Kullanıcı Yorumları

Tms Tedavisi Yaptıranların Yorumları

Depresyon semptomlarını iyileştirmek amacıyla yaptırılan tedaviyi bu içeriğimizde TMS tedavisi yaptıranların yorumları eşliğinde bilgi paylaşımını sağlayacağız.

Transkraniyal manyetik stimülasyon (TMS), depresyon semptomlarını iyileştirmek için beyindeki sinir hücrelerini uyararak bir manyetik alan kullanan bir tedavi biçimidir. TMS genellikle diğer depresyon tedavileri işe yaramadığında kullanılır. Tedavi, tekrarlanan manyetik darbelerin verilmesini içerir.

TMS’de kullanılan manyetik darbeler, kafatasından ağrısız bir şekilde geçer ve beynin farklı bölümleri arasındaki iletişimi geliştirebilen beyin hücrelerini uyarır.

TMS’nin tam olarak nasıl çalıştığı hala bilinmiyor ancak stimülasyonun beyin fonksiyonu üzerinde kalıcı bir etkisi var gibi görünüyor, bu da depresyon semptomlarını hafifletebilir ve ruh halinizi iyileştirebilir.

Beyninize giden manyetik darbeler korkutucu görünebilir. TMS tedavisinde kullanılan darbeler, temelde MRI makinesinde kullanılan manyetik darbelerle aynı tip ve yoğunluktadır ve çok güvenli kabul edilir.

Ayrıca, elektrokonvülsif terapiden (ECT) farklı olarak TMS, tedaviden sonra sedasyon veya kesinti gerektirmez. Hafıza veya biliş üzerinde olumsuz bir etkisi yoktur.

Aslında çoğu insan için TMS’nin antidepresanlardan daha az yan etkisi vardır.

TMS Tedavisi Nedir?

Tekrarlayan TMS genellikle bir doktor muayenehanesinde veya klinikte yapılır. Etkili olması için bir dizi tedavi seansı gerektirir. TMS tedavisi yaptıranların yorumları incelendiğinde seanslar genellikle dört ile altı hafta boyunca haftada beş kez günlük olarak yapılır.

Beynimiz bir et parçası gibi görünse de aslında milyarlarca nöronun sayısız bağlantıyla birbirine bağlandığı karmaşık bir elektrik devresine benzer.

TMS tedavisi de sinir hücrelerinde kullanılan bir tür elektrikten başka bir şey değildir. Beyni ve zihni etkileyen hastalıklar bazen bu elektrik akımlarının birbirine karışmasından kaynaklanabilmektedir.

Tms Tedavisi Yaptıranların Görüşleri
Tms Tedavisi Yaptıranların Görüşleri

Beynin kalesi gibi davranan kan-beyin bariyeri adı verilen bir set beynimizi vücuda giren toksinlerden korumak için oluşturulur. Bu organ bozulmaya başladığında, modern yaşamın bin bir toksini ve ağır metali vücuda girerek beyni etkiler ve elektriksel aktiviteyi bozar.

Bir zamanlar ECT (elektrokonvülsif tedavi) olarak bilinen “beyne elektrik akımı” uygulanarak bu elektriksel aktivite yeniden sağlanmaya çalışılmış, ancak ciddi komplikasyonlar nedeniyle yaygın olarak kullanılmamıştır.

TMS tedavisi yaptıranların yorumları bu tedavinin ECT’den daha faydalı olduğunu göstermektedir.

Depresyonu olan kişilerde beynin belirli bölgelerinde elektriksel aktivite azalmıştır. TMS tedavisi ile uyuyan bu nöronlar uykudan uyandırılarak normal elektriksel aktivitelerine geri döndürülür ve böylece depresyon tedavi edilir.

Anksiyete bozuklukları gibi bazı psikiyatrik durumlarda, beynin belirli bölgelerindeki sinir hücrelerinin aktivitesinde artış olabilir.

Bu durumda TMS, iyileştirici etkilerini bu artan nöral aktiviteyi susturarak ve normal seviyelere getirerek göstermiştir.

TMS Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Hasta uyanıkken uygulanan, doktor tarafından yapılan ve anestezi gerektirmeyen bir tedavidir. Hastanın başına bir başlık konur. Belirli ölçüler alınarak beynin uyarılan bölgeleri işaretlenecektir.

Seanslar halinde uygulanır, her seans 15-30 dakika sürer, haftada 5 gün ve günde bir seans olmak üzere toplam 20-30 seans uygulanır.

Hastalar uygulamadan hemen sonra günlük işlerine dönebilirler. TMS tedavisi; majör depresyon, OKB, panik bozukluk, anksiyete bozuklukları, madde bağımlılığı, kulak çınlaması, Alzheimer hastalığı gibi hastalıkların iyileşmesi için yapılır.

ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından onaylanmış etkili ve güvenilir bir tedavidir. İlaca yanıt vermeyen ilaca dirençli depresyon durumlarında çok etkilidir.

TMS tedavisi yaptıranların yorumları gösteriyor ki, hamilelik ve emzirme döneminde güvenli etkiye sahiptir. TMS sizin için uygunsa, depresif belirtileriniz iyileşebilir veya tamamen kaybolabilir.

Semptomların düzelmesi ise birkaç hafta sürebilir.

TMS Tedavisi Yaptıranların Avantajları

 • Oldukça etkili klinik araştırma sonuçlarına göre, TMS’nin başarı oranı ilaç tedavisinden daha yüksek ve elektrokonvülsif tedaviden (ECT) daha düşüktür.
 • Çok az yan etki veya hiç yan etki görülür. (En ciddi yan etki hafif bir baş ağrısıdır)
 • Terapötik etki hemen başlar (genellikle 1 hafta içinde).
 • Non-invaziv şekilde (vücuda doğrudan müdahale etmez) tedavi edilir.
 • Anestezi gerekmez. Ayakta tedavi gibidir.
 • Spesifik nöral devrelere üstün hedefleme gücüne sahiptir.
 • Etkililik sadece 2 ila 4 haftalık tedavi gerektirir. Tedaviye dirençli kişilerde terapötik fayda sağlar.
 • Hastaların TMS uygularken ilacı kesmelerine gerek yoktur.
 • Majör depresif bozukluk ve bipolar bozukluğu olan hastaların tedavisinde eşit derecede etkilidir.
 • Tedavi parametreleri her hasta için ayrı ayrı belirlenmiştir. Süreç, her hastanın spesifik teşhisine dayanır ve en etkili tedaviye izin verir. Hastalara tedavi boyunca depresyon ve anksiyete derecelerinin ilerleyişi hakkında bilgi sağlanır.
 • Herhangi bir tedavide olduğu gibi, iyileşme derecesi kişiden kişiye değişir.

TMS Tedavisi Yaptıranların İyileşme Süresi

Genellikle iyileşme, tedaviye başladıktan sonraki bir ile iki hafta içinde gerçekleşir. TMS tedavisi yaptıranların yorumları, çoğu hastanın tedavinin ikinci haftasında iyileşme sürecine girdiğini göstermektedir.

Tedaviye geç yanıt verenler, depresif semptomları önemli ölçüde azaltmak için beşinci haftada ek bir seansa ihtiyaç duyabilir.

Hastalar normal tedavi sürecinin ardından yaklaşık 8 ile 12 ay sonra TMS tedavisine başlar. Bu süre her hasta için farklıdır.

Ortalama olarak, normal tedavi ilk TMS seanslarının yarısını kapsar. Depresif belirtilerinin geri döndüğünü hisseden hastaların en kısa sürede doktoruyla iletişime geçmelerinde fayda vardır.

Tms Tedavisi Yaptıranların Yorumları
Tms Tedavisi Yaptıranların Yorumları

TMS Tedavisi Yaptıranların Görüşleri

Selami Bey: Tam 15 seans TMS aldım. OKB ve kaygı bozukluğum vardı. Kaygı ve panik atak konusunda hiçbir şey kalmadı. Takıntılarımda ise azalmalar var.

İsmail Bey: Uzun süre depresyon yüzünden Kendimi çok kötü hissediyordum artık hiçbir şey yapmak istemiyordum. Dışarı dahi çıkmak, kendime bakmak ya da kişisel bakım yapmak istemiyordum. Tek yapmak istediğim yatakta saatlerce uyumaktı. Bu süreç bana çok zor geliyordu. Birkaç seans TMS cihazına girdikten sonra kendimdeki değişikliği hem kendim hem de ailem fark etti. Şu anda TMS tedavimi bitirdim ve gerçekten kendimi çok iyi hissediyorum.

Burcu Hanım: Panik atağım için TMS tedavisi gördüm uzun süre panik atak hastasıydım. 15 seans sonrasında ataklarım ciddi anlamda azaldı.

Derya Hanım: Gebelik dönemimde yaşadığım bir olay sonrası panik atak geçirmeye başlamıştım. Bu durum beni çok yıpratıyordu gebeliğimden dolayı ilaçta kullanmak istemiyordum. Araştırmalarım sonucu TMS tedavisini buldum. İlaçsız bir şekilde bu durumu atlatabildiğim için çok mutluyum.

Tedavi sonucunda genellikle olumlu dönüşler sağlanmıştır. Psikolojik hastalıkların tedavisinde sürekli ilaç kullanımı hastayı oldukça zorlamaktadır ve bu durum beraberinde birçok yan etkiyi getirebilir. TMS tedavisi yaptıranların yorumları psikolojik rahatsızlıklar için kalıcı bir çözüm olduğunu gösteriyor.

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu