2. El Araç Kredisi Yüzde Kaç Veriliyor 2022 Çok Cazip!

2. El araç kredisi yüzde kaç veriliyor, kredi oranları nasıldır? İkinci el araç kredisi şartları nelerdir? Sıfır araçların fiyatlarının astronomik seviyelere gelmesiyle ikinci el araçlara olan ilgi arttı. İkinci el araçları alabilmenin en kolay yolu olan araç kredileri ile ilgili detayları sizler için derledik.

2. El Araç Kredisi Yüzde Kaç Veriliyor, Başvuru Şartları Nelerdir?

2. el araç kredisi alabilmek için öncelikle istenen şartların sağlanması gerekiyor. Bu şartların bir kısmı krediyi talep eden kişiyle ilgilidir. Diğer kısmı ise alınmak istenen araçla ilgilidir. Yani istediğiniz her ikinci el araç için kredi kullanmanız mümkün olmuyor.

Öncelikle ikinci el araç kredisinin diğer kredilerden farkı olmadığını bilmeniz gerekiyor. Özellikle krediyi talep eden kişide aranan şartlar büyük oranda aynıdır. Bunlardan öne çıkanlar ise kişinin kredi notunun yüksek olması ve sabit gelirinin bulunmasıdır. Kredi notu, kişinin bütün bankacılık sicilini ortaya koyar. Bilindiği gibi bankalar kendilerini garantiye alma konusunda oldukça hassastır. Kredi verecekleri kişinin ödemeleri düzenli olarak yapacağından emin olmak için belirtilen türden şartlar arıyorlar.

İkinci el araç kredisi başvuru şartları ile ilgili diğer hususlar ise satın alınmak istenen araçla ilgili oluyor. Öncelikle aracın yaşı önem arz ediyor. Her yaştan arabaya kredi verilmiyor. Bankaların önemli kısmı sadece 5 yaşa kadar olan araçlara kredi veriyor. Bazı bankalar ise yaş sınırını 8 veya 10’a kadar çıkarmış durumda.

Satın alınmak istenen araç için kullanılacak taşıt kredisini hesaplayan bankalar, aracın kasko değerini baz alırlar. Bu değer üzerinden verilecek kredi miktarı belirleniyor.

İkinci el araç kredisi başvurusu yaparken sizden bazı belgeler isteniyor. Bu belgeler şunlardır;

 • Nüfus cüzdanı
 • Alınacak aracın kasko değeri
 • Gelir belgesi

Bunların haricinde gerekli görülmesi durumunda farklı belgeler de talep edilebilir.

İlginizi çekebilir: Bankadan satılık araçlar

2. El Araç Kredisi Yüzde Kaç Veriliyor 2022?

2. el araç kredisi miktarı, araç almak isteyenler için en önemli noktalardan biri oluyor. İkinci el taşıt için bankalar kasko değeri üzerinden hesaplama yapıyor. Buna göre bankaların verecekleri kredi miktarı şu şekildedir;

 • 000 TL’ye kadar olan araçlara %70 oranında,
 • 001 TL ve üzerindeki araçlara ise 120.000 TL’lik kısmının %70’i, diğer kısmının ise %50’si oranında kredi verilmektedir.

Burada belirtilen hesaplama yöntemi size karmaşık gelmiş olabilir. Aşağıdaki örneği inceleyerek hesaplamanın nasıl yapıldığını daha iyi anlayabilirsiniz. Ancak ikinci araçlarda bedelin tamamı kredi olarak verilmiyor. Bir kısmını peşin olarak sizin tarafından ödenmesi gerekiyor.

2. El Araç Kredisi Yüzde Kaç Veriliyor
2. El Araç Kredisi Yüzde Kaç Veriliyor

İkinci el binek araçlarda kullanılabilecek kredi bedeli şu şekilde hesaplanıyor;

Örnek 1

Kasko değeri 100.000 TL olan bir araç almak istediğinizi varsayalım. Aracın değeri 120.000 TL’den düşük olduğu için değerin %70’i kadar kredi kullanabilirsiniz.

 • 000 x %70 = 70.000 TL
 • Banka tarafından size 70.000 TL ikinci el araç kredisi

Örnek 2

Kasko değeri 150.000 TL olan bir araç almak istediğinizi kabul edelim. Aracın fiyatı 120.000 TL’den yüksek olduğu için iki aşamalı bir hesap yapılmalıdır. 120.000 TL’lik kısım için %70 oranında kredi kullanabiliyorsunuz. Geriye kalan 30.000 TL’lik kısım için ise %50 oranında kredi kullanabilirsiniz.

 • 000 x %70 = 84.000 TL
 • 000 x %50 = 15.000 TL
 • 000 + 15.000 = 99.000 TL
 • Banka tarafından size 99.000 TL araç kredisi verilecektir.

Örnek 3

Kasko değeri 220.000 TL olan bir araç almak istediğinizi kabul edelim. Aracın fiyatı 120.000 TL’den yüksek olduğu için iki aşamalı bir hesap yapılıyor. 120.000 TL’lik kısım için %70 oranında kredi kullanabilirsiniz. Geriye kalan 100.000 TL’lik kısım için ise %50 oranında kredi kullanabilirsiniz.

 • 000 x %70 = 84.000 TL
 • 000 x %50 = 50.000 TL
 • 000 + 50.000 = 134.000 TL
 • Banka tarafından size 134.000 TL araç kredisi verilecektir.

2. El Araç Kredisi Şartları Nelerdir?

2. el araç kredisi kullanırken ödenecek faiz oranı ve kredini vadesi bankalara göre farklılık gösteriyor. Faiz oranları, her ne kadar bankaların kendi inisiyatifinde olsa da vade konusunda belli kısıtlamalar bulunuyor. Bankaların, belirlenen vadenin üzerinde kredi vermesi mümkün olmuyor. Araç değerine bağlı olarak sunulan vade seçenekleri şu şekildedir;

 • 000 TL’ye kadar olan taşıtlar için 60 ay vade
 • 001 TL ile 300.000 TL arasında olan araçlarda 48 ay vade
 • 001 TL ile 750.000 TL arasında olan araçlarda 36 ay vade
 • 001 TL ve üzerindeki araçlarda 24 ay vade

Bunlar bankalar tarafından sunulabilecek en yüksek vade seçenekleridir. İkinci el taşıt kredisi için daha yüksek vade seçeneği sunmaları yasaktır.

İkinci el binek araçlarda kullanılacak taşıt kredisinin faiz oranları ise bankalara göre farklılık gösteriyor. Bankalar, kredileri %1,50 ile %1,60 aralığındaki faiz oranıyla veriyor. Son dönemde kısıtlı da olsa faiz oranlarında aşağı yönlü bir hareket yaşanıyor. Ancak ilerleyen dönemlerde faiz oranlarının nasıl değişeceğini söylemek çok güç. Dolayısıyla burada sizinle paylaşılan rakamların farklılık gösterebileceğini unutmayın.

İkinci El Araç Kredisi Hesaplama

İkinci el araç kredisi hesaplama yapılırken faiz oranı ve vade temel belirleyicilerdir. Vade ve faiz oranına göre ödenecek aylık taksit tutarı ve toplam ödeme miktarı değişiyor. Burada tekrardan kullanılacak kredi miktarının araç kasko değeri üzerinden hesaplandığının vurgulanması gerekiyor.

Hesaplama yapılırken aracın nihai fatura değeri (kasko değeri) üzerinden belli bir kısmı kredi olarak kullanılabilir.

İkinci el aracınızı alırken banka tarafından sizden farklı masraflar alınıyor. İpotek ücreti, araç sigortası, kasko ve hayat sigortası gibi bedeller, krediye dahil ediliyor. Bunun dışında %0,5 oranında banka tahsis ücreti de ödeyeceksiniz.

İkinci el araç almak için 100.000 TL kadar kredi kullanacağınızı kabul edelim. Bu bedel için bankalardan 48 ay vadeyle kredi talep ettiğinizde, size sunulacak teklifler şu şekilde olacaktır;

 

Banka Adı Faiz Oranı Aylık Taksit Tutarı Toplam Ödeme
Ziraat Bankası %1,54 3.160 TL 152.208 TL
Vakıfbank %1,50 3.129 TL 150.709 TL
Halkbank %1,56 3.176 TL 152.961 TL
Akbank %1,65 3.247 TL 154.094 TL
Garanti BBVA %1,74 3.319 TL 159.824 TL

 

Burada belirtilen rakamlar sadece bilgilendirme amaçlıdır. Bankaların faiz oranlarında veya masraflarda yapacakları değişiklikler ile ikinci el araç kredisi hesaplama işlemi de değişiyor.

Bankaların ikinci el araç kredisi için sundukları seçenekler genel olarak bu şekildedir. Buradaki rakamların içerisinde bütün masraflar bulunuyor. Güncel faiz oranları ve diğer detaylara göre yapılan hesaplamalara göre; kamu bankaları daha uygun şartlar sunuyor. Ancak kredi kullanmadan önce bütün bankalarla görüşmeli ve bütün teklifleri değerlendirmelisiniz. Böylece en uygun seçeneği tercih edebilirsiniz.

Kredi maliyetlerinin düşürülmesi için vadenin olabildiğince düşük tutulması gerekiyor. Çünkü sürenin uzamasıyla birlikte üzerinize yüklenen faiz yükü de artıyor. Kredi tutarına ilişkin yapacağınız hesaplamalarda ödeme gücünüzü net olarak belirleyin ve krediyi en düşük vade ile kullanın. Bunu yaparken kesinlikle ödeyemeyeceğiniz taksit tutarları üzerinden hesaplama yapmayın. Aksi durumda çok kötü sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.

Ayrıca, linkteki sayfamızdan motosiklet kredisi veren bankalar yazımızı okuyabilirsiniz.

2. El Araç Kredisi
2. El Araç Kredisi

2. El Taşıt Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

2. el taşıt kredisi için öncelikle alacağınız aracı belirlemeniz gerekiyor. Aracınızı kredi ile alırken araç belli olmadan herhangi bir banka size kredi veremiyor. Araç seçiminde aracın yaşının olabildiğince küçük olmasına dikkat edin. Her ne kadar bazı bankalar 8 yaşına kadar olan ikinci el taşıtlara kredi verse de tercih ettiğiniz aracın 5 yaşından küçük olması size kolaylık sağlıyor.

Satın alacağınız aracı seçtikten sonra bankaya kredi için başvuru yapabilirsiniz. Başvuru yaptığınızda öncelikle aracın kasko değeri çıkarılır ve buna göre kredi hesaplaması yapılır. Böylece size verilebilecek maksimum kredi tutarı belirlenir.

Kredi tutarı belirlendikten sonra farklı ödeme planları sunuluyor. Farklı vade seçenekleri olan ödeme planlarından istediğinizi tercih edebilirsiniz. Unutmayın, vade ile birlikte faiz yükü de artıyor. Ödeme gücünüz ölçüsünde en kısa vadeli olan seçenekleri tercih etmelisiniz.

Ödeme planını tercih ettikten sonra kredi verme süreci resmen başlamış oluyor. Banka size nakit olarak bir ödeme yapmıyor. Bunun yerine aracı satın alacağınız kişinin hesabına ödeme yapıyor.

İkinci el taşıt kredisi başvurusu sırasında alacağınız araç banka tarafından ipoteğe alınıyor. Böylece kredi borcunuzun tamamını ödeyene kadar aracınızı satamazsınız. Bankanın böyle bir uygulamaya gitmesinin nedeni ise kredi borcunun ödenememesi durumunda kendisini garantiye alıyor.

Kredi başvurusunda süreç bu şekilde işliyor. Ancak yaptığınız her başvuruyu bankaların olumlu karşılayacağını düşünmeyin. Başvurudan sonra banka tarafından sizin finansal geçmişiniz hakkında kısa bir araştırma yapılıyor. Kredi notunuz, geliriniz, kredi kartlarınız ve mevcut kredi borçlarınız inceleniyor. Bütün bunların sonucunda kredi talebinize olumlu ya da olumsuz cevap verilir.

İkinci El Taşıt Kredisi Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İkinci el taşıt kredisi ile hayalinizdeki araca sahip olabilirsiniz. Araç satın almak için taşıt kredisini kullanırken bankaların aldıkları farklı masraflar vardır. Bunlar her bankada farklı seviyededir. Her ne kadar önemsiz, küçük miktarlar gibi görünseler de, kredi maliyetlerini tahmin edilenden fazla arttırırlar. Bu noktada bütün bankaların sundukları tekliflerin dikkatli bir şekilde incelenmesi gerekiyor. Böylece hangi bankanın ne kadar masraf aldığı ve bunun kredi maliyetini nasıl etkilediği görülecektir.

2. el taşıt kredisi, sadece bankalar tarafından verilmez. Bazı araç satışı yapan firmalar da bu noktada kredi desteği sağlayabilir. Bankaların haricinde bahsedilen türden seçeneklerin de dikkate alınması gerekir. Böylece en uygun ikinci el araç kredisi kullanılabilir.

Hakkında Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz hepkredi@gmail.com adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

Bunu Da İncele

senetle kredi verenler

Senetle Kredi Verenler 2022 Yerleri Nerededir

Nakite ihtiyaç duyduğunuzda sizler de senetle kredi verenler ve yerler arayışına girebilirsiniz. Senetle borç veren …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.