Özel Sektör Maaşları

Muhasebeci Maaşları 2022, Ön, Genel, Serbest Ne Kadar?

Bu yazımızda muhasebeciler ne iş yapar, nasıl muhasebeci olunur ve muhasebeci maaşları ne kadar gibi soruların cevaplarını vereceğiz. Eğer siz de muhasebe mesleği hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz bu yazımızı sonuna kadar okumalısınız.

Muhasebeci Nedir?

Günümüzde özel sektör faaliyetlerinin artmasıyla birlikte bazı mesleklere olan ihtiyaç artış göstermiştir. Bu mesleklerden biri de muhasebeciliktir. Özellikle orta ve büyük ölçekli işletmeler tarafından ihtiyaç duyulan bu meslek grubuna mensup kişiler finansal konularda çalışmalar yapar.

Muhasebe kavramı özel sektörde iki farklı türe ayrılmıştır. Bunlar ön muhasebe ve genel muhasebedir.

Ön muhasebe yapan muhasebeciler işletme ile ilgili cari hesap takipleri, gelir ve gider takipleri, fatura takibi, tahsilat, banka hesabı takibi ve stok takibi gibi işlemleri yerine getirir. Genel muhasebede ise ön muhasebede kayıt altına alınan işlemler raporlanır ve analiz edilir.

Gördüğünüz üzere muhasebeciler özel sektörde faaliyet gösteren bir işletmenin olmazsa olmazlarındadır. Küçük çaplı işletmeler finansal konularda dışarıdan muhasebeci ile çalışırken orta ve büyük ölçekli işletmeler bünyesinde kendi muhasebecilerini bulundurur.

Muhasebeci Ne İş Yapar?

Muhasebeci ne iş yapar diye merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. Sizler için hepkredi.com olarak detaylı bir araştırma gerçekleştirdik.

Özel sektör meslek gruplarının biri olan muhasebecilerin yaptığı işleri şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Çalıştıkları işletmelerin vergi gibi sorumluluklarını takip etme
  • Çalıştıkları işletmelerin mali faaliyetlerini takip etme
  • Günlük kasa, muhasebe ve pos kayıtlarını takip etme
  • Stokları takip etme
  • Veri girişlerini gerçekleştirme, takip etme
  • Çalışan sözleşmesi gibi sözleşmeleri kayıt etme
  • Makbuz ve belgeleri arşivleme
  • Nakit giriş ve çıkışlarını takip etme

Gördüğünüz üzere muhasebecilerin tek görevleri finansal işlemleri takip etmek. Aynı zamanda nakit giriş ve çıkışlarıyla da ilgilenen bu meslek grubunun çalışmalar esnasında bir hayli dikkatli olması gerekiyor.

ön, genel ve serbest muhasebeci maaşları
ön, genel ve serbest muhasebeci maaşları

Muhasebeci Olmak İçin Hangi Bölüm?

Muhasebeci olmak için lisans düzeyinde iktisat, maliye, işletme, muhasebe ve bankacılık gibi bölümlerden mezun olmak gerekiyor. Aynı zamanda ticaret meslek liselerinde okutulan muhasebe bölümü ile de muhasebeci olmak mümkündür.

Gördüğünüz gibi muhasebeci olmak için birçok bölüm bulunuyor. Ancak bu iş o kadar da kolay değil. Muhasebeci olarak mezun olsanız dahi çeşitli programları iyi kullanabilme, dikkatli olma, gerekli ruhsatlara sahip olma ve matematik ile aranızın iyi olması gibi gereksinimlere sahip olmanız gerekiyor.

Muhasebeciler dilerlerse gerekli sınavları vererek mali müşavir olarak da çalışabilir. Öte yandan, mali müşavir maaşları ve mali müşavir nasıl olunur adlı içeriklerimizi de incelemek isteyebilirsiniz.

Muhasebeci Önü Açık Mı?

Muhasebecilik gerçekten önü açık olan meslek gruplarındandır. İş ilanlarına baktığımızda birçok firmanın muhasebeci aradığını görüyoruz. Ancak firmalar genellikle iş arayanlardan tecrübeli serbest muhasebeci olanları tercih ediyor.

muhasebeci maaşları ne kadar oldu
muhasebeci maaşları ne kadar oldu

Muhasebeci Maaşları 2022 Yılında Ne Kadar?

Muhasebeci maaşı ne kadar sorusu muhasebeciler ile ilgili en çok aldığımız sorulardan bir tanesi.

Muhasebeci maaşları geçtiğimiz yıl en az 4.000 TL civarındayken bu yıl ortalama 5.000 TL civarında. Bunlar en düşük muhasebeci maaşlarıdır. Kanun uyarınca asgari ücret altında çalışamayacağı için 2022 yılı itibariye bir muhasebeci 4.253 TL’den daha az maaş alamaz.

Muhasebeciler küçük işletmelerde genel olarak 5.500 ila 6.500 TL arasında maaş alırken bu rakam çok büyük firmalarda çift hanelere çıkmakta.

Bu yazımızda muhasebeci maaşları hakkında bilgi vermeye çalıştık. Eğer diğer meslek gruplarının ne kadar gelir elde ettiğini merak ediyorsanız sitemizde küçük bir gezintiye çıkabilirsiniz.

Bir muhasebeci ne kadar maaş alır?

Bir muhasebeci 2022 yılı itibariyle ortalama 6 bin TL civarında maaş alır.

Muhasebecilerin maaşı ne kadar 2022?

En düşük muhasebeci maaşı 2022 yılında 5 bin TL civarındadır.

Bilgisayarlı muhasebe elemanı ne kadar maaş alır?

Bilgisayarlı muhasebe elemanları 6.500 TL civarında maaş alır.

Ön muhasebe elemanı ne kadar maaş alır?

En düşük ön muhasebe elemanının maaşı 5 bin TL civarındadır.
Lütfen Puan Verin
[Toplam: 2 Anlık Puan: 2.5]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz hepkredi@gmail.com adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu