Borsa

Bedelsiz Sermaye Artırımı Yapacak Şirketler

Günümüzde birçok yatırım aracı bulunuyor. Ancak birçok kişi sermayesinin önemli bir kısmını şirketlere yatırmayı tercih ediyor. Yatırımcılar halka arz edilen hisse senetlerini aracı kurumlar ile satın alıyor ve portföyünü arttırmaya çalışıyor.

Bedelsiz Sermaye Artırımı Yapacak Şirketler Kimlerdir, Sermaye Artırımı Nedir?

Bedelsiz sermaye artırımı kısaca bir yatırımcının herhangi bir ücret ödemeden fazladan hisse senedini portföylerine katmasını sağlayan bir uygulamadır. Hisselerinin bir kısmını arz ederek ortak toplayan şirketler iç kaynaklarındaki sermayeyi kullanarak bedelsiz sermaye artırımı yaparlar.

Şirketlerin zaman zaman uyguladıkları bu stratejiler ile birlikte ortaklar herhangi bir ücret ödemeden portföylerini büyütmüş olur.

bedelsiz sermaye artırımı yapacak şirketler
bedelsiz sermaye artırımı yapacak şirketler

Bedelsiz Sermaye Artırımına Nasıl Dahil Olunur?

Hisse senetlerine yatırım yapmayı tercih eden kişiler bedelsiz sermaye artırımı ile yatırımlarını ve portföylerini genişletmek isterler. Ancak birçok kişi bu uygulamaya nasıl katılacakları konusunda herhangi bir bilgi sahibi değildir.

Bedelsiz sermaye artırımına katılmak için ekstra bir işlem yapmaya gerek yoktur. Bunun için sermaye artırımı yapacak olan şirkette hissenizin olması yeterlidir. Bunun için mali durumunuz ile risk durumunuzu göz önünde bulundurarak herhangi bir yatırım aracı şirketi ile önceden herhangi bir şirketten kağıdınızın olması gerekmektedir.

Bunun için çeşitli bankaları kullanabileceğiniz gibi yatırım hizmeti aracı kurumlar portföy yönetimi hizmeti veren firmalar ile de anlaşılabilir.

Hisse senedi satın alarak yatırım hizmeti almak isteyen kişiler yatırım danışmanlığı hizmeti aracı kurumlar ile yatırım danışmanlığı sözleşmesi yaparak hisse senedi alabilir ve bu uygulamadan yararlanabilir. Portföy yönetim şirketli mevduat kapsamında hizmet vererek herhangi bir ücret ödemeden bedelsiz sermaye artırımı yapmanıza yardımcı olabilir.

Burada bizim verdiğimiz bilgiler imzalanacak yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Bu nedenle bedelsiz sermaye artırımı için anlaşma yapacağınız aracılar ile imzalanacak sözleşmeyi iyice okumalısınız. Çünkü bu şirketlerin yatırımları risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

İlginizi çekebilir: Bedelli sermaye artırımı yapacak şirketler listesi ve güncel bilgiler

Bedelsiz Sermaye Artırımı Nasıl Hesaplanır?

Bedelsiz sermaye artırımı ile portföylerini büyütmek isteyen kişilerin en çok merak ettiği sorulardan biri de bu sermaye artırımının nasıl hesaplandığıdır. Bedelsiz sermaye artırımında uygulanacak hesaplama şu şekildedir;

Kağıt Fiyatı (güncel) = Kağıt fiyatı (eski) + R x n1 – TEM / 1 + n1 + n2 şeklinde olmaktadır.

Bu formülde;

 • R rüçhan hakkı kullanım fiyatı
 • n1 bedelli sermaye artırımı oranı
 • n2 bedelsiz sermaye artırımı oranı
 • TEM kağıt başına düşen temettü nakit miktarını belirtmektedir. Yatırım yaptığınız şirket ve kağıtlar ile ilgili güncel rakamları bu formülde kullanarak bedelsiz sermaye artırımını hesaplayabilirsiniz.

Bu konu hakkında Emrah Lafcı Bey’in kıymetli görüşlerini de almalısınız. Bunun gibi bilgiler için kendisinin kanalına abone olabilirsiniz.

Bedelsiz Sermaye Artırımı Şirketler için Neden Önemlidir?

Bedelsiz sermaye artırımı şirketler için stratejik bir öneme sahiptir. Bedelsiz sermaye artırımları ile birlikte şirketler kullanmadığı kaynaklarını sermayelerine ekleme fırsatı yakalar. Bu şekilde şirketler farklı alanlarda yatırım yaparak öz sermayesini arttırmaya çalışır.

Aynı zamanda birçok hisse senedi yatırımcısı bedelsiz sermaye artırımını olumlu olarak karşıladığı için şirkete yatırım yapan kişi sayısında da artış yaşanır. Aynı zamanda şirketler büyük oranda vergi avantajına sahip olur.

İlginizi çekebilir: bu yıl bedelsiz veren hisseler hangileridir?

Bedelsiz Sermaye Artırımı Yapacak Şirketler 2023

Birçok kişi yatırım yaparken dönem dönem bedelsiz sermaye artırımı yapacak şirketleri takip eder. Bu şekilde önceden bilgi sahibi olarak yatırımlarını şekillendirmeye çalışırlar. Ülkemizde KAP tarafından yönetilen hisse senetlerinin yaptığı açıklamalar doğrultusunda bedelsiz sermaye artırımı yapacak şirketler 2023 senesindeki güncel listesi şu şekildedir;

 • ARENA %213
 • BEYAZ %9
 • BLCYT %20
 • CASA %1000
 • EPLAS %500
 • FADE %19
 • FRİGO %152
 • İSBİR %5000
 • GEDİK %110
 • GENTS %29
 • HDFGS %36
 • HLGYO %5
 • İNFO %38
 • KLMSN %100
 • KRVGD %28
 • LKMNH %50
 • LOGO %300
 • MTRKS %50
 • ORGE %60
 • QUAGR %100
 • SEKUR %400
 • SEYKM %86
 • SNPAM %83
 • SONME %34
 • TRILC %110
 • YAPRK %17
Bedelsiz sermaye artırımı sonrası grafikler
Bedelsiz sermaye artırımı sonrası grafikler

Bedelsiz Sermaye Artırımı Gerekli Midir?

Şirket hissetleri ile yatırım yaparken portföy büyütmenin çeşitli yolları var. Birçok kişi al sat yaparak ve mevcut sermayesini yeni hisse senetlerine yatırarak portföylerini büyütebiliyor. Ancak bazı kişiler bedelsiz sermaye artırımı yapan şirketleri tercih ederek portföylerinden herhangi bir bedel ödemeden sahip oldukları kağıt sayısını artırmaya çalışıyor. Bu yazıda bedelsiz sermaye artırımı hakkında bilgi vereceğiz.

Ancak öncesinde belirtmemiz gereken bir durum var ki bu yazıda belirtilen bilgiler tavsiye ve yatırım tavsiyesi değerinde değildir. Ülkemizde yatırım alanındaki tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında görev yapan şirketler vermektedir. Burada yer alan yorum ve bilgiler yalnızca yatırımcıları bilgilendirmek için paylaşılmıştır. Burada yer alan yatırım bilgi yorum vb. içerikleri okuduktan sonra yatırım danışmanlığı hizmeti aracı kurumlar vasıtasıyla risk ve getiri tercihlerinize göre yatırım yapmalısınız.

Bedelsiz sermaye artırımı hisseyi nasıl etkiler?

Bedelsiz sermaye artırımını hissenin arz edilen kağıt adedi artış gösterdiği için kağıt değerlerinde bir miktar azalma görülebilir. Bununa birlikte dolaşımda olan likidite ve hacimde artış gözlemlenir. Şirketlerin stratejik olarak uyguladığı bu uygulama ile birlikte şirketin gelecekte yapacağı hizmetler sonucunda kağıt değerlerinde büyük değişiklikler görülebilir.

Bedelsiz hisse ne zaman hesaba geçer?

Bedelsiz sermaye artırımı uygulaması sonrasında elde edilen haklar işlemin onaylanmasından sonra 2 iş günü içerisinde hesaba geçer. Burada sermaye haklarının hemen hesaba geçmemesindeki ana neden T+2 uygulamasıdır. Kağıtların hesaba geçmesi için ek bir işleme yoktur.

Bedelsiz sermaye artırımı hisseyi nasıl etkiler
Bedelsiz sermaye artırımı hisseyi nasıl etkiler

Şirketler neden bedelsiz sermaye artırımı yapar?

Şirketler bedelsiz sermaye artırımı ile dolaşımdaki hisse senetlerinin adedini arttırmaya ve ek kaynaklar oluşturmaya çalışır. Stratejik olarak yapılan bu uygulamada şirketler hem kağıtların değerlerinin artmasını amaçlar hem de vergi avantajlarından faydalanılmaya çalışır.

Sekur bedelsiz sermaye artırımı ne zaman?

Borsada sekur koduyla işleme alınan Sekuro Plastik Ambalaj Sanayi A.Ş. 19.01.2023 tarihinde sermaye artırımı kararı almıştı. Şirket bu kararı ile birlikte %400 oranında bir artırım yaptı.

Bu yazıda verilen bilgi yorum ve tavsiyeleri yalnızca konu hakkında bilgi sahibi olmak için kullanınız. Yatırım araçları kimi zaman ciddi sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle sadece burada yer alan yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı hizmeti veren aracı kurumlar ile işbirliği yaparak kullanınız.

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu