Kamu Maaşları

Müezzin Maaşları 2022 ve Çalışma Saatleri

Müezzin maaşları ne kadar oldu, müezzin ne iş yapar, müezzin olmak için hangi bölüm? Müezzinler ile ilgili merak ettiğiniz bütün sorulara bu yazımızda yanıt bulabilirsiniz.

Müezzin Nedir? Kime Denir

Müezzinler Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından istihdam edilen devlet memurlarıdır. Müezzinler camilerde imam ile birlikte ibadetlerin gerçekleştirilmesinde faaliyet gösterirler.

Camilerde görev yapan müezzinler ezan okuma, tesbihat okuma, kamet getirme vb. görevleri yerine getirirler. İmam ve müezzin arasındaki fark da bu noktada ortaya çıkıyor. Müezzin namaza çağırırken imamlar namazı kıldırır, müezzinler kamet getirirken de imamlar namaz dualarını okur.

Müezzin Ne İş Yapar?

Aslında biraz önce müezzinlerin ne iş yaptığı konusunda bilgi vermiştik. Yapılan bu işler her ne kadar basit gelse de müezzin olarak çalışmak oldukça zordur.

Müezzinlerin görevleri arasında ezan okuma ve kamet getirme gibi görevler olduğu için müezzinlerin seslerini çok iyi bir şekilde kullanması gerekir. Sesini güzel bir şekilde kullanan müezzinlerin hoş sesleriyle insanları davet ermesi ve onları rahatsız etmemesi gerekir.

Zaman zaman müezzinlerin namaz kıldırmasıyla da karşılaşabiliyoruz. Özellikle küçük semtlerde Cuma namazlarında ve imamın olmadığı zamanlarda müezzinler namaz kıldırabiliyor. Bununla birlikte kuran kurslarında da faaliyet gösterebiliyorlar.

İlginizi çekebilir: imam maaşı ne kadar?

İlginizi çekebilir: müftü maaşı ne kadar?

müezzin maaşları ve çalışma saatleri
müezzin maaşları ve çalışma saatleri

Nasıl Müezzin Olunur?

Müezzin olabilmek için imam hatip liselerinden ya da ilahiyat fakültelerinden mezun olmak gerekiyor. Daha sonra KPSS sınavına girmeleri ve yeterli puanı aldıktan sonra sözlü mülakata girmeleri gerekir. Bütün aşamaları geçen müezzinler son olarak Kur’an-ı Kerim sınavına girerler ve başarılı olmaları durumunda atanırlar.

Camilere ataması yapan müezzinler sözleşmeli veya kadrolu olurlar. Özel sektörde müezzinlik için pozisyon yoktur.

müezzin maaşları ne kadar
müezzin maaşları ne kadar

Müezzin Maaşları 2022 Ne Kadar?

Geldik yazımızın en önemli yerine. Müezzin maaşı ne kadar?

Memur maaşlarına yapılan zamlarla birlikte müezzinleri maaşı da belli oldu. Hizmet yılına göre değişmekle birlikte müezzinlerin maaşları toplu sözleşmeyle birlikte 5.500 TL’ye kadar çıktı. 2020 yılının sonlarında başlayan enflasyon artışı ve alım gücünün düşmesi nedeniyle enflasyon farkı eklemesi yapıldı ve müezzinlerin de net maaş miktarı arttı.

Müezzinlerin emekli maaşı ise yine çalışma sürelerine göre değişmekle birlikte en az 2.500 TL civarında. Çünkü enflasyon rakamları ile belirlenen en düşük emekli maaşı 2.500 TL olmuştu.

İlerleyen dönemlerde müezzinler ne kadar maş alacak ve emekli müezzinlerin maaşları ne kadar olacak henüz belli değil. Ancak söz konusu kişilerin yeni bir zamla maaşları 6.500 TL’ye kadar artabilir.

Müezzin maaşları konulu yazımızın sonuna geldik. Eğer öğretmen maaşları, imam maaşları ve diğer kamu personellerinin maaşları hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız diğer içeriklere göz atabilirsiniz.

Kuran kursu hocası ne kadar maaş alır?

Kuran kursu hocalarının maaşları 5 bin TL civarındadır.

2022 öğretmen maaşı ne kadar?

2022 öğretmen maaşları ortalama 6 bin TL civarındadır.
Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz hepkredi@gmail.com adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu