Kamu Maaşları

Vali Maaşı

Vali maaşı ne kadar? Nasıl vali olunur? Vali yardımcısı maaşı ne kadar oldu? Emekli vali ne kadar maaş alır? Bütün bu soruların cevaplarını ve vali maaşlarına dair diğer detayları sizler için araştırdık.

Vali Maaşı 2023 Yılında Ne Kadar Oldu?

Vali maaşı, 16.500 TL’dir. Bu rakam valinin aile ve çocuk yardımı gibi ek ödeme alıp almama durumuna göre değişebiliyor. Kamu görevlisi statüsünde olan valilerin maaşları diğer kamu görevlerindeki etkenlere göre değişiyor.

Valiler, devletin il merkezlerindeki en üst düzey temsilcisidir. Arapça bir kelime olan vali, kelime anlamı olarak muhafız koruyucu anlamına gelir. Valiler, görev yaptıkları illerdeki bütün resmi işlemlerin sağlıklı bir şekilde yürütülmesinden sorumludurlar. İçişleri Bakanlığı bünyesinde görev yapan valiler illerdeki diğer resmi görevlilerin üstleri konumundadır.

Vali Maaşı ne kadar
Vali Maaşı ne kadar

Vali Maaşları 2023 Güncel

Vali maaşları, 16.500 TL seviyelerindedir. Ancak bu rakam medeni hal ve çocuk sayısı gibi unsurlara bağlı olarak değişebiliyor.

Valiler, aynı zamanda kamu görevlileri olduklarından dolayı maaşları Ocak ve Temmuz ayında yapılan memur maaşları zammından etkileniyor. Böylece Ocak ve Temmuz aylarında valiler, zamlı maaşlar alırlar. Zam oranı ise her ne kadar toplu sözleşmeyle belirlenmiş olsa da enflasyonun son dönemlerde yüksek olması bu durumu değiştiriyor. Memur maaşlarına artık enflasyon oranında zam yapılıyor.

Temmuz ayının başında Haziran ayı enflasyon oranları belli oldu. Haziran ayındaki oranlar da dikkate alındığında, son 6 aylık enflasyon oranı %8,45 oldu. Dolayısıyla bu oranda memur maaşlarına da zam geldi. Yapılan zamdan sonra en düşük memur maaşı 5.600 TL seviyelerine gelirken, en yüksek memur maaşı ise 15.500 TL oldu.

Yapılan %8,45’lik zam ile en düşük memur maaşına yaklaşık 480 TL zam geldiği görülüyor. En yüksek memur maaşındaki artış ise 850 TL’den fazla oldu. Enflasyon rakamları, aynı zamanda emekli maaşları için de zam oranı olarak kabul ediliyor. Emekli aylıklarına da bu oranda zam yapıldı.

İlginizi çekebilir: kaymakam maaşı

İlginizi çekebilir: muhtar maaşı

İlginizi çekebilir: infaz koruma memuru maaşları

Vali Yardımcısı Maaşı Ne Kadar Oldu
Vali Yardımcısı Maaşı Ne Kadar Oldu

Vali Maaşı Ne Kadar?

Türkiye’deki Vali maaşı, 16.500 TL’dir. BES kesintisi, medeni hal ve çocuk sayısı gibi unsurlara göre bu rakam değişebiliyor.

Vali maaşları kadar nasıl vali olunacağı da merak edilen hususlardandır. Vali olmak için öncelikle işletme, hukuk, iktisadi ve idari bilimler gibi bölümlerden mezun olunması gerekiyor. Bu şartı sağlayan adaylar ilk olarak kaymakam adaylığı sınavına girmelidir. Bu sınavdan başarılı olanlar önce kaymakam daha sonra da vali olabiliyor.

Vali olmak için izlenecek genel yol bu şekilde ilerliyor. Ancak içişleri bakanının takdiri ile direkt olarak vali olunması da mümkündür. Bakanlık veya Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde görev yapanlar arasında içişleri bakanının takdiri ile vali atanabilir. 5442 sayılı kanun gereğince valiler, içişleri bakanlığının inhası, bakanlar kurulu kararı ve cumhurbaşkanlığı onayı ile atanırlar.

Vali Yardımcısı Maaşı 2023

Vali yardımcısı maaşı, 14.900 TL’dir. Alınan maaş, medeni hal ve çocuk sayısına bağlı olarak değişebilir.

Vali yardımcıları, il merkezinde valilerin en önemli mesai arkadaşlarıdır. Temel görevleri, valilere yardım etmek ve verilen talimatları yerine getiriyor. İlin üst düzey ikinci idari ve mülki amiri konumundadırlar.

Vali Ne Kadar Maaş Alıyor? İşte Valinin Maaşı

Vali, 16.500 TL maaş alıyor. Ancak bu rakam çocuk sayısı, kıdem ve derece gibi unsurlara bağlı olarak değişiyor. Devletin illerdeki en üst düzey temsilcisi olan valiler, illerdeki bütün idari işlerden sorumludur.

Ayrıca ildeki bütün memurların da aynı zamanda amirleri konumundadır. Bundan dolayı görev ve sorumlulukları oldukça fazladır. Zaten bu yüzden içişleri bakanlığı, bakanlar kurulu ve cumhurbaşkanlığı tarafından atanmaktadırlar.

Emekli Vali Maaşı 2023

Emekli vali maaşı 2023 yılında 8.500 TL oldu. Son yapılan zamların ardından emekli valilerin maaşları bu seviyeye geldi.

İlginizi çekebilir: büyükelçi maşı 2023 yılında ne kadar yükseldi?

Vali Koruması Maaşı 2023

Vali koruması maaşı, 8.100 TL ile 9.100 TL arasında değişiklik gösteriyor. Valilerin korumaları, Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde görev yapan polislerdir. Koruma görevini kendi maaşları kapsamında yerine getirirler. Görevdeki bazı hususlara göre ek tazminat alabilirler.

Vali Özel Kalem Müdürü Maaşı 2023

Vali özel kalem müdürü maaşı 2023 yılı için ortalama 8.100 TL’dir. Ancak özel kalem müdürünün de memur statüsünde olduğu unutulmamalıdır. Dolayısıyla maaşları etkileyen farklı hususlar olabilir.

Özel kalem müdürlüklerine atama ile gelinir. Valilikte veya farklı bir devlet kurumunda görev yapan ve uygun şartlara sahip kişiler bu göreve getirilebilir.

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu