Kamu MaaşlarıÖzel Sektör Maaşları

Ameliyathane Hizmetleri Maaşı

Ameliyathane hizmetleri maaşı ne kadar? Ameliyat teknikeri nasıl olunur? Ameliyathane hizmetleri mezunu ne iş yapar? Bu soruların cevaplarını ve konuya ilişkin diğer detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Ameliyathane Hizmetleri Maaş 2023 Ne Kadar?

Ameliyat hizmetleri maaşı, ortalama 5.100 TL’dir. Devlet kadrolarında görev yapanlar 5.000 TL ile 6.100 TL arasında maaş alırken, özel hastanelerde görev yapanlar ise 4.100 TL ile 5.100 TL arasında maaş alır.

Devlette kadrolu olarak görev yapanların maaşları farklı unsurlara göre değişiyor. Bu noktada en önemli unsur hizmet yılıdır. Hizmet yılı ile birlikte artan kıdem ve derece, maaşların da artmasını sağlıyor. Göreve yeni başlayan ameliyat teknikeri 5.000 TL maaş alırken, 25 yıldan uzun bir süredir bu görevi yapanlar ise 6.100 TL üzerinde maaş alıyor. Ayrıca BES kesintisi, aile ve çocuk yardımı gibi unsurlar da maaşları etkiliyor. Devlet hastanelerinde görev yapanlar döner sermaye de alıyor.

Özel sektörde görev yapan ameliyat teknikeri maaşı ise deneyim ve görev yapılan kurumun maaş politikasına göre değişiyor. Ancak maaşlar, devlet hastanelerine göre daha düşük seviyededir. Bu durumun temel nedeni ise ameliyathane hizmetleri mezunlarının sayısının fazla olmasıdır. İlgili durum özel sektöre daha düşük maaşlara çalışan bulma imkanı veriyor.

Ameliyathane Hizmetleri Maaş ne kadar
Ameliyathane Hizmetleri Maaş ne kadar

Ameliyathane Hizmetleri Maaşı 2023

Ameliyathane hizmetleri maaşı 2023 yılında ortalama 5.100 TL’dir. Kamuda ortalama maaşlar 5.600 TL seviyesindeyken özel sektörde ise ortalama maaşlar 4.600 TL kadardır.

Kamuda görev yapan ameliyathane teknikerleri, kamu personelidir ve devlet memuru statüsündedir. Bu durum, teknikerlerin her yıl Ocak ve Temmuz ayında maaş zammı almasına imkan veriyor. Maaşlara yapılacak zam oranları normalde toplu sözleşmeyle belirleniyor. Ancak toplu sözleşmede belirlenen zam oranının enflasyonun altında kalması nedeniyle yapılan zamma bir de enflasyon farkı ekleniyor. Böylece maaşlar son 6 aylık enflasyon oranında artmış olur.

Temmuz ayında açıklanan Haziran ayı enflasyon oranının ardından son 6 aylık enflasyonun %8,45 olduğu anlaşıldı. Ameliyathane teknikerlerinin maaşlarına bu oranda zam yapıldı. Yapılan zam ile birlikte maaşlar ortalama 700 TL arttı.

İlginizi çekebilir: sağlık bakım teknisyeni maaşı ne kadar?

Ameliyathane Hizmetleri Bölümü Maaşı 2023

Ameliyat hizmetleri bölümü maaşı, ortalama 5.100 TL’dir. Alınan maaş görev yapılan yer, deneyim, hizmet yılı, eğitim seviyesi, medeni hal ve çocuk sayısına göre değişiyor. Devlet kadrolarında görev yapanlar döner sermaye gibi ek ödemeler alıyorlar. Özel sektörde çalışanlar ise deneyimlerine göre farklı oranlarda maaş alıyor. Ameliyat teknikeri maaşları ne kadar sorusunun cevabı genel olarak bu şekildedir.

Ameliyat teknikeri olmak için üniversitelerin ameliyathane hizmetleri bölümünün tercih edilmesi gerekiyor. Ameliyathane hizmetleri bölümü, 2 yıllık önlisans programı olup, ülkemizdeki birçok üniversitede bulunuyor. TYT puanı ile alan bu bölümün taban puanları ise 280 ile 320 arasındadır. Taban puanlar, üniversitelerin kalitesine bağlı olarak artıyor. Bu alanda ilerlemek ve kendisini geliştirmek isteyenler kaliteli eğitim veren üniversiteleri tercih etmelidir. Düzenli bir hazırlık ile isteyenler kolay bir şekilde bu bölümü kazanabilir. 2 yıllık ameliyathane hizmetleri bölümü mezunları hastanelerin ameliyathane birimleri içerisinde görev yapabilir.

Bu bölümden mezun olanlar kamuya bağlı hastanelerde veya özel hastanelerde görev yapabilir. Devlet hastanelerinde görev yapmak isteyen adayların öncelikle KPSS’ye girmesi ve yüksek bir puan alması gerekiyor. Alınan puan ile yapılan alımlar için başvuru yapılabilir. Alınacak personel sayısı dikkate alınarak KPSS puan önceliğine göre adaylar mülakata çağırılıyor. Mülakatı da geçen adaylar, atamaları yapıldıktan sonra görevlerine başlıyorlar.

Ameliyathane teknikerleri için bir diğer istihdam seçeneği özel hastanelerdir. Özel hastanelerde görev yapmak isteyenler alımları takip etmelidir. Bu alımlar bazen İŞKUR üzerinden, bazen de direkt hastanenin kendisi tarafından yapılıyor. Sağlık personeli alım ilanları takip edilerek özel hastanelerde çalışılabilir.

Özel hastaneler genellikle deneyimli teknikerleri tercih eder. Ancak düşük maaş verilmesi koşuluyla yeni mezun olan teknikerler de istihdam edilir. Yeni mezunlar, hem işsiz kalmamak hem de bu alanda deneyim kazanmak için düşük maaşlara katlanır.

Ameliyathane hizmetleri bölümü iş imkanlarını buradaki gibi özetlemek mümkündür. Birçok üniversitede bu bölümün bulunması ve her yıl çok sayıda mezun verilmesi iş imkanlarını kısıtlıyor. Ayrıca özel sektörde maaşların düşmesine neden oluyor.

İlginizi çekebilir: hemşire maaşları

İlginizi çekebilir: beyin cerrahi maaşı

İlginizi çekebilir: anestezi maaşları

Ameliyathane Hizmetleri Maaşı Ne Kadar?

Ameliyathane hizmetleri maaşı, devlet hastanelerinde ortalama 5.600 TL, özel sektörde ise ortalama 4.100 TL’dir. Hizmet yılı, kıdem ve derece, çocuk ve aile yardımı gibi unsurlar maaşları oldukça etkiliyor. Sağlık sektörü içerisinde önemli bir yeri olan ameliyathane teknikerleri 2 yıllık ön lisans programından mezun olduktan sonra görevlerine başlıyorlar.

Ameliyathane hizmetleri bölümünden mezun olanlar; ameliyat teknikeri, cerrahi personel ve sağlık teknikeri gibi isimlerle ifade ediliyor. Bu bölümden sonra adaylar belli bir süre için staja alınıyor. Böylece staj süresince hem adayların eğitimleri uygulamalı olarak devam eder, hem de deneyim kazanmaları sağlanıyor. Ameliyathanede deneyim çok büyük bir önem taşıyor. Çünkü burada yapılacak küçük bir hata gösterilecek ufak bir ihmal pahalı mâl olabilir.

Ameliyathane Hizmetleri Ne İş Yapar Maaşı Ne Kadar?

Ameliyathane hizmetleri, ameliyathane içinde etkin bir role sahiptir. Hatta burada en faal olarak çalışan grup ameliyathane hizmetleri teknikerleridir. Genel görevleri ameliyathanenin hazırlanması ve ameliyat sırasında doktorlara yardım etmektir. Maddeler halinde ameliyat teknikeri görevleri şu şekilde sıralanabilir;

 • Cerrahi aletlerin ameliyattan önce hazır hale getirilmesini sağlamak
 • Cerrahi aletleri ve kullanılacak diğer eşyaları sterilize etmek
 • Ameliyat doktoruna yardım etmek ve verdiği talimatları yerine getirmek
 • Ameliyat güvenliği için gerekli önlemleri almak
 • Hastaları ameliyata hazırlamak
 • Ameliyathanede kayıtları tutmak
 • Hastalara rehberlik etmek ve ameliyattan önce onlara bilgi vermek
 • Ameliyat masasını kontrol etmek, gerekli olan parçaları eklemek ve bunları sterilize etmek
 • Ameliyatta alınan parçaların veya numunelerin uygun koşullarda patoloji veya ilgili birime ulaşmasını sağlamak
 • Ameliyattan hemen sonra ameliyathanenin kısa sürede, sonraki ameliyata hazırlanmasını sağlamak
 • Hastanın ameliyat masasına geçmesini ve gerekli pozisyonu almasını sağlamak
 • Ameliyathanede bulunan cerrahi ekipmanların kontrolünü yapmak

Buradaki görevlere bakıldığında ameliyat teknikerlerinin son derece önemli bir meslek grubu olduğu anlaşılıyor. Bahsedilen görevleri yerine getirerek cerrahi ekibe ciddi anlamda destek veriyorlar.

Ameliyathane Hizmetleri Maaşı yükseldi mi
Ameliyathane Hizmetleri Maaşı yükseldi mi

Ameliyathane Hizmetleri 2 Yıllık Maaşları

Ameliyathane hizmetleri 2 yıllık maaşları, ortalama 5.100 TL’dir. Devlet hastaneleri veya özel hastanelerde görev yapmaya bağlı olarak maaşlar değişiyor. Devlet hastanesinde görev yapan ameliyat teknikerleri 5.100 TL ile 6.100 TL arasında maaş alıyor. Buna karşın özel hastanelerde görev yapanlar ise 3.600 TL ile 4.600 TL arasında maaş alıyor.

Alınan maaşlar; deneyim, medeni hal, BES kesintisi, çocuk sayısı ve hizmet yılı gibi unsurlara göre değişiyor. Dolayısıyla burada verilen rakamların dışında da maaşlar alınması mümkündür.

Ameliyathane Hizmetleri Teknikeri Maaşı

Ameliyathane hizmetleri teknikeri maaşı; devlette ortalama 5.600 TL iken, özel sektörde ise ortalama 4.600 TL’dir.

Ameliyat teknikeri yoğun bir şekilde mesai yapar. Normalde haftalık 40 saat çalışması yeterlidir. Ancak bir ameliyatın ne kadar süreceği uzama durumu ve benzeri unsurlar nedeniyle genellikle 40 saatin üzerinde çalışırlar. Çalışma süreleri arttıkça aldıkları ameliyathane hizmetleri maaşı da artmaktadır.

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu