdur seviyesini belirlemez. Bu nedenle de çoğu kişi su almaya gidip gelirken bile büyük zararlar elde edebiliyor. Bu nedenle bir yatırıma başlarken işlemi açtıktan hemen sonra bir seviyeye stop noktası koyulmalıdır. Bu stop seviyeleri beklenirken destek ve direnç noktaları baz alınabilir.
  • Düzenli olarak kâr alın. Eğer açtığınız bir işlem tahmin ettiğiniz yönde gidiyorsa ve yatırımınız değerlenmeye başladıysa kâr almaya başlayın. Bunun için stop seviyenizi ilk etapta giriş seviyenize daha sonra daha yukarı alabilirsiniz. Bu şekilde yatırım aracının yönü değişse dahi hiçbir kaybınız olmaz ve hatta kâr elde edebilirsiniz.
  • Portföy çeşitliliğine dikkat edin. Sermayenin tamamını bir yatırım aracına yatırmak kumar oynamakla eşdeğerdir. Bu nedenle herhangi bir yatırım aracına yatırım yaparken sermayenin tamamının yatırılmaması önerilmektedir. Bu noktada risk anlayışınıza ve getiri beklentinize göre bir miktar belirleyebilirsiniz.

Ayrıca, borsada en ucuz hisseler içeriğimizi incelediniz mi?

Borsada En Sağlam Tüyolar Veren İsimler Listesi!

Bu başlıkta yeni yatırımcılara fikir oluşturması adına dünyadaki en iyi borsacıların tüyolarını paylaşacağız. İşte dünyaca ünlü uzmanlardan borsada sağlam tüyolar;

  • Borsada kazanmanın tek yolu portföy çeşitliliği sağlamak ve risk almak. Bir yatırıma girişmeden önce ne kadar para kazanabileceğinizi değil ne kadar kaybedebileceğinizi düşünün. (Jeffrey Gundlach)
  • Borsacıların en büyük hatası geçmişte takılı kalmaktır. Eskiden kazanç sağladığı bir yatırım aracına tekrar yatırım yapan kişi kaybetmeye mahkumdur. (Ray Dalio)
  • Borsada kaybetmenin iki nedeni vardır. Onlar da aç gözlülük ve korkudur. Kazanmak isteyenler bunun ortasını tutturmalıdır. (Seth Klarman)
  • Risk almak sana kazanç getirmez. Bir yatırım aracında kazanmak istiyorsan onu en ucuz konumundayken satın almalısın. (Jeremy Grantham)
  • Bir borsa yatırımcısının 3 düşmanı vardır. Bunlar aç gözlülük, umut ve cehalettir. Eğer borsada kazanmak istiyorsanız bu 3 düşmandan kurtulmalısınız. (Jesse Livermore)

Burada yer alan yorum ve bilgilerin hiçbiri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Hisse senedi ya da diğer yatırım araçları fark etmeksizin kendinizi geliştirmeden buradaki bilgi yorum ve tavsiyeleri kullanarak yatırım yapmak beklentilerinize uygun sonuçlar doğmayabilir. Bu nedenle burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım yapmak ciddi mali sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle mali durumunuz ile risk yöneyimi yaprak al sat işlemlerinizi gerçekleştirmelisiniz. Eğer borsada yatırım tavsiyesi alarak yatırım yapmak istiyorsanız ülkemizde bulunan danışmanlık hizmeti veren kurumlar aracılığı ile yatırım yapabilirsiniz. Borsada en sağlam tüyolar araştırması yaparken manipülatörlerden uzak durmalısınız çünkü verdikleri bilgiler yanıltıcı olabilir.

Borsadan zengin olmak mümkün mü?

Borsanın kurallarını uygulayarak ve yüksek sermaye ile yatırıma başlayarak zengin olmak mümkündür.

Borsaya girmek için ne kadar para lazım?

Borsaya 100 TL ile de girilebilir 1.000.000 TL ile de girilebilir. Bunun için aracı kurumun kurallarına ve yatırım aracının değerine bakmak yeterlidir.

Borsaya 500 TL ile girilir mi?

Borsada 500 TL ile alınabilecek hisse senetlerini alarak yatırıma başlanabilir.

Borsaya 100 TL ile girilir mi?

100 TL yatırım ile alınabilen hisse senetlerini alarak yatırıma başlanabilir.

En az kaç adet hisse senedi alınabilir?

Borsaya giriş yapmak isteyen yatırımcılar istediği kadar hisse senedi alarak yatırıma başlayabilir. Bunun için bir alt limit yoktur.

Hisse senedi her zaman satılır mı?

Hisse senedinin satılabilmesi için tahtada diğer yatırımcıların alış emirlerinin olması gerekmektedir.
Lütfen Puan Verin
[Toplam: 1 Anlık Puan: 5]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu