Borsa

Borsa Neden Düşüyor

Bu yazımızda hisse senedi yatırımcılarının çok sık yönelttiği borsa neden düşüyor sorusunun cevaplarını arayacağız.

Borsanın Düşüş Sebepleri Nelerdir, Borsa Neden Düşüyor 2023

Hisse senedi yatırımcıları zaman zaman borsanın düşmesi ile baş başa kalabiliyor. Bu noktada birçok kişi yatırımlarını korumak adına borsanın düşme sebeplerini öğrenerek ona göre bir strateji belirliyor. Bu yazıda Borsa İstanbul içindeki BİST 100 endeksine ait hisselerde düşüşün sebeplerinin ne olduğunu vereceğiz. Fakat öncesinde bir borsanın neden düşüş yönünde hareket sergilediğini ve bu düşüş esnasında ne yapılması gerektiği konusunda gelin bilgi sahibi olalım.

Borsa Neden Düşüyor
Borsa Neden Düşüyor

Borsaların düşmesine neden olan birçok faktör vardır. Ancak bunlar içerisinde o borsanın bulunduğu ülkenin sergilediği ekonomik istikrar en önemli faktörlerden biridir. Birçok kişi borsaların ve içindeki hisse senetlerinin ekonomiden bağımsız olduğunu düşünse de aslında bu iki kavram doğrudan ilişki içindedir. Borsaların düşmesine neden olan başlıca sebepleri şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Ülke ekonomisinde denge sağlanamamışsa borsa zaman içinde düşmeye mahkumdur. Buradaki söz konusu denge negatif yönlü bir dengedir. Yani ülkenin hazinesine giren nakit miktarı çıkan nakit miktarından azsa, ülkenin borcu her geçen yıl artıyorsa ve harcamaları çok fazlaysa negatif bir ekonomik denge ortaya çıkmıştır. Öyle ki bir hisse senedi yatırımcısı hangi ülkede yaşıyor olursa olsun borsa neden düştü sorusunu sorduğunda ülkenin ekonomik durumuna bakması borsanın ve hisse senetlerinin neden düştüğünü gösterecektir.
  • Borsanın düşmesinin bir diğer sebebi ise merkez bankası ve hükumetin yanlış para politikaları almasıdır. Örneğin Türkiye için konuşacak olursak Dolar TL ya da Euro TL gibi paritelerdeki hareketliliğin Türkiye’nin aleyhine olması büyük ölçüde merkez bankasının ve hükumetin yanlış para politikaları almasından kaynaklanabileceğini söyleyebiliriz. Her ne kadar küresel piyasalar bu pariteleri belirleyen unsurlar olsa da ülkelerin aldığı para politikası kararları daha önemlidir. Eğer ülkeler yanlış bir para politikası seyrederse dolaylı olarak yatırımcılarının güveni zedelenecek, arz-talep dengesizliği ortaya çıkacaktır. Bu da zamanla borsanın düşmesine neden olacaktır.
  • Borsaların düşme sebeplerinden bir diğeri de endeks içerisindeki şirketlerin ve ait olduğu sektörlerin sergilediği performanstır. Örnek verecek olursak BİST 100 endeksinde en çok inşaat sektörüne ait şirketlerin olduğunu düşünelim. Bu noktada inşaat sektöründe herhangi bir yavaşlama vs. olursa şirketler zarar yapmaya ve dolayısıyla yatırımcı kaybetmeye başlayacaktır. Bu da zamanla BİST 100 endeksinin düşmesine neden olacaktır. Bu durum borsanın minimal düzeyde düşmesine neden olsa da büyük tabloda düşüşün temel sebeplerinden biridir. Öyle ki Borsa İstanbul neden düşüyor ya da BİST 100 neden düşmeye devam ediyor diye soran kişilerin BİST 100 içerisindeki baskın sektörlere, bu sektörlerin genel piyasa durumuna ve bu şirketlerin sergilediği performanslara göz atması gerekmektedir.

Bu faktörler borsanın düşmesine neden olan başlıca faktörlerdir. Bunun yanı sıra bazı etmenler de borsanın düşmesine neden olsa da asıl ve etkili olan nedenler bunlardır. Şimdi ise gelin ülkemizdeki borsaların neden düştüğüne bir göz atalım.

bugün Borsa Neden Düşüyor
bugün Borsa Neden Düşüyor

Türkiye Borsaları Neden Düşüyor?

Türk borsalarındaki düşüşün sebeplerine bakmadan önce gelin birlikte ülkemizin en değerli endeksi olan BİST 100 endeksine ait son verilere ait kısa bir analiz yapalım.

BİST 100 endeksi 15 Mart 2023 itibariyle tarihinin en iyi seviyelerinden birine gelmişti. Ancak sonraki birkaç hafta içerisinde yaklaşık %20 oranında bir değer kaybederek haftayı oldukça düşük bir puandan tamamladı. Bununla birlikte işlem hacmi kaybının da yaşandığı bu süreçte borsa bir miktar toparlanma gerçekleşse de sonuç olarak borsa tekrardan değer kaybetti.

Son durum yatırımcılara bir miktar umut yaratsa da haftanın son değerleri ve önceki kapanış yatırımcıların bir miktar güven kaybı yaşamasına neden oluyor. Son kapanışa göre ülkemizdeki borsa düşüş sebepleri ise şu şekilde.

Ülkemizdeki BİST ve bankacılık endeksi endekslerin yani borsaların düşme sebebi olarak ABD Merkez Bankası tarafından alınan kararlar gösteriliyor. Geçtiğimiz haftalarda ABD Merkez Bankası FED’in üst düzey yöneticileri yatırımcıların varlık almasında azalmalara gitmesi konusunda çalışma yürütmüşlerdi.

Merkez bankasının neden olduğu bu satış baskısı sonucunda başta ABD olmak üzere birçok ülkedeki piyasalar etkilenmiş ve yüksek hacimli satışlar meydana gelmişti. Gelen bu satışlar nedeniyle de ülkemizdeki borsalarda arz-talep dengesinde bir bozulma meydana gelmiş ve borsa düşmüştü.

Ülkemiz piyasalarında ayakta durmayı başarabilen ve hatta daha fazla değerlenen şirketler olsa da genel tabloya baktığımızda bu düşüşün birçok hisse senedini derinden etkilediğini söyleyebiliriz. Bununla birlikte ülkemizdeki enflasyon oranları, işsizlik seviyeleri, Covid-19 salgınının olumsuz seyri ve döviz kurlarındaki artışlar yatırımcıların güven kaybetmesine ve dolayısıyla borsanın düşmesine neden olmuştu.

İlerleyen süreçte borsaların düşüp düşmeyeceğine ülkemizin ekonomik durumuna, iç piyasalara ve dış piyasalara bağlı olarak gelişeceğini söyleyebiliriz.

Borsa Düşerken Hisse Senedi Satılmalı Mı?

Hisse senedini satma kararı o hisse senedine ait şirketin sergilediği performansa göre verilmelidir.
Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu