İmam Maaşı 2021 Yılında Ne Kadar Oldu? Arttı Mı?

Başta namaz kıldırmak üzere bir takım görevleri olan imamların maaşları ve görevleri hakkında merak ettiğiniz hususları sizler için bir araya getiriyoruz. Peki imam maaşı 2021 yılında ne kadar oldu?

İmamların Görevleri Nelerdir?

İçerik Rehberi

İmamların görevleri her ne kadar sadece namaz kıldırmak olarak bilinse de durum tam olarak öyle değildir. Çünkü bunun haricinde de imamların farklı görevleri bulunuyor. Bu görevler genel olarak şu şekilde sıralanabilir;

  • Camilerde vakit namazlarını, Cuma, bayram ve teravih namazlarını kıldırmak. Camiyi, bu namazlar için hazırlamak.
  • Hutbe hazırlamak ve ilgili namazlarda cemaate hutbe okumak.
  • Namaz vakitleri dışında camiye gelen cemaate vaaz etmek.
  • Camiye gelen kişilere nasihatler vermek ve onları yönlendirmek.
  • Dini gün ve gecelerde program hazırlamak.
  • Caminin içinin ve dışının bakım ve temizliğini yapmak.
  • Cami ziyaretlerinin usulüne uygun bir şekilde yapılmasını sağlamak.

 

İmam Maaşı ne kadar oldu
İmam Maaşı ne kadar oldu

İmam Maaşı 2021

İmam maaşı diğer devlet memurlarında olduğu gibi Ocak ve Temmuz aylarında zamlanıyor. Bundan dolayı bahsedilen dönemlerde maaşların ne kadar artacağı önemli bir merak konusu oluyor. Bilindiği gibi imamlar yapılan toplu sözleşme ile maaşlarına zam alıyorlar. Ayrıca zammın dışında bir de enflasyon farkı verileceği toplu sözleşmede belirtiliyor. Bundan dolayı Ocak ve Temmuz aylarındaki enflasyon oranları imamlar ve diğer memurlar için oldukça önemlidir. Açıklanan verilere göre memur maaşları belli oluyor.

İmam maaşları görev yapılan süreye bağlı olarak farklılık gösteriyor. Yeni başlayan bir imam daha düşük sayılabilecek bir maaş alırken, uzun yıllardır imamlık görevini yapanlar ise daha yüksek maaş alıyor. Bu yüzden maaşlar açıklanırken en düşük ve en yüksek maaşın ne olduğu her zaman belirtilmektedir.

 

imam maaşları arttı mı
imam maaşları arttı mı

İmam Maaşları Ne Kadar?

İmam maaşı toplu sözleşmeye göre Temmuz ayında %3 zamlandı. Ancak yine bu ayın başında gelen enflasyon verileriyle zam oranı değişti. Çünkü Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan 6 aylık enflasyon oranı %8,45 oldu. Böylece imamlar %5,45 oranında da enflasyon farkı aldı. Böylece toplam zam oranı %8,45 olarak gerçekleşiyor. Peki, 2021 imam maaşları ne kadar oldu?

2021 imam ve vaiz maaşı son yapılan zamlardan sonra şu seviyeye geldi;

  • İmam maaşı: 4.725 TL
  • Vaiz maaşı: 4.940 TL

Burada paylaşılan imam ve vaiz maaşı farklı unsurlara göre değişiklik gösteriyor. Özellikle kıdem ve dereceye bağlı olarak maaşların belirgin şekilde değiştiği bilinen bir durumdur. Ancak yeni göreve başlayan imam ve vaizlerin 2021 yılında aldıkları maaşların ortalama bu seviyede olduğu ifade edilebilir.

Memur ve memur emeklilerine her yıl Ocak ve Temmuz ayında yapılan zam aylık ve yıllık enflasyon verilerine göre şekilleniyor. Burada aslında sadece tek bir ayın oranına değil son 6 aylık orana bakılıyor. Örneğin; aralık ayında gerçekleşen enflasyon Ocak ayında açıklanmakta ve son 6 aylık veriye göre zamların ne kadar olacağı belli olmaktadır. Temmuz ayının hemen başında haziran ayına ait enflasyon oranı belli oldu ve böylece 6 aylık enflasyon da ortaya çıkmış oldu.

Burada bahsedilen ve televizyon kanallarının genellikle son dakika olarak verdikleri maaş zammı resmiyet kazanarak takdim ediliyor.

Hakkında Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz cglr351905@gmail.com adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

Bunu Da İncele

göz doktoru maaşları ne kadar oldu

Göz Doktoru Maaşları 2021 Ne Kadar?

Göz doktoru maaşı ne kadar? Göz doktoru nasıl olunur? Göz doktoru çalışma şartları nasıl? Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.